Internet - Technologie

Microsoft wzywa OpenAI do przywrócenia Sama Altmana na stanowisko CEO

2023-11-20 08:51:37

Microsoft, największy inwestor OpenAI, spędził weekend namawiając zarząd firmy, do której należy ChatGPT, do przywrócenia Sama Altmana na stanowisko dyrektora generalnego, po jego zwolnieniu w piątek.

Zobacz też: Targi Pracy 2023 w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

opne ai"Dzisiejszy dzień był dziwnym doświadczeniem pod wieloma względami. ale jedno nieoczekiwane jest takie, że przypominało to czytanie własnej mowy pochwalnej, gdy jeszcze żyjesz" – napisał Altman w poście na platformie X.

"Brak szczerości" powodem zwolnienia

Microsoft, współpracując z innymi inwestorami, takimi jak Thrive Capital i Tiger Global Management, naciska na przywrócenie Altmana na stanowisko. Według agencji Bloomberga firma Thrive nie przesłała jeszcze pieniędzy i dała do zrozumienia OpenAI, że odejście Altmana będzie miało wpływ na jej działania. Drugi po Microsofcie inwestor pracuje nad przywróceniem Altmana i prezesa Grega Brockmana, który w piątek na znak protestu odszedł ze stanowiska. Inwestorzy chcieliby także wymienić obecny zarząd, podaje Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione działaniami wewnątrz firmy.

Ilya Sutskever, główny naukowiec oraz współzałożyciel i członek zarządu OpenAI, podobno nie zgadzał się z Altmanem w kilku kwestiach, takich jak tempo rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji i to on miał być siłą sprawczą zwolnienia. Tymczasowo Altmana ma zastępować dyrektorka ds. technologii Mira Murati. Władze firmy podały, że powodem zwolnienia Altmana był brak "konsekwentnej szczerości w kontaktach z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie swoich obowiązków. Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI".

Według nieoficjalnych doniesień, Altman podjął rozmowy na temat powrotu do OpenAI. Oczekuje się, że zarówno on, jak i były prezes Greg Brockman dołączą znów do kadry kierowniczej w centrali firmy w San Francisco, powiedziała pracownikom tymczasowa dyrektorka generalna Mira Murati. Według innej wersji Altman rozmawia z pracownikami o utworzeniu własnej, nowej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Microsoft, Open AI, Sam Altman
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
BBC
BBC Podcasts Premium już w Polsce

Ile będzie kosztowała usługa?

x
Prawie 300 marek ograniczyło reklamy na X/Twitterze

dlaczego marki rezygnują z reklam na tej platformie?

Polecamy
Social media
Jak social media mogą rozwinąć się na przestrzeni lat?

W którą stronę pójdą media społecznościowe?

Ostatnio dodane
BBC
BBC Podcasts Premium już w Polsce

Ile będzie kosztowała usługa?

x
Prawie 300 marek ograniczyło reklamy na X/Twitterze

dlaczego marki rezygnują z reklam na tej platformie?