Sprzęt komputerowy - Technologie

Jaką pastę termoprzewodzącą do laptopa warto wybrać?

Konserwacja sprzętu elektronicznego

2021-09-08 13:13:16

Inwestując w sprzęt elektroniczny, chcemy, żeby działał jak najdłużej. Zazwyczaj nie jesteśmy zainteresowani jego wymianą po pół roku. Kiedy kupimy laptopa, logiczne jest, że nie będzie działał z tą samą wydajnością przez kolejne 4 lata. Gdy coś zacznie szwankować, możemy go oddać do serwisu. Warto jednak zapobiegać spadkom wydajności i przegrzaniu procesora lub karty graficznej. Jedną z metod na uniknięcie problemów jest wymiana pasty termoprzewodzącej.

Zobacz też: Najlepsze akcesoria elektroniczne do domu >>

Jaką pastę termoprzewodzącą do laptopa warto wybrać, aby zabespieczyć i sakonserwować sprzęt elektroniczny?Czym jest pasta termoprzewodząca i gdzie się ją stosuje?

Pasta termoprzewodząca do laptopa jest masą, która ma za zadanie wspomagać optymalizację procesu odprowadzania ciepła. Dzięki niej można izolować silnie nagrzewające się elementy, które mogą stykać się częściami o wysokiej temperaturze, wytwarzanej, chociażby przez pobieranie prądu przez układy scalone. Najczęściej używa się jej w okolicach karty graficznej i procesora.

Zastosowanie pasty termoprzewodzącej do laptopa

Jeśli zastanawiamy się, czy inwestycja w tego typu produkt nie będzie zbędnym wydatkiem, powinniśmy zapoznać się z powodami, dla których warto mieć go na dnie szuflady z kablami. Pasta mieć zwiększa powierzchnię rozprowadzania ciepła, dzięki czemu zabezpiecza sprzęt przed przegrzaniem. Chłodniejsze podzespoły nie obciążają dodatkowo procesora, a tempo jego pracy jest utrzymane na pierwotnym poziomie. Produkt jest powszechnie stosowany w elektronice. Zazwyczaj pokrywa się nim elementy, które mogą się mocno nagrzewać, a stykają sie z elementami oddającymi ciepło. Można nałożyć go na RAM, GPU czy CPU. Ważne, żeby pasta przewodziła wyłącznie ciepło, bez prądu elektrycznego.

Rodzaje past termoprzewodzących i ich właściwości

Jaką pastę termoprzewodzącą do laptopa wybrać? Najlepiej dopasowaną do naszego sprzętu elektronicznego. Szeroki wybór produktów w niskich cenach znajdziemy na wyprzedażach Morele. Tylko w jaki rodzaj powinniśmy się zaopatrzyć? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej skład, zakres temperatury i konsystencję. Pasta termoprzewodząca do laptopa nie powinna przewodzić prądu!

Pasty termoprzewodzące dzielimy ze względu na trzy rodzaje:

  1. Skład: diamenty syntetyczne, metal, ceramika, silikon.
  2. Temperatura: od -50 °C do nawet 280 °C.
  3. Konsystencja: płyn, lepka i gęsta pasta lub przypominająca korektor do tekstu.

To, na jaki typ produktu się zdecydujemy, będzie rzutowało na jego skuteczność. Dobór składników wpływa na działanie produktu i jego trwałość. Często zwraca się uwagę na datę ważności pasty. W niektórych źródłach możemy znaleźć informację o jej braku. My jednak sugerujemy zastosowanie się do zaleceń producenta, bo może się okazać, że po długim czasie leżenia w szufladzie preparat stracił swoje właściwości.

W jaki sposób zabezpieczyć sprzęt elektroniczny za pomocą pasty?

Kiedy zabieramy się za nakładanie pasty termoprzewodzącej musimy być bardzo uważni, aby nie doprowadzić do zwarć. Wysoka przewodność elektryczna może narazić nas na tego typu ryzyko. Inną kwestią, która może spowodować nam nieco problemów, jest skład chemiczny. Pasta na bazie miedzi nie powinna być łączona z aluminium (radiatory) i na odwrót, ponieważ może to doprowadzić do korozji niektórych elementów.

Pastę powinniśmy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre aplikujemy na całą powierzchnię procesora, inne zostaną rozprowadzane przez nacisk. W jaki sposób powinniśmy je rozprowadzić po powierzchni? Warto wykorzystać specjalne pędzelki do nakładania pasty lub rzeczy, dzięki którym zrobimy to w sposób równomierny i nie pozostawią zabrudzeń, jak stare karty płatnicze. Trzeba być przy tym bardzo dokładnym. Kiedy nałożymy produkt w miejsce, które nie jest do tego przeznaczone, doprowadzimy do zwarcia, a tego chcielibyśmy raczej uniknąć. Jeśli producent nie zalecił specjalnego suszenia, to nie ma takowej potrzeby. Substancja będzie sucha już po kilku godzinach pracy procesora.

Sprawdź, Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego?

KK

fot. Free-Photos z Pixabay

źródło: morele.net

Słowa kluczowe: konserwacja sprzętu elektronicznego, pasta termoprzeodząca do laptopa,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ulepszony komputer dla studenta
Upgrade komputera z okazji powrotu na uczelnię? Ile nam wyjdzie?

Nie zawsze musimy wraz z nowym rokiem akademickim kupować nowy sprzęt. Student może zapewnić sobie odpowiednie urządzenie modernizując swój dotychczasowy komputer!

Apple Back to school
Powrót na zajęcia z produktami Apple. Sprawdź, jak pomagają w nauce!

Sprawdźcie, w jaki sposób produkty Apple mogą towarzyszyć wam podczas zajęć i nie tylko.

Jaką pastę termoprzewodzącą do laptopa warto wybrać, aby zabespieczyć i sakonserwować sprzęt elektroniczny?
Jaką pastę termoprzewodzącą do laptopa warto wybrać?

Sprawdź, jaki rodzaj pasty wybrać, aby zachować dobry stan sprzętu elektronicznego na dłużej.

Polecamy
mysz Hama EMW-500
Nietypowa mysz Hama EMW-500 - czyli ergonomia i wygoda dla efektywnej pracy

Wiele godzin przed komputerem, z nieodpowiednio dobraną myszką, powoduje ból nadgarstka. Rozwiązaniem może być mysz o stożkowej budowie.

Hama SLIM 5HD
Wiosenny powiew nowości od Hamy - czyli power packi "SLIM 5HD"

Wraz z nadejściem wiosny do oferty Hamy dołączyły dwa nowe power packi utrzymane w optymistycznych kolorach - różowym i zielonym.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ulepszony komputer dla studenta
Upgrade komputera z okazji powrotu na uczelnię? Ile nam wyjdzie?

Nie zawsze musimy wraz z nowym rokiem akademickim kupować nowy sprzęt. Student może zapewnić sobie odpowiednie urządzenie modernizując swój dotychczasowy komputer!

Apple Back to school
Powrót na zajęcia z produktami Apple. Sprawdź, jak pomagają w nauce!

Sprawdźcie, w jaki sposób produkty Apple mogą towarzyszyć wam podczas zajęć i nie tylko.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP