Sprzęt komputerowy - Technologie

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa w 2022 roku? [PORADNIK]

2022-02-03 15:37:49

Komputer osobisty w obecnych czasach jest często głównym narzędziem pracy w wielu zawodach, a nieraz wręcz jedynym wymaganym. Z czasem jego przenośne wersje, czyli laptopy swoją mobilnością zaskarbiły sobie rzesze fanów, zarówno osób pracujących, jak i uczniów. Aktualnie na rynku dostępne są setki modeli laptopów, lecz na jakich parametrach należy się obecnie skupić podczas zakupu notebooka?

Zobacz też: Kosmiczna restauracja Disneya - Space 220

laptop

Wysokie ceny elektroniki

Pandemia COVID-19 odcisnęła olbrzymie piętno na całym świecie, często wirus miał wpływ na rzeczy, o których nie pomyślelibyśmy na początku. Taką rzeczą jest choćby problemem z transportem sprzętu, czy samych podzespołów wszelakiej elektroniki, często produkowanych na dalekim wschodzie. Koszty przewozu kontenerów towarowych wzrosły nawet o 200%, a w dodatku niedobory np. stali i paneli ciekłokrystalicznych sprawiły, iż obecnie ceny elektroniki poszybowały ostro w górę. Z racji tego, jeżeli ktoś planuje kupno nowego laptopa, a nie posiada potrzebnej wiedzy na temat specyfikacji sprzętu, to z wielkim prawdopodobieństwem może naciąć się na sprzęt, który mówiąc krótko – może nie przetrwać próby czasu zbyt dobrze. Co jest zatem istotne, aby laptop mógł cieszyć kilka kolejnych lat?

Ekran i matryca to podstawa

Choć wyświetlacz laptopa, nie wpływa bezpośrednio na jego czyste ”osiągi” to znalazł się tutaj na pierwszym miejscu, ponieważ to z nim nasze oczy będą miały bezpośredni kontakt przez cały czas jego użytkowania. Dobry ekran sprawi, że komfort pracy na laptopie widocznie wzrośnie, dzięki czemu mniejszy wpływ na nas będą miały nawet inne małe wady sprzętu. Jakiego rodzaju wyświetlacz jest godny polecenia? Najlepszym rozwiązaniem aktualnie jest technologia IPS, czyli system, w którym ciekły kryształ w wyświetlaczu ułożony jest równolegle, dzięki czemu odwzorowanie barw i kąty widzenia stoją na bardzo wysokim poziomie. Często wyświetlacze tego typu możemy wykorzystać nawet przy profesjonalnej obórce plików graficznych.

Głównymi rywalami technologii IPS są matryce typu OLED i TN. Pierwsze z nich powalają kontrastem i nasyceniem barw. Jednak jest to wciąż dość nowa technologia, przez co relatywnie droga, a przede wszystkim niebezproblemowa. Matryce tego typu z czasem mogą ulec wypaleniu przy nieodpowiednim użytkowaniu, więc trzeba być, dość mocno ostrożnym korzystając z nich. Z kolei matryce TN to już przeszłość, której jedynym atutem jest niska cena. Zdecydowanie nie warto obecnie sięgać po to rozwiązanie, bo wówczas chęć patrzenia na wyświetlane treści dramatycznie spada.

Szybka pamięć uskrzydli twój komputer

Wyróżniamy dwa najważniejsze typy pamięci w laptopach. Pamięć masowa i operacyjna RAM. Pierwsza służy głównie jako miejsce do zapisywania i odczytu plików posiadanych na laptopie, natomiast druga wpływa na ilość możliwych wykonywanych działań przez komputer w konkretnym momencie. Z racji, że większość komputerów posiada już szybkie dyski SSD, a dodatkowo w łatwy sposób w razie potrzeby, można podłączyć zewnętrzne dyski, więc najlepiej przy zakupie skupić się na pamięci operacyjnej – RAM, bo to od niej zależy, ile będziemy w stanie robić rzeczy jednocześnie, oraz z jaką szybkością.

Najlepiej szukać ofert, gdzie ilość ”ramu” wynosi 16 GB. Taka ilość pamięci sprawi, że użytkownik, będzie mógł spokojnie używać często nawet do kilku programów naraz, bez znacznej utraty szybkości działania. Jeżeli chodzi już o sam typ pamięci, najlepiej jest szukać tej typu DDR4, gdyż jest to wciąż wysokiej klasy standard. Według przewidywań minie jeszcze około 2-3 lat, zanim technologia ta zostanie całkowicie wyparta przez nowsze DDR5.

Procesor, czyli serce notebooka

Przy wyborze procesora sprawa nie jest już tak prosta, gdyż odpowiedni wybór będzie uzależniony głównie od przyszłego zastosowania sprzętu. Procesory w laptopach są często dość chaotycznie opisane, co jeszcze bardziej utrudnia wybór. Jeżeli laptop nie będzie służył do grania w gry lub będzie, lecz w te mniej wymagające to odpowiednim wyborem będzie procesor niskonapięciowy. Oznaczony w większości przypadków literką „U”. Taki procesor zużywa mało energii oraz zbytnio nie nagrzewa się pod obciążeniem, dzięki czemu kultura pracy stoi na bardzo wysokim poziomie. Procesory te też cechują się zazwyczaj niższą ceną od modeli pobierających więcej energii, wiec tym bardziej są godne polecenia.

Jednak, gdy będzie potrzebna większa ilość mocy, należy spojrzeć na modele oznaczone wśród głównych producentów na końcu nazwy literką „H”. Trzeba pamiętać wówczas, że wydajniejszy procesor może odbić się wówczas na specyfikacji całego laptopa, a w tym samym na mniejszej ilości pamięci operacyjnej i na gorszym wyświetlaczu, czego zdecydowanie nie można polecić, szukając sprzętu z myślą o kolejnych paru latach komfortowego użytkowania. Oczywiście ważnych parametrów w komputerach jest znacznie więcej, jednak to te wyżej wymienione głównie przeważają nad tym, czy zakup sprzętu po latach ocenimy pozytywnie, a przecież to satysfakcja z zakupu jest najważniejsza.

MR

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: laptop, poradnik, wybór, 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PlayStation Portal
Pokazano PlayStation Portal oraz nowe słuchawki Pulse

Zobaczcie nowe urządzenie do obsługi funkcji Remote Play.

MacBook
Czy warto kupić MacBooka?

Komputery Apple są popularne zarówno wśród profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników. Czy faktycznie warto kupić MacBooka?

Heavy Equipment Bundle
4 tytuły kompatybilne z Heavy Equipment Bundle

Wyspecjalizowany sprzęt do obsługi symulacji farmy (i nie tylko!) może dostarczać autentycznych emocji.

Polecamy
Heavy Equipment Bundle
4 tytuły kompatybilne z Heavy Equipment Bundle

Wyspecjalizowany sprzęt do obsługi symulacji farmy (i nie tylko!) może dostarczać autentycznych emocji.

MacBook
Czy MacBook to dobry komputer do nauki?

Sprawdź, czy taki sprzęt będzie odpowiedni do twoich potrzeb!

Polecamy
Ostatnio dodane
PlayStation Portal
Pokazano PlayStation Portal oraz nowe słuchawki Pulse

Zobaczcie nowe urządzenie do obsługi funkcji Remote Play.

MacBook
Czy warto kupić MacBooka?

Komputery Apple są popularne zarówno wśród profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników. Czy faktycznie warto kupić MacBooka?