Pomocna dłoń - Technologie

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego?

2021-07-14 11:44:55

Używając programów graficznych lub planując studia na kierunkach powiązanych z grafiką, tablet graficzny to narzędzie, które może okazać się niezbędne do wykonywanych prac. Jednakże rynek tabletów jest tak bogaty, że czasami nie wiadomo, na co trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze. Szczególnie kiedy będzie to nasz pierwszy zakup takiego urządzenia. A opcji jest tak dużo, że lepiej zawczasu wiedzieć, niż później żałować wydania znacznej sumy na tablet, który nie będzie spełniał waszych oczekiwań. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego.

Zobacz także: Jaki laptop dla studenta?

Tablet graficzny

Ekran

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletów: ekranowe oraz piórkowe. Ten pierwszy jest wam zapewne dobrze znany, ponieważ wygląda jak ekran zwykłego tabletu i rysujemy po nim bezpośrednio. Ten drugi ma zazwyczaj matową, czarną powierzchnię roboczą (chociaż coraz częściej możemy znaleźć je w różnych wersjach kolorystycznych), ale rysunek nie pojawia się na niej, tylko na ekranie urządzenia, do którego podłączony jest tablet.

Dlaczego rodzaj ekranu jest taki ważny? W dużej mierze decydują tu cena oraz przyzwyczajenia użytkownika. Często możemy zauważyć, że profesjonalni graficy posługują się tabletami ekranowymi, a osoby początkujące raczej używają tabletów piórkowych, ale wcale nie oznacza to, że tablety piórkowe są gorsze, a ekranowe lepsze. Po prostu tablety piórkowe są tańsze. Najprostsze modele można już kupić w okolicach 200-300 zł, kiedy tablety ekranowe to zazwyczaj zakup rzędu kilku tysięcy. Nie każda osoba rozpoczynająca przygodę z grafiką komputerową jest na tyle pewna swoich umiejętności, żeby od razy inwestować tyle pieniędzy w sprzęt, którego później może nawet nie będzie używać.

Tablety ekranowe rzeczywiście mogą się wydawać łatwiejsze w obsłudze. Zapewne łatwiej jest od razu widzieć, co wychodzi spod twojej ręki, niż musieć to weryfikować na ekranie innego urządzenia, ale jest to kwestia wprawy i zdolności manualnych. Obsługa tabletu piórkowego wcale nie jest taka skomplikowana, po prostu trochę inna.

Nacisk piórka

To druga najważniejsza rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę, jeśli wiążecie ze swoim tabletem większe plany, niż robienie zwykłych notatek. Nacisk piórka odpowiada czułości z jaką tablet wychwyci wasze ruchy po tablecie, a co za tym idzie grubości linii jaka pojawi się na ekranie. Tablety z dużym naciskiem, pozwolą wam na łatwe i przepływowe posługiwanie się pędzlami, gdzie ich grubość będzie zależała od tego, ile siły włożycie w przyciśnięcie piórka do tabletu. Tablety z małym naciskiem raczej nie pozwolą wam na swobodny przepływ pędzla, a jeśli tak to nie będzie on już tak płynny. Wiele tabletów graficznych o nacisku ok. 8 tysięcy, czyli tym bardzo dobrym, znajdziecie już w przedziale cenowym 300-400 zł. Jeśli plany, które wiążecie z grafiką są poważne, raczej nie zwracajcie uwagi na tablety o nacisku mniejszym niż 4 tysiące, które też najdziecie w tym przedziale cenowym.

Rozmiar

Tak jak w przypadku wszystkich innych urządzeń elektronicznych, także tablety graficzne produkowane są w różnych rozmiarach. Zarówno małe i duże tablety mają swoje wady i zalety. Mniejsze tablety mogą być wygodniejsze, jeżeli często podróżujecie albo lubicie pracować w różnych miejscach. Natomiast mogą być niewygodne pod względem niedużej powierzchni twórczej. Większe mogą być mniej poręczne, ale za to zapewniają większy komfort pracy.

Także warto zwrócić uwagę na to, czy parametry tabletu, który wpadł wam w oko, mniej więcej odpowiadają wymiarom ekranu urządzenia, do którego podłączyliście tablet (w przypadku tabletów piórkowych). Jeśli nie, może zdarzyć się tak, że kursor piórka będzie pojawiał się nie w tych miejscach, w których powinien, co bardzo irytuje i wpływa negatywnie na jakośc wykonywanej pracy.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Na wielu tabletach graficznych oprócz obszaru roboczego znajdziecie także przyciski funkcjonalne, których rola może czasami zastanawiać. Kryją się pod nimi skróty różnych funkcji programów graficznych, zazwyczaj tych najczęściej używanych jak rozmiar pędzla, przybliżenie lub oddalenie obrazu itp. Kiedy wyjmiemy świeżo zakupiony tablet z pudełka, niektóre z nich mogą nawet nie robić nic. Zazwyczaj nie należy się tym przejmować, tylko udać się na stronę producenta po odpowiednie sterowniki. Wielu producentów tabletów pozwala użytkownikom dostosowywać przyciski funkcjonalne do swoich potrzeb, więc jeśli pobierzemy sterownik będziemy mieć taką możliwość. Jest to o tyle dobra sprawa, że najczęściej używane przez nas skróty możemy umieścić bezpośrednio na tablecie. Czy są one niezbędne do pracy? Nie. Osobom przyzwyczajonym do posługiwania się skrótami na klawiaturze, może to nawet przeszkadzać, a niektóre przyciski umieszczone są w takich miejscach, że podczas rysowania możecie przez przypadek włączyć funkcję, jakiej nie zamierzaliście.

Przy zakupie tabletu, w pudełku możemy znaleźć też różne akcesoria. Które z nich są warte rozważenia przy zakupie i rzeczywiście przydadzą się wam podczas pracy? Wkłady do piórka. Podobnie jak w zwykłym ołówku, końcówka piórka ma to do siebie, że po pewnym okresie intensywnego użytkowania może się stępić i będzie trzeba ją wymienić. Nie zawsze jest to mały wydatek, więc jeśli kupujecie tablet, warto zwrócić uwagę na to, czy i ile wkładów znajdziecie w pudełku. Jeśli się tam znajdują, zaoszczędzi wam to wiele szukania oraz wydatków w przyszłości.

Kolejnym, raczej nie tak często spotykanym dodatkiem, są rękawiczki. Po co wam rękawiczka do posługiwania się tabletem? Niektóre tablety mogą być wrażliwe na dotyk waszej skóry, więc dobrze jest uniknąć losowo pojawiających się plam koloru na ekranie. Dodatkowo, przy rysowaniu ręka się poci, a pot może sprawić, że wasze ruchy ręką nie będą tak płynne, co może przenieść się na jakoś waszej grafiki. Nie jest to niezbędne narzędzie do pracy i nie warto uzależniać wybór tabletu od tego, czy posiada w pakiecie rękawiczkę. Jeśli w trakcie używania tabletu stwierdzicie, że jej potrzebujecie, zawsze możecie dokupić ją osobno.

IS

fot. yatsusimnetcojp z pixabay.com

Słowa kluczowe: grafika, poradnik, akcesoria, tablet z ekranem, tablet piórkowy, sprzęt
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rejestrator CCTV
Jak wybrać rejestratory CCTV do monitoringu?

Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę, wybierając rejestrator CCTV!

głośnik bluetooth, perfectacoustic.pl
Jak dobrać głośnik do telefonu lub komputera

Lubisz wszędzie chodzić z muzyką? Dajemy Ci kilka wskazówek, jak wybrać dobry głośnik bluetooth.

Golden hour na zdjęciach
Czym jest golden hour i kiedy można się jej spodziewać?

Dowiedz się więcej na temat zjawiska, które jest chętnie wykorzystywane przez fotografów.

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Polecamy
Ostatnio dodane
rejestrator CCTV
Jak wybrać rejestratory CCTV do monitoringu?

Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę, wybierając rejestrator CCTV!

głośnik bluetooth, perfectacoustic.pl
Jak dobrać głośnik do telefonu lub komputera

Lubisz wszędzie chodzić z muzyką? Dajemy Ci kilka wskazówek, jak wybrać dobry głośnik bluetooth.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP