Internet - Technologie

VoIP - dzwoń za darmo

2007-03-08 01:01:00
Rynek telefonii internetowej o możliwościach porównywalnych do telefonii stacjonarnej i komórkowej rośnie w bardzo szybkim tempie. Według Niklasa Zennströma, założyciela firmy Skype, do 2015 roku rozmowy telefoniczne staną się bezpłatne, a operatorzy będą zarabiać jedynie na dostarczaniu dostępu do sieci. Już dzisiaj telefonia VoIP jest zagrożeniem dla tradycyjnej komunikacji, nie tylko ze względu na coraz powszechniejszy dostęp do Internetu, ale również ze względu na niskie koszty związane z tą usługą.

Ze względu na wysokie koszty rozmów telefonicznych w naszym kraju, Polska znajduje się w czołówce państw europejskich pod względem realizacji połączeń VoIP. Z najpopularniejszego komunikatora, umożliwiającego wykonywanie połączeń telefonicznych, Skypea korzysta nad Wisłą ok. 7 mln internautów, na świecie ponad 113 mln. Już od kilku lat dzięki tej aplikacji możliwe jest bezpłatne przeprowadzanie rozmów lub wideokonferencji pomiędzy dwoma komputerami. Co prawda prowadzenie rozmów pomiędzy komputerem a telefonem za pomocą Skypea w wersji Out jest płatne, ale ceny i tak są bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych połączeń. Koszt jednej minuty połączenia z numerami stacjonarnymi w Polsce, kilkunastu krajach Unii Europejskiej oraz USA i Kanadzie wynosi około 8 gr. W Polsce pojawiła się cała masa klonów Skype (Tlenofon, Nagłos, IPfon), które również oferują użytkownikom tanie połączenia głosowe w podobnej cenie co Skype.


Darmowe rozmowy

Z powodu ciągle wzrastającej liczby operatorów wirtualnych, na rynku pojawiła się spora ilość promocji związanych z usługami VoIP, niektóre oferują połączenia z telefonami stacjonarnymi za symboliczną opłatę (np. 1 eurocent), albo całkowicie za darmo. We Francji i w Ameryce Północnej, sam Skype wprowadził darmowe połączenia. W Polsce jak na razie żaden z operatorów się nie zdecydował na połączenia bez opłat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie skorzystać z oferty zagranicznych dostawców. Przykładem może tutaj być niemiecki operator Betamax GmbH & Co KG, który za pomocą swoich komunikatorów Internetcalls, Voipdiscound, Voipcheap i SparVoip udostępnił w niektórych krajach, w tym także w Polsce, darmowe połączenia z telefonami stacjonarnymi.

Więcej szczegółów na temat cen połączeń można znaleźć na stronie www.internetcalls.com

Jak na razie bezpłatne są tylko połączenia na numery stacjonarne, chociaż Betamax już udostępnił darmowe rozmowy z telefonami komórkowymi w USA i Kanadzie. Z komórkami można się tanio komunikować za pomocą wiadomości SMS. Za pomocą Internetcalls 334 beta i 335 beta, można od maja zeszłego roku wysyłać SMSy do wszystkich operatorów 2G w cenie 0,05 euro/szt. Jeśli chcemy to można uzyskać unikatowy numer własnego telefonu stacjonarnego, dzięki czemu możliwa jest inicjacja połączeń z zewnątrz.

Jedną z ważniejszych zalet ofert operatora Betamax jest możliwość tworzenia pomiędzy dwoma numerami relacji callback, czyli utworzenie pomiędzy dwoma dowolnymi abonentami (stacjonarnymi, komórkowymi) połączenia przy użyciu własnego komputera.

Czas takiego połączenia oraz ich liczba jest ograniczona chyba, że zarejestrujemy się u operatora Betamax oraz uzupełnimy konto o wartość uzależnioną od komunikatora z którego korzystamy - 11,6 euro z VAT raz na cztery miesiące dla Internetcalls lub 5 euro raz na 3 miesiące dla Voipcheap. Z tego konta można automatycznie płacić za wszystkie płatne połączenia.

Dla niektórych niewielkim minusem może być ograniczona ilość darmowych minut. Użytkownik ma do dyspozycji 300 darmowych minut tygodniowo, czyli 50 minut dziennie. Po przekroczeniu darmowego pakietu, za każdą następny impuls naliczana jest opłata w wysokości 1 eurocenta. Poza tym trzeba pamiętać, że niewykorzystane minuty nie przechodzą na następny tydzień.


Domowa centralka


Do korzystania z Internetcalls, potrzebujemy komputera z Windows XP lub 2000, dysponującym procesorem 300 MHz (zalecany 400 MHz), 128 MB RAM, zestaw słuchawkowy z mikrofonem i szerokopasmowy dostęp do Internetu. Zamiast słuchawek z mikrofonem, można użyć telefonu VoIP, który podłączamy do komputera za pomocą USB.

Gdy używamy telefonu VoIP, sprzęt do którego jest on podłączony musi być dość wydajny, gdyż przetwarzanie głosu na postać cyfrową, sygnalizacja i kompensacja echa wykonywane przez oprogramowanie.

Wygodniejszym rozwiązaniem może być wykorzystanie małej bramki IP, która jest dedykowanym routerem wyposażonym w procesor sygnałowy DSP oraz mały komputer. Taka bramka posiadająca własny adres IP umożliwia jednoczesny i niezależny dostęp do Internetu z komputera jak i korzystania z usług VoIP za pomocą tradycyjnego telefonu analogowego. Router, który znajduje się w bramce zajmuje się dzieleniem łącza między oprogramowaniem VoIP, a pozostałymi urządzeniami. A dzięki wbudowanej aplikacji komputer do obsługi rozmów głosowych staje się zbędny, gdyż przetwarzanie głosu, kasowanie echa, adresacja IP, wywołanie, nawiązanie i rozłączenie sesji wykonywane jest na poziomie bramki VoIP.

A żeby było jeszcze wygodniej, zamiast tradycyjnego telefonu analogowego można podłączyć do bramki IP, analogowy telefon bezprzewodowy wykorzystujący standard DECT. Dzięki temu rozmówca korzystający z domowego telefonu zyskuje swobodę ( zasięg nawet do 300 m).


Dla użytkowników indywidualnych zakup routera wyposażonego w bramkę VoIP może wiązać się ze sporym kosztem, dlatego w większości przypadków wykorzystywane są tańsze rozwiązania programowe. Rozwiązanie sprzętowe bardzo dobrze sprawdza się w firmach, gdzie zakup odpowiednich urządzeń powinien się szybko zwrócić, a ich wykorzystanie znacznie poprawia komfort z korzystania z usług VoIP, które są coraz większą konkurencją dla rozwiązań komórkowych i stacjonarnych.


Marcin Kądziela


PSTN (ang. Public Switched Telephone Network) - publiczna komutowana sieć telefoniczna. Początkowo bazująca na technologiach analogowych, obecnie sieć zrealizowana prawie w całości w oparciu o technologie cyfrowe. Usługi PSTN obejmują usługi zarówno analogowe usługi POTS (akronim od Plain Old Telephone Service), jak i cyfrowe ISDN.

SIP (ang. Session Initiation Protocol), protokół inicjowania sesji, to zaproponowany przez IETF standard dla zestawiania sesji pomiędzy jednym lub wieloma klientami. Jest obecnie dominującym protokołem sygnalizacyjnym dla Voice over IP i stopniowo zastępuje H.323


Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
tiktok
Jak usunąć film na TikToku? - instrukcja krok po kroku

Zobacz, jak w łatwy sposób usunąć nagranie z aplikacji.

Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP