Sprzęt komputerowy - Technologie

Upgrade komputera z okazji powrotu na uczelnię? Ile nam wyjdzie?

2021-09-27 11:49:02

Przeciętny budżet studencki zwykle nie należy do najwyższych, a przecież dobry, sprawny komputer jest nieodzowny na uczelni. Nie zawsze musimy wraz z nowym rokiem akademickim kupować nowy sprzęt. Student może zapewnić sobie odpowiednie urządzenie modernizując swój dotychczasowy komputer, co nie jest trudne i nie naraża nas na wielkie koszty.

Ulepszony komputer dla studentaUlepszony komputer dla studenta

Współczesna edukacja, szczególnie na poziomie wyższym, wymaga szybkiego, sprawnego komputera. Trudno sobie wyobrazić wykonanie wielu studenckich zadań bez tego. Zawsze chodzi nam o to, aby nasz studencki komputer osiągał pewne dość wysokie parametry, był szybki, wielozadaniowy, gotowy do nauki, komunikacji i zabawy.

Istnieją trzy podstawowe czynniki, które wpływają na szybkość i wydajność komputera. Każdy z nich możemy ulepszyć zakupując doskonalszy podzespół i zlecając jego montaż w najbliższym serwisie komputerowym. Mowa tu o procesorze, pamięci RAM i rodzaju dysku twardego. Od początku. Procesor klasy Intel Core i5 lub podobny, będzie spełniał aktualne standardy i zapewni dobrą wydajność. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to możemy zapomnieć o wolnych komputerach z RAM 2 GB - będą nieużyteczne. Powinniśmy zmontować co najmniej 4 lub 8 GB kości pamięci. A w sprawie dysku twardego należy powiedzieć, że nic tak bardzo nie wspomoże wydajności komputera jak nowy, szybki dysk SSD, na który w procesie klonowania przeniesiemy wszystkie dane ze starszego typu dysku, czyli HDD. To informacje podstawowe, reszta jest już opcjonalna, lecz będą występowały przypadki, gdy ta "opcjonalność" stanie się obligatoryjna.

Kiedy warto pomyśleć o lepszej karcie graficznej?

Tak właśnie mają się sprawy z kartą graficzną, której jakość być może nie jest specjalnie wymagana wśród polonistów, ale np. wśród architektów lub studentów ASP będzie jednym z podstawowych parametrów komputera. Wszędzie tam, gdzie studenci pracują z grafiką, posługują się programami graficznymi (to może być także geografia, historia sztuki, itp.), tam dobra karta graficzna jest wymagana. Znany sklep ze sprzętem komputerowym Sferis (https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889) oferuje karty graficzne każdego typu. Od sprzętu za 100 PLN do profesjonalnych kart graficznych o pojemności 6 GB lub większej, przeznaczonych dla studentów kierunków inżynierskich, artystycznych i pokrewnych. Pamiętajmy tylko przed montażem nowej karty graficznej o konsultacji ze specjalistą, ponieważ nie każdą kartę graficzną będziemy mogli zainstalować w naszym komputerze - ważna jest tzw. “zgodność sprzętowa” (np. zgodność z płytą główną i innymi podzespołami).

Pamięć RAM - co dam nam jej poszerzenie?

Ilość pamięci RAM, czyli pamięci operacyjnej, która na bieżąco obsługuje procesy zachodzące w komputerze, ma olbrzymie znaczenie dla szybkości działania komputera. Obsługa zaawansowanych programów może wymagać kości pamięci 8 GB lub większej. Im więcej pamięci RAM, tym więcej aplikacji możemy mieć otwartych i czynnych. Czasem najprostszym sposobem na poprawę jakości pracy i nauki na komputerze jest właśnie montaż większej ilości pamięci RAM. Bodajże jest to też sposób najtańszy. W ten sposób możemy znacznie ulepszyć nawet starsze modele komputerów. Sprawdź pamięci RAM do komputera i odpowiedz sobie na pytanie, czy jest wystarczająca?

Nowy rok akademicki i dobry studencki komputer

Pamiętajmy: nie mamy żadnej pewności, że kiedyś jeszcze nie powrócimy do trybu nauki zdalnej. Ale nawet jeśli nas to szczęśliwie ominie, to wykonywanie prac studenckich będzie znacznie łatwiejsze i bardziej efektywne, jeśli będziemy dysponować odpowiednio skonfigurowanym sprzętowo komputerem. Powodzenia w nowym roku akademickim.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/JenkoAtaman

Słowa kluczowe: sferis.pl, komputer dla studenta, modernizacja komputera, sklep Sferis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
kontroler Access
Premiera kontrolera Access do PlayStation 5

Urządzenie umożliwia dopasowanie sterowania do preferencji każdego użytkownika.

Fresh 'n Rebel Party Loud
Rewolucja w świecie produktów Fresh 'n Rebel: głośniki imprezowe!

Te przenośne głośniki Bluetooth są absolutnym must-have dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.

PlayStation Portal
Pokazano PlayStation Portal oraz nowe słuchawki Pulse

Zobaczcie nowe urządzenie do obsługi funkcji Remote Play.

Polecamy
Heavy Equipment Bundle
4 tytuły kompatybilne z Heavy Equipment Bundle

Wyspecjalizowany sprzęt do obsługi symulacji farmy (i nie tylko!) może dostarczać autentycznych emocji.

Power packi Hama
Energia pod kontrolą - czyli nowe power packi od Hamy z wyświetlaczem LED

Power packi Hama "HD" 5000 mAh i 10000 mAh dają możliwość ładowania dwóch urządzeń jednocześnie.

Polecamy
Ostatnio dodane
kontroler Access
Premiera kontrolera Access do PlayStation 5

Urządzenie umożliwia dopasowanie sterowania do preferencji każdego użytkownika.

Fresh 'n Rebel Party Loud
Rewolucja w świecie produktów Fresh 'n Rebel: głośniki imprezowe!

Te przenośne głośniki Bluetooth są absolutnym must-have dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.