Pomocna dłoń - Technologie

Przedłużenie ważności domeny

2010-10-20 14:17:52

Domena zazwyczaj rejestrowana jest na roczny okres abonamentowy. Po tym czasie przedsiębiorstwo może dokonać jej prolongaty, bądź zrezygnować z usługi. Często jednak firmy zapominają o przedłużeniu domeny, przez co mogą ją stracić. Może to być znacząca strata, gdyż wartość domen dla firmy często przekracza kwotę, którą należy wnieść za jej przedłużenie. Warto więc wiedzieć: na jaki czas firma może przedłużyć usługę; kiedy, z jakim wyprzedzeniem i w jaki sposób może dokonać jej prolongaty, a także jak może odzyskać domenę, gdy zapomniała o jej przedłużeniu.

Maksymalny czas na jaki można przedłużyć domenę uzależniony jest od jej typu. Przykładowo dla domeny polskiej jest to rok, a dla globalnej 10 lat. Natomiast domenę .eu Abonent może prolongować na nieograniczoną liczbę lat. Warto zaznaczyć, że jednorazowa opłata za przedłużenie domeny odpowiada jednemu okresowi abonamentowemu. Dlatego jeśli firma chce równocześnie prolongować domenę na więcej niż jeden rok, musi powtórzyć ten proces kilkakrotnie. Korzystna także może okazać się wiedza, dotycząca terminu wcześniejszego przedłużenia ważności domeny. Przykładowo w nazwa.pl dla każdej zarejestrowanej domeny, na 28 dni przed upływem jej okresu rozliczeniowego, generowana jest faktura pro forma. Faktura ta wysyłana jest w celu opłacenia domeny, pocztą elektroniczną w formacie PDF oraz pocztą tradycyjną w formie papierowej. Istnieje również możliwość dokonania tej procedury w terminie wcześniejszym. Wystarczy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i zgłosić chęć przedłużenia ważności domeny, bądź zrobić to samodzielnie za pośrednictwem Panelu Klienta.

Gdyby zdarzyła się sytuacja, w której firma zapomniała o przedłużeniu ważności domeny, konieczne jest, aby niezwłocznie podjęła działania mające na celu odzyskanie adresu. W przypadku domeny polskiej, podjęcie próby przywrócenia przez Rejestratora jest możliwe w ciągu 15 dni. W tej sytuacji, Klient powinien niezwłocznie dokonać opłaty i przesłać do usługodawcy potwierdzenie przelewu. Jeżeli taka próba zostanie podjęta w ostatnich dniach blokowania domeny, warto śledzić, czy domena jest już dostępna do ponownego zarejestrowania. W tej sytuacji należy niezwłocznie złożyć ponowne zamówienie oraz wpłacić środki pieniężne na konto rejestratora. Domeny globalne po wygaśnięciu blokowane są na 75 dni, jednak tylko przez okres 30 dni, dotychczasowy Abonent ma możliwość dokonania opłaty za domenę i użytkowania jej przez kolejny okres rozliczeniowy. W przypadku wygaśnięcia ważności domeny .eu jest ona usuwana w ostatnim dniu tego samego miesiąca. Do tego czasu Abonent może dokonać wpłaty, a ważność domeny powinna zostać przedłużona. Istnieje również możliwość reaktywacji domeny .eu, jednakże nie później niż na 40 dni od daty jej usunięcia.

Skutki nie przedłużenia domeny mogą być bardzo dotkliwe dla firmy. Przede wszystkim przestaje działać firmowy serwis internetowy oraz poczta elektroniczna. Wiąże się to ze stratami zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi przedsiębiorstwa.

Katarzyna Sekunda – Piszczek
NetArt

Słowa kluczowe: prolongata domeny netart nazwa.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

serwery dedykowane
Efektywne i bezpieczne serwery dedykowane dla Twojej firmy

Wiele firm prowadzi aktywną działalność na rynku usług internetowych - podstawą sukcesu w przypadku takiej działalności jest możliwość bezproblemowego korzystania z usług hostingowych.

Polecamy
Jak odzyskać dane ze smartfona?
Jak odzyskać dane ze smartfona?

Urządzenie o nazwie SmartPhone Recovery Pro to specjalny program na dysku flash. Podłączenie go z telefonem i komputerem pozwala odzyskać wszelkie utracone dane.

Co w gniazdku piszczy,czyli co nieco o zasilaczach
Co w gniazdku piszczy,czyli co nieco o zasilaczach

Jednym z ważniejszych komponentów komputera, a często pomijanym w opisach, jest zasilacz. O tym, dlaczego on taki ważny i co tak naprawdę trzeba o nim wiedzieć...

Polecamy
Ostatnio dodane
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.