Internet - Technologie

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając domenę internetową?

2022-12-07 10:42:14

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na rynku bez korzystania z nowoczesnych narzędzi. W związku z tym każda firma, która pragnie zbudować renomę i skutecznie wypromować markę, powinna stworzyć własną, unikatową domenę internetową. Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania nazwy strony WWW?

Zobacz też: Netflix wprowadził nową opcję dla użytkowników

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając domenę internetową?Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa jest nazwą, pod którą widoczna jest konkretna strona WWW. Może mieć ona charakter domowy, hobbystyczny lub być powiązana z prowadzoną działalnością. Niektórzy użytkownicy decydują się czasami na połączenie jej z prywatnym adresem pocztowym. Bez wątpienia stanowi to spore udogodnienie w codziennym poruszaniu się po Internecie. W kwestii domeny warto również zwrócić uwagę na jej budowę. Składa się ona z dwóch części rozdzielonych kropką. Pierwszym elementem jest nazwa główna, po której następuje rozszerzenie, zwane inaczej końcówką.

Jak wybrać domenę internetową?

W przypadku wybierania domeny internetowej dla nowo powstającej marki należy zachować szczególną ostrożność. Ostateczna wersja nazwy może mieć bowiem istotny wpływ na wizerunek firmy. Decyduje ona również o pozycjonowaniu w wyszukiwarce oraz o tym, czy uda się z powodzeniem dotrzeć do docelowej grupy odbiorców. W związku z tym nazwa powinna być przede wszystkim powiązana z prowadzoną działalnością lub wykorzystywanym sloganem. Dzięki temu potencjalni klienci szybciej zorientują się, z jakim typem producenta mają do czynienia. Przy wyborze domeny trzeba mieć również na uwadze to, żeby nie naruszała ona praw do własności intelektualnej innych podmiotów.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze domeny internetowej?

Przy wyborze domeny zdecydowanie najczęstszą praktyką jest umieszczenie w nazwie własnej marki. Należy jednak przy tym pamiętać, aby nie dodawać do niej zbędnych przymiotników. Określenia takie jak "najlepszy", "dobry" i "doskonały" z pewnością nie nasuwają pozytywnych z kojarzeń. Nie bez znaczenia pozostaje również długość. Krótszą i łatwą do wymówienia nazwę zapamiętuje się o wiele szybciej niż ciąg skomplikowanych słów. Domena powinna posiadać też odpowiednią końcówkę. Do wyboru są rozszerzenia geograficzne (np. .pl, .eu) lub rozszerzenia określające charakter strony (.org, .com, .net). Szacuje się, że końcówka .com należy do najczęściej wykorzystywanych na świecie, ponieważ nie jest powiązana z żadnym konkretnym miejscem. Z kolei organizacje pozarządowe lub typu non-profit stosują przeważnie rozszerzenie .org.

Koszty związane z domeną internetową

Cena domeny internetowej jest zależna od wielu czynników. Dostępne w Internecie propozycje kosztują zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu złotych. Niekiedy zdarza się jednak, że za konkretną nazwę trzeba zapłacić nawet kilka milionów dolarów amerykańskich! Takie sytuacje mają na ogół miejsce w przypadku bardzo atrakcyjnych i renomowanych marek, które ktoś planuje odsprzedać. Tyle warte są najczęściej zagraniczne domeny z rozszerzeniem .com. Natomiast polskie propozycje wypadają na tym tle o wiele taniej. Chociaż niektóre nazwy kosztują zaledwie kilkaset tysięcy złotych, to jednak nadal jest to kwota, która robi wrażenie.

WG

fot. pexels

Źródło: money.pl

Słowa kluczowe: internet, domena internetowa, nazwa, jak wybrać domenę internetową
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Google Ads
Google Ads - jak działa? Warszawa

Pokaż firmę klientom, którzy szukają w sieci produktów i usług. Sprawdź, jak działa Google Ads i zaplanuj pierwszą kampanię. Poznaj potencjał płatnej reklamy.

walentynki
Top 10 memów związanych z walentynkami 2023 [Zestawienie]

Jakie podeście do 14 lutego mają użytkownicy mediów społecznościowych?

the last of us
Top 10 memów dotyczących 1. odcinka serialu "The Last of Us" [Zestawienie]

Zobacz, co o nowym serialu odcinku produkcji HBO sądzą internauci.

Polecamy
Pozycjonowanie stron w Starachowicach
Pozycjonowanie stron w Starachowicach Wrocław

Choć jeszcze do niedawna niewiele osób słyszało o pozycjonowaniu, a usługa ta była traktowana po macoszemu, tak dzisiaj, jak się okazuje, jest to główny filar marketingu większości firm, zwłaszcza tych, których działalność opiera się na rynku lokalnym. Dlaczego tak się dzieje?

YouTuBe
Jak zarabiać na YouTube: podstawowe zasady

Dowiesz się więcej na temat paru podstawowych metod monetyzacji kanału YT.

Polecamy
Ostatnio dodane
Google Ads
Google Ads - jak działa? Warszawa

Pokaż firmę klientom, którzy szukają w sieci produktów i usług. Sprawdź, jak działa Google Ads i zaplanuj pierwszą kampanię. Poznaj potencjał płatnej reklamy.

walentynki
Top 10 memów związanych z walentynkami 2023 [Zestawienie]

Jakie podeście do 14 lutego mają użytkownicy mediów społecznościowych?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP