Internet - Technologie

IE 8 bezkonkurencyjny w testach NSS Labs

2010-04-09 15:22:31

 Aż o 56 procent ogólnej ochrony przeglądarka Internet Explorer 8 wyprzedza konkurencyjne produkty Safari 4 i Firefox 3.5 - wynika z pierwszych w tym roku testów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym inżynierię społeczną przeprowadzonych przez NSS Labs. Wskaźnik ogólnej ochrony ósmej wersji Internet Explorera wyniósł 85 procent, podczas gdy Safari 4 i Firefox 3.5 zapewniają ochronę na poziomie 29 procent.

Laboratoria NSS regularnie przeprowadzają testy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem,jaką zapewniają najpopularniejsze na rynku przeglądarki internetowe. W pierwszym w tym roku teście ponownie zwyciężyła przeglądarka Internet Explorer 8, która zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa pozostawiając daleko w tyle konkurencyjne produkty.

„To wspaniały wynik, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni," - powiedział Patryk Góralowski, odpowiedzialny za rozwój systemu Windows w polskim oddziale firmy Microsoft. - „Testy dowiodły, że Internet Explorer 8 zapewnia nie tylko najwyższy poziom bezpieczeństwa przed złośliwym oprogramowaniem, ale także to, że oferuje lepsze od konkurencyjnych mechanizmy gromadzenia danych o nowo wykrytych, potencjalnie groźnych adresach URL. Jest to szczególnie istotne ze względu na stale rosnącą ich liczbę".

W testach sprawdzających średni czas blokowania złośliwych stron, Internet Explorer 8 również zdystansował swoich konkurentów. Przeglądarka firmy Microsoft chroni przed liczbą złośliwych adresów o 55 procent szybciej niż druga w zestawieniu Safari 4. Przeglądarki Chrome 4, Safari 4 oraz Firefox 3.5 wykazują podobny wskaźnik ochrony, na poziomie bliskim 35 procent.

Co najmniej połowa pełnych zabezpieczeń ze strony wszystkich przeglądarek uczestniczących w teście pojawiła się w chwili wykrycia strony (tzw. „godzina zero"). Jedynie Internet Explorer 8 wciąż dodawał do 30 procent dodatkowych zabezpieczeń w ciągu trwania całego testu. Inne przeglądarki wprowadzały między 2 a 14 procent dodatkowej ochrony.

Średni czas blokowania strony w teście wyniósł 23,7 godziny, co jest sztucznie zawyżoną wartością z powodu opóźnień spowodowanych przez Operę. Poniższa tabela prezentuje średnie czasy dodania strony do czarnej listy niebezpiecznych stron przez producentów przeglądarek. Wyniki obejmują jedynie te strony, które zostały zablokowane w trakcie trwania testu.

Przeglądarka

Średni czas dodania (godziny)

Firefox 3.5

5,7

Internet Explorer 8

6,7

Safari 4

9,0

Chrome 4

14,7

Opera 10

82,4

Średnia

23,7

W ostatnich testach używano tej samej metodologii badania, co w ich poprzednich dwóch edycjach przeprowadzonych w pierwszym i trzecim kwartale 2009 roku. Pozwala to na proste i miarodajne porównanie zmian, jakie zaszły w wynikach. Internet Explorer podniósł skuteczność ochrony o 4 procent w stosunku do testu z trzeciego kwartału 2009 roku oraz o 16 procent w stosunku do wyjściowego testu z pierwszego kwartału tego samego roku. Z wyjątkiem przeglądarki Opera (spadek w stosunku do poprzedniego testu do wartości poniżej 1 procenta), wszystkie pozostałe zwiększyły wskaźnik ochrony pomiędzy 1 a 9 procent.

Testy NSS Labs dowiodły, że Microsoft wciąż poprawia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, dodając kolejne zabezpieczenia do swojej przeglądarki za pomocą filtrów w technologii SmartScreen. Wskaźnik blokowania unikalnych adresów URL wynoszący 89 procent oraz wskaźnik stałej ochrony na poziomie 85 procent potwierdzają, że Internet Explorer 8 jest zdecydowanie najlepszą przeglądarką w dziedzinie zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem.

Informacje o teście

Test przeprowadzono pomiędzy 15 stycznia a 3 lutego 2010 roku. W ciągu 18 dni badania przeprowadzono 74 cykle testowania każdej przeglądarki. Z początkowej liczby 12 000 nowych podejrzanych stron, 1 756 potencjalnie złośliwych adresów URL było dostępnych w momencie rozpoczęcia testu i zostało zweryfikowanych pod kątem włączenia do próbki. Ostatecznie 562 adresy przeszły dodatkowy proces weryfikacyjny i zostały ujęte w ostatecznych wynikach. Daje to margines błędu wynoszący 4,08 procent i przedział ufności na poziomie 98 procent. Żadna z domen
nie przekroczyła 10 procent udziału w zestawie testowym.

W teście wzięły udział następujące wersje przeglądarek internetowych:

  • § Internet Explorer 8 (build 8.0.7600.16385)
  • § Firefox 3.5.7
  • § Safari 4.0.4(531.21.10)
  • § Chrome 4.0.249.78
  • § Opera 10.10 (build 1893).

ip

Słowa kluczowe: internet explorer microsoft testy komputery internet przeglądarka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
tiktok
Jak usunąć film na TikToku? - instrukcja krok po kroku

Zobacz, jak w łatwy sposób usunąć nagranie z aplikacji.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP