Sprzęt komputerowy - Technologie

HP psc1510 (Q5880B)

2005-10-27 00:00:00

HP psc1510 (Q5880B)

Z uwagi na to, iż w ostatnim czasie strasznie modne stały urządzenia wielofunkcyjne postarałem się, aby w moje ręce wpadło jedno z takich zabaweczek. Mowa o urządzeniu firmy HP psc1510(Q5880B), jest to zarazem drukarka, skaner, kserokopiarka, a także drukarka do zdjęć. Wybrałem to urządzenie z uwagi na jej cenę i opinię jaką sobie firma HP wyrobiła wśród użytkowników jej urządzeń peryferyjnych służących do drukowania i przetwarzania dokumentów.

Zacznijmy może od trochę nudnych ale jakże ważnych danych technicznych, które niestety musze podzielić na 4 etapy a to z uwagi na wielofunkcyjność tej zabawki.

www.hp.com

Technologia drukowania: oczywiście atramentowa, z możliwością wydruku stron do maksymalnego formatu A4, mniejsze formaty jak najbardziej mile widziane. Jakość wydruku to podane przez producenta 600X600 dpi i patrząc na strony które drukowałem jest to prawda, gdyż litery nie są postrzępione i głębia czerni jest znakomita (ściągi przy czcionce 5 jak malinka). Jeśli chodzi o kolor to tu już rozdzielczość wydruku dochodzi, aż do 4800X1200 dp i i 48 bitową głębię koloru. Czy sprawdziłem oczywiście, ale kosztowało to oczywiście dużą ilość atramentu, niestety. Szybkość też jest imponująca strony można wydrukować już przy druku (MONO-czarnym), 20 stron na minutę, przy druku KOLOR, 18 stron na minutę (najgorszej jakości zwiększając ja oczywiście tracimy na czasie). Przydatne dla studentów, którzy w ostatniej chwili muszą wydrukować sprawozdanie, a zajęcia już za chwileczkę. Wydruk ten zapewnia nam atrament zawarty w dwóch zbiorniczkach jeden czarny typu HP336 VIVERA, no i drugi kolorowy z podstawowymi barwami żółtym, niebieskim i czerwonym typu HP342 VIVERA, niestety pierwsze i oryginalne cartridge nie maja imponujących pojemności. Zarówno czarny jak i kolorowy dysponuje pojemnością 5ml, nie starczy to na zbyt duży jednak przy wydruku nominalnym atrament czarny wystarczy na 210 stron natomiast kolorowy na 175. Papier jaki wybierzemy oczywiście zależy od zasobności naszego portfelu, zalecana gramatura od 75 do 280g/m2.

Technologia skanowania: rodzaj skanera stolikowy z maksymalnym formatem skanowania A4. skanowanie odbywa się z maksymalna rozdzielczością 1200X4800 dpi, która można programowo rozszerzyć do ok. 19200 dpi, przy 48 bitowej jakości kodowania koloru (głębi koloru). Jakość kopiowania nie zależy oczywiście tylko od możliwości kopiarki, a także od materiałów jakie posiadamy, pomięta, zabrudzona i zatarta kartka tekstu nie da się ze-skanować do postaci oryginału. Mamy oczywiście możliwości retuszu skanowanych materiałów na przykład poprzez powiększenie w zakresie od 50%-400%, a także  zwiększenie kontrastu i nadania większej rozdzielczości itp. Według producenta mamy możliwość skanowania z prędkością ok. 7 stron/ minutę w normalnej jakości skan czarny, oraz 4 strony/minutę również w normalnej jakości kolorowego skanu. Jak w przypadku drukowania zwiększenie rozdzielczości zwiększa czas skanowania, ale jak to w życiu bywa coś za coś. Uzależnione to jest też od naszego sprytu i umiejętności, mi szczerze powiedziawszy nie udało się dojść do takich wyników. Plusem jednak jest to, że możemy dokonać skanowania poszczególnych partii dokumentu, które nas konkretnie interesują, oraz bezpośredniego jego wydrukowania (czyli funkcja kserokopiarki). 

Technologia druku foto: mamy tu do czynienia z drukiem pozbawionym marginesów do formatu 214X610 mm, czyli zdjęcia o dość pokaźnym wymiarze (typ PANORAMICZNY). Zdjęcia te otrzymują takie same parametry jak wydruk czarno-biały, bądź kolorowy różnica polega na tym, iż wydruku dokonujemy na papierze, raczej powinniśmy wykonywać na zlecanym przez producenta PREMIUM PHOTO i w standardzie PHOTO. Drukowanie przy dostępnym oryginalnym cartridge wystarczy nam zaledwie na kilka fotografii, więc chyba nie warto drukować na własną rękę, taniej zrobią za nas to profesjonalne studia fotograficzne. Plusem jest to, iż możemy dokonać bezpośredniego wydruku bez uprzedniego włączania i logowania się do systemu, zdjęcia możemy wydrukować z poziomu aparatu poprzez kabel USB i standard PictureBride.


Po tych jakże interesujących danych czas na jeszcze bardziej nudne ale jakże ważne:

Standardy wymiary nośników (papieru): A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), B5 (176 x 250 mm); przeźrocza: A4 (210 x 297 mm); koperty: DL (110 x 220 mm), C6 (114 x 162 mm); karty: A6 (105 x 148 mm), etykiety: A4 (210 x 297 mm), papier fotograficzny: A4 (210 x 297 mm), format panoramiczny 300 x 100 mm, 130 x 180 mm, 100 x 150 mm (z odrywanym/odcinanym brzegiem lub bez 

Nośniki: Papier (zwykły, do drukarek atramentowych, fotograficzny, typu banner), koperty, folie do przeźroczy, etykiety, karty indeksowe i okolicznościowe, nośniki do nadruków na koszulki, nośniki do wydruków bez marginesów.

Samo urządzenie posiada podajnik na 100 arkuszy papieru oraz odbiornik na 50. Dałoby chyba rady wydrukować tym „Pana Tadeusza”. Jeśli chodzi o folie wydajność wzrasta do 110 arkuszy natomiast przy wydruku kopert, kart i naklejek spada do ok. 20 sztuk. Nie jest to za dużo ale powinno wystarczyć.

Z samym urządzonkiem łączymy się poprzez port USB serii 2.0, bądź standardem PictureBride. Zasilanie standardowe 100-240V, oczywiście z uziemieniem. Waga całego sprzętu pokaźna ok.6kg no „trochę” i cóż niczym nas HP nie zaskoczyło kabelek USB 2.0 musimy sobie zakupić osobno zupełnie jakby to był wielki problem dla potentata wrzucić go do pudelka i zrobić coś raz dla klienta. Oczywiście brak kabla zrekompensowano nam pokaźną ilością oprogramowania (np.: HP Image Zone Photo & Imaging: HP Director, HP Document Viewer, HP Photo Gallery, HP Image Editor, HP Instant Share™, HP Send to Application, HP Photo Prints, HP Creative Photo Projects, HP Album Printing, HP Quick Prints, Readiris OCR), będąc złośliwym można powiedzieć, że to wszystko do retuszu tych źle ze-skanowanych dokumentów, ale nie to ta bezinteresowna hojność, bo skany są naprawdę dobre. Uraczono nas także możliwością dodatkowego pakietu gwarancyjnego nawet do 3 lat jednak obejmuje on jedynie modele o kodzie producenta HP H7580E lub H7580A opcja ABU (serwis standardowy), H7583E lub H7583A opcja ABU (serwis ekspresowy), ale ten drugi zestaw ma pewne „ale” obejmuje kraje Unii Europejskiej pominąwszy niestety Polskę.

Instrukcja obsługi i instalacji sprzętu jest wręcz banalna wystarczy dokładnie się zastosować do kolejnych jej kroków. Tu chciałbym dać dobrą radę i ostrzec, że naklejenie legendy przycisków musi być dokładne i ścieżki powinny znaleźć się na swoim miejscu, gdyż jeśli tego nie zrobimy to wkłady na cartridge nie wyjadą i nie będziemy mogli dokończyć instancji drukarki. Po tym wszystkim reszta to już przysłowiowy „pikuś”, wkładamy płytę, naciskamy dalej i dalej i ……… i po 30 minutach mamy urządzenie wielofunkcyjne w pełni gotowe do użycia. Sama obsługa nie jest trudna, ale jak zwykle nowe jest nie znane i trochę potrwa zanim się nauczymy wszystkich tricków jakie mamy do dyspozycji.

Podsumowując urządzenie HP psc1510, jakie miałem do dyspozycji mile mnie zaskoczyło i cena ok. 345zł (w zależności od sklepu i dystrybutora), nie jest wygórowana. W zamian mamy coś co potrafi nas zaskoczyć swoimi możliwościami i  da nam satysfakcje z pracy na nim. Oczywiści nie tylko HP produkuje urządzenia wielofunkcyjne i konkurencja depcze po piętach jednak jest to dobra i zdrowa konkurencja, gdyż nikt nie spoczywa na laurach i  ciągle poprawiają technologię wydruku i skanowania. Jednym słowem jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób poszukujących drukarki, gdyż dodając ok. 150zł otrzymujemy dodatkowo skaner i kserokopiarkę w jednym. Oczywiście decyzja należy do was, ale popieram wybór sprzętu wielofunkcyjnego.

Na ewentualne pytania proszę kierować do producenta:                   www.hp.pl                   ,bądź do mnie postaram się odpowiedzieć na ewentualne niejasności:        k_sokol@poczta.fm

          „SOKÓŁ”

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • hmm [0]
    anka
    2005-10-29 01:03:55
    miałam kupować drukarkę lexmarka, a teraz mam dylemat ;) chyba trzeba będzie jeszcze poskładać :P
Zobacz także
kontroler Access
Premiera kontrolera Access do PlayStation 5

Urządzenie umożliwia dopasowanie sterowania do preferencji każdego użytkownika.

Fresh 'n Rebel Party Loud
Rewolucja w świecie produktów Fresh 'n Rebel: głośniki imprezowe!

Te przenośne głośniki Bluetooth są absolutnym must-have dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.

PlayStation Portal
Pokazano PlayStation Portal oraz nowe słuchawki Pulse

Zobaczcie nowe urządzenie do obsługi funkcji Remote Play.

Polecamy
Ulepszony komputer dla studenta
Upgrade komputera z okazji powrotu na uczelnię? Ile nam wyjdzie?

Nie zawsze musimy wraz z nowym rokiem akademickim kupować nowy sprzęt. Student może zapewnić sobie odpowiednie urządzenie modernizując swój dotychczasowy komputer!

Heavy Equipment Bundle
4 tytuły kompatybilne z Heavy Equipment Bundle

Wyspecjalizowany sprzęt do obsługi symulacji farmy (i nie tylko!) może dostarczać autentycznych emocji.

Polecamy
Ostatnio dodane
kontroler Access
Premiera kontrolera Access do PlayStation 5

Urządzenie umożliwia dopasowanie sterowania do preferencji każdego użytkownika.

Fresh 'n Rebel Party Loud
Rewolucja w świecie produktów Fresh 'n Rebel: głośniki imprezowe!

Te przenośne głośniki Bluetooth są absolutnym must-have dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.