Po godzinach - Technologie

Do ONZ wystosowano apel w sprawie kontroli rozwoju robotów mogących zabijać

2019-10-22 12:42:28

Międzynarodowa społeczność "Kampania na rzecz powstrzymania robotów-zabójców" (org. The Campaign To Stop Killer Robots) wystosowała Apel do ONZ, wzywając Organizację Narodów Zjednoczonych do podjęcia działań związanych z kontrolą i eliminacją badań nad technologiami, które mogłyby doprowadzić do powstania robotów służących do zabijania.

Zobacz też: czy sztuczna inteligencja jest dla nas zagrożeniem?>>

Groźnie wyglądający robot

Apel do ONZ dotyczący robotów służących do zabijania

Celem organizacji jest niedopuszczenie do automatyzacji procesu zabijania przez maszyny. Broń ma nie być w stanie być w pełni autonomiczna - zawsze ma istnieć możliwość przejęcia nad nią kontroli przez człowieka, a sam robot ma nie być w stanie samemu podejmować decyzji (oceniania) tego, czy może zaatakować, czy nie.

Ograniczenia dotyczą nie tylko antropomorficznych konstrukcji, które najczęściej pojawiają nam się w głowach gdy myślimy o militarnym zastosowaniu sztucznej inteligencji, ale też i pojazdów - czołgów, łodzi czy helikopterów.

Dlaczego trzeba pozbawić sztuczną inteligencję takich możliwości?

Jednym z członków grupy, która wystosowała apel jest Jody Williams - laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1997 r, którą otrzymała za swoją działalność na rzecz zakazu stosowania min lądowych.

Według niej maszyna nie jest niczym więcej niż maszyną, a pozwolenie by algorytm decydował o zabijaniu ludzi jest nieetycznym przekroczenie granicy, zza której może już nie być powrotu. Dalej, Williams wskazała też, że maszyny są stworzone do służby ludziom, a nie na odwrót.

Inni przedstawiciele Kampanii twierdzą też, że problem jest realny i co najważniejsze - aktualny, a nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi. Stąd też wziął się ich apel bezpośrednio do jednej z największych organizacji międzynarodowych - by zmobilizować osoby posiadające władzę do działania oraz by nagłośnić temat i zebrać poparcie, które pokaże, że sprawa jest słuszna.

Zobacz też: czy roboty przejmą władzę nad światem?>>

KSK

fot. pixabay.com

źródło: news.sky.com

Słowa kluczowe: Sztuczna Inteligencja, Zagrożenia, Prawo, Androidy, 2019, SI, AI
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Gra SpaceX - symulator dokowania Crew Dragon do ISS

Powoli... do celu... i z prawdziwym interfejsem.

Google doodle - archiwum doodli google’a dostępne za darmo!

Gigant nakładania do zostania w domu udostępniając przeglądarkowe gierki i animacje.

Polecamy
Polska premiera Gothic 3
Polska premiera Gothic 3

3 listopada 2006 roku odbyła się długo oczekiwana premiera gry RPG Gothic 3

Brak zdjęcia
Chińska podróbka lepsza od oryginału?

Okazuje się, że jest to możliwe. Produkty z chińskich fabryk podrabiających elektronikę, okazują się równie dobre a czasami nawet lepsze niż oryginały

Ostatnio dodane
"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Gra SpaceX - symulator dokowania Crew Dragon do ISS

Powoli... do celu... i z prawdziwym interfejsem.