Po godzinach - Technologie

Do ONZ wystosowano apel w sprawie kontroli rozwoju robotów mogących zabijać

2019-10-22 12:42:28

Międzynarodowa społeczność "Kampania na rzecz powstrzymania robotów-zabójców" (org. The Campaign To Stop Killer Robots) wystosowała Apel do ONZ, wzywając Organizację Narodów Zjednoczonych do podjęcia działań związanych z kontrolą i eliminacją badań nad technologiami, które mogłyby doprowadzić do powstania robotów służących do zabijania.

Zobacz też: czy sztuczna inteligencja jest dla nas zagrożeniem?>>

Groźnie wyglądający robot

Apel do ONZ dotyczący robotów służących do zabijania

Celem organizacji jest niedopuszczenie do automatyzacji procesu zabijania przez maszyny. Broń ma nie być w stanie być w pełni autonomiczna - zawsze ma istnieć możliwość przejęcia nad nią kontroli przez człowieka, a sam robot ma nie być w stanie samemu podejmować decyzji (oceniania) tego, czy może zaatakować, czy nie.

Ograniczenia dotyczą nie tylko antropomorficznych konstrukcji, które najczęściej pojawiają nam się w głowach gdy myślimy o militarnym zastosowaniu sztucznej inteligencji, ale też i pojazdów - czołgów, łodzi czy helikopterów.

Dlaczego trzeba pozbawić sztuczną inteligencję takich możliwości?

Jednym z członków grupy, która wystosowała apel jest Jody Williams - laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1997 r, którą otrzymała za swoją działalność na rzecz zakazu stosowania min lądowych.

Według niej maszyna nie jest niczym więcej niż maszyną, a pozwolenie by algorytm decydował o zabijaniu ludzi jest nieetycznym przekroczenie granicy, zza której może już nie być powrotu. Dalej, Williams wskazała też, że maszyny są stworzone do służby ludziom, a nie na odwrót.

Inni przedstawiciele Kampanii twierdzą też, że problem jest realny i co najważniejsze - aktualny, a nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi. Stąd też wziął się ich apel bezpośrednio do jednej z największych organizacji międzynarodowych - by zmobilizować osoby posiadające władzę do działania oraz by nagłośnić temat i zebrać poparcie, które pokaże, że sprawa jest słuszna.

Zobacz też: czy roboty przejmą władzę nad światem?>>

KSK

fot. pixabay.com

źródło: news.sky.com

Słowa kluczowe: Sztuczna Inteligencja, Zagrożenia, Prawo, Androidy, 2019, SI, AI
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Meble łazienkowe
Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Polecamy
Czym są Vocaloidy? Oto najpopularniejsze wirtualne gwiazdy!

Poznaj świat syntezatorów śpiewu, które zainspirowały wielu twórców to stworzenia wielu niezwykłych dzieł.

Naukowcy wyhodowali mini-mózgi, których aktywność przypomina tę w umysłach wcześniaków

Organoidy powstałe z komórek macierzystych zostały też podłączone do ciał robotów i wysłane na ISS... czy to już przyszłość?

Ostatnio dodane
Meble łazienkowe
Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.