Po godzinach - Technologie

Czy sztuczna inteligencja to realne zagrożenie?

2017-07-19 12:36:19

Elon Musk, jeden z najbardziej wpływowych ludzi naszych czasów, założyciel PayPala, Tesli oraz SpaceX, z pewnością może być uznany za człowieka, który bardzo dobre rozumie świat w jakim się znalazł. Ty bardziej, niepokojące mogą być jego poglądy na temat sztucznego życia, które niejednokrotnie już wyrażał. Tym razem, zwrócił się do samego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Android

Wizjoner Ostrzega
Musk wystąpił na National Governors Association, gdzie zbierają się gubernatorowie ze wszystkich Stanów, aby dzielić się poglądami na tematy polityczne. Założyciel Paypala ostrzegł, przed bagatelizowaniem tematu sztucznej inteligencji i stwierdził, że w tej kwestii należy zacząć działać aktywnie jak najwcześniej, by zapobiegać problemom, zamiast mierzyć się z nimi wtedy, gdy już nie będziemy mogli sobie z nimi poradzić. Musk uważa, że rząd powinien rozpocząć prace nad regulacjami prawnymi, względem robotów.

Powszechne obawy?
Warto tutaj przypomnieć, że już w maju 2016 roku, Unia Europejska zaczęła kłaść podwaliny pod ustalenie praw robotów. Mowa była nadzorowaniu projektów androidów tak, aby wyraźnie odróżniały się od ludzi oraz nie mogły służyć jako broń. Wprowadzony miałby być też spis inteligentnych maszyn oraz tzw. killswitch, umożliwiający ich natychmiastowe wyłączenie, gdyby robot miał zacząć sprawiać zagrożenie.

Urojony problem, czy groźba zagłady?
Jak widać, kwestia sztucznej inteligencji zaczyna być traktowana coraz poważniej na całym świecie. Często mówi się, że powstanie naprawdę myślącej maszyny to mrzonka i dzieło fikcji które nigdy się nie ziści. Jednak prace nad powstaniem autonomicznych robotów wciąż trwają, naukowcy tworzą sztuczne sieci neuronowe i prowadzą eksperymenty, gdzie uczą systemy operacyjne, zainstalowane w małych androidach, chodzić, wspinać się oraz… mówić człowiekowi nie.

Sztuczna inteligencja to również problem natury etycznej i religijnej. Pojawiają się pytania o to, co można uznać za życie, a co nie. O to, czy stworzenie sztucznej, myślącej i czującej istoty, którą w każdej chwili można wyłączyć jest w ogóle dopuszczalne?

Mimo braku jednoznacznych ustaleń, badania trwają. Nam, pozostaje mieć nadzieję, że największe umysły tego świata, wiedzą co robią i nie podzielmy losu bohaterów filmów, książek i gier, którzy musieli zmierzyć się z problemem, który został wcześniej zignorowany.

KSK

Źródła: komputerswiat.pl, bankier.pl
Fot. Activedia/pixabay.com

Słowa kluczowe: Android, Robot, zagrożenie, zagłada, Elon Musk, Prawa robotów, SI, AI
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Sztuczna inteligencja [0]
    Paulina
    2018-09-30 19:22:07
    Jestem zdania, że sztuczna inteligencja pozwoli nam, jako ludzkości, wykorzystać dodatkowe pokłady zasobów w celu stworzenia czegoś wyjątkowego. Sztuczna inteligencja powoli wkroczyła do naszego życia. Internet rzeczy i jej wykorzystanie przez https://ax-dynamics.com/microsoft-dynamics-ax jest tego przykładem :)
Zobacz także
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Polecamy
Brak zdjęcia
"Ś.W.I.N.I.A" od mikołaja

"Ś.W.I.N.I.A" od mikołaja

Granie w chmurze – przyszłość cyfrowej rozrywki
Granie w chmurze – przyszłość cyfrowej rozrywki

Gry komputerowe już od dawna nie stanowią zabawy przeznaczonej tylko dla wąskiej grupy entuzjastów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...