Po godzinach - Technologie

Czy sztuczna inteligencja to realne zagrożenie?

2017-07-19 12:36:19

Elon Musk, jeden z najbardziej wpływowych ludzi naszych czasów, założyciel PayPala, Tesli oraz SpaceX, z pewnością może być uznany za człowieka, który bardzo dobre rozumie świat w jakim się znalazł. Ty bardziej, niepokojące mogą być jego poglądy na temat sztucznego życia, które niejednokrotnie już wyrażał. Tym razem, zwrócił się do samego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Android

Wizjoner Ostrzega
Musk wystąpił na National Governors Association, gdzie zbierają się gubernatorowie ze wszystkich Stanów, aby dzielić się poglądami na tematy polityczne. Założyciel Paypala ostrzegł, przed bagatelizowaniem tematu sztucznej inteligencji i stwierdził, że w tej kwestii należy zacząć działać aktywnie jak najwcześniej, by zapobiegać problemom, zamiast mierzyć się z nimi wtedy, gdy już nie będziemy mogli sobie z nimi poradzić. Musk uważa, że rząd powinien rozpocząć prace nad regulacjami prawnymi, względem robotów.

Powszechne obawy?
Warto tutaj przypomnieć, że już w maju 2016 roku, Unia Europejska zaczęła kłaść podwaliny pod ustalenie praw robotów. Mowa była nadzorowaniu projektów androidów tak, aby wyraźnie odróżniały się od ludzi oraz nie mogły służyć jako broń. Wprowadzony miałby być też spis inteligentnych maszyn oraz tzw. killswitch, umożliwiający ich natychmiastowe wyłączenie, gdyby robot miał zacząć sprawiać zagrożenie.

Urojony problem, czy groźba zagłady?
Jak widać, kwestia sztucznej inteligencji zaczyna być traktowana coraz poważniej na całym świecie. Często mówi się, że powstanie naprawdę myślącej maszyny to mrzonka i dzieło fikcji które nigdy się nie ziści. Jednak prace nad powstaniem autonomicznych robotów wciąż trwają, naukowcy tworzą sztuczne sieci neuronowe i prowadzą eksperymenty, gdzie uczą systemy operacyjne, zainstalowane w małych androidach, chodzić, wspinać się oraz… mówić człowiekowi nie.

Sztuczna inteligencja to również problem natury etycznej i religijnej. Pojawiają się pytania o to, co można uznać za życie, a co nie. O to, czy stworzenie sztucznej, myślącej i czującej istoty, którą w każdej chwili można wyłączyć jest w ogóle dopuszczalne?

Mimo braku jednoznacznych ustaleń, badania trwają. Nam, pozostaje mieć nadzieję, że największe umysły tego świata, wiedzą co robią i nie podzielmy losu bohaterów filmów, książek i gier, którzy musieli zmierzyć się z problemem, który został wcześniej zignorowany.

KSK

Źródła: komputerswiat.pl, bankier.pl
Fot. Activedia/pixabay.com

Słowa kluczowe: Android, Robot, zagrożenie, zagłada, Elon Musk, Prawa robotów, SI, AI
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Sztuczna inteligencja [0]
    Paulina
    2018-09-30 19:22:07
    Jestem zdania, że sztuczna inteligencja pozwoli nam, jako ludzkości, wykorzystać dodatkowe pokłady zasobów w celu stworzenia czegoś wyjątkowego. Sztuczna inteligencja powoli wkroczyła do naszego życia. Internet rzeczy i jej wykorzystanie przez https://ax-dynamics.com/microsoft-dynamics-ax jest tego przykładem :)
Zobacz także
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Polecamy
Seks roboty na receptę? To może być przyszłość!

Rozwój technologii niesie ze sobą wiele nowych możliwości. Niektóre wydają się dość kontrowersyjne... Poznaj opinię ekspertki!

Czym są Vocaloidy? Oto najpopularniejsze wirtualne gwiazdy!

Poznaj świat syntezatorów śpiewu, które zainspirowały wielu twórców to stworzenia wielu niezwykłych dzieł.

Ostatnio dodane
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.