Po godzinach - Technologie

Przerażająca wizja ziemi okupowanej przez roboty ze sztuczną inteligencją

2019-10-11 11:54:04

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z gigantycznego rozwoju technologicznego na przestrzeni lat. Nie tak dawno, modne były telefony z klapką i tzw. nieśmiertelne "cegłówki", z których można było jedynie dzwonić, puszczać muzykę (o ile wystarczyło miejsca na jej wgranie) lub umilić sobie czas, grając w "Snake'a". W tym momencie praktycznie każdy smartfon (bo tak nazywa się upgrade'owana wersja klasycznego telefonu) zawiera dziesiąt aplikacji wbudowanych oraz kolejne tyle takich, z których korzystamy prywatnie. Podobnie jest z komputerami i laptopami. Nie tak dawno, żeby ściągnąć dokument, nie używało się pendrive'a, ale dyskietki. Jednym zdaniem - "Postęp widać gołym okiem!"

artificial intelligenceRozwój technologiczny – dobry czy niekoniecznie?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony postęp sprawia, że mamy większy dostęp do informacji. Przykładem takiej technologii może być niedawno wymyślona "Alexa", która czerpie swoją wiedzę z bazy stron internetowych i odpowiada nam dźwiękowo na pytanie, jakie jej zadamy. Z drugiej niestety ogłupia, ponieważ, żeby czegoś się dowiedzieć, nie zaglądamy już do książek i literatury. W takich sytuacjach najczęściej pytamy Alexy lub googlujemy temat i odpowiedź na trapiący nas problem pojawia się w wynikach wyszukiwania. Brak konieczności korzystania z pomocy naukowej w postaci książek (np. leksykonu, słownika czy też encyklopedii) skutkuje gorszą pamięcią i słabszą spostrzegawczością dzisiejszych milenijczyków.

Czym jest sztuczna inteligencja oraz przykłady wykorzystywania jej w użytku codziennym?

Sztuczna inteligencja (SI) to systemy lub maszyny, które naśladują ludzką inteligencję podczas wykonywania zadań. Mogą się uczyć oraz poprawiać na podstawie zebranych informacji. Przykładem sztucznej inteligencji w użytku codziennym jest prywatny asystent w smartfonie

Wirtualni asystenci, tacy jak Siri, Alexa (wymieniona wcześniej) oraz Google Assistant mogą wykonywać za nas czynności, dzięki możliwości rozpoznawania głosu. Analizują ludzką mowę oraz dopasowują ją do pożądanego polecenia, a co najważniejsze, reagują na nie w coraz bardziej naturalny sposób. Ponadto pomagają w zaplanowaniu dnia, skontaktują nas ze znajomymi oraz przypomną o ważnych spotkaniach. Nie jest to jedynie funkcja rozpoznawania mowy, to również pomoc w codziennych sytuacjach, takich jak np. odnajdywanie lokalizacji w nieznanym nam miejscu.

Najbardziej zaawansowana technologicznie sztuczna inteligencja na świecie

Sophia, bo tak nazywa się humanoidalny robot, do złudzenia przypominający człowieka, został wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics w Hongkongu. Jest w stanie uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań. Posiada również zdolność do pracy z ludźmi. Maszyna udzieliła wielu wywiadów na całym świecie. W październiku 2017 została oficjalnym obywatelem Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym robotem, który otrzymał obywatelstwo jakiegokolwiek kraju na świecie.

Czy Sofia będzie chciała zniszczyć ludzkość?

W marcu 2016 roku, w odpowiedzi na pytanie Davida Hansona, szefa odpowiedzialnego za produkcję tego robota, Sophia odrzekła że "zniszczy ludzkość". Słowa te uznano za pomyłkę, a ludzie zamarli z wrażenia. Sophia również pojawiła się na krakowskim kongesie Impact'18, gdzie odnosiła się do pytań dziennikarzy. Na jedno z nich odpowiedziała, że "widzi siebie w roli ambasadora między ludźmi, a urządzeniami obdarzonymi sztuczną inteligencją". Wszystko to za sprawą jej ludzkiego wyglądu. Robot powiedział również, że zamierza rozwijać swoje zdolności społeczne i być aktywnym członkiem społeczeństwa". Jak pokazują wywiady, maszyna dopiero się uczy i wykształca pewne poglądy, a wypowiedź z konferencji w 2016 roku miejmy nadzieję była mało znaczącą pomyłką poznawczą.

Czy czeka nas koniec jak w "Terminatorze"?

Raczej mało prawdopodobne wydaje się unicestwienie lub przejęcie ziemi przez cyborgi ze sztuczną inteligencją. Natomiast nie wiadomo, w jakim stopniu sztuczna inteligencja będzie się rozwijać przez kolejne lata i czy nie dojdzie do tego, co w fabule filmu "Terminator". W końcu do roku 2029 jest jeszcze sporo czasu. Na razie jednak nie musimy martwić się o spustoszenie wojną nuklearną, wywołaną przez roboty. Bardziej prawdopodobne jest to, że ludzkość prędzej czy później sama się unicestwi z powodów ekologicznych.

Marta Dembińska

Źródła: aibusiness.pl, controlengineering.pl, wikipedia.org, pch24.pl, filmweb.pl

fot.pixabay.com
Słowa kluczowe: sztuczna inteligencja, robot, robot ze sztuczną inteligencją, artificial intelligence
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Polecamy
Do ONZ wystosowano apel w sprawie kontroli rozwoju robotów mogących zabijać

Organizacja, do której należy m.in laureatka Pokojowej Nagrody Nobla wzywa do działania

Sztuczna inteligencja zmienia ludzi w postaci z anime

Potencjał sieci neuronowych wciąż zadziwia, podobnie jak i sposoby, w jaki jest ona przez niektórych wykorzystywana.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Konkurs Ziaja
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.