Internet - Technologie

Deepfake Detection Challenge - Facebook rozpoczyna walkę z deepfake’ami

2019-09-09 11:11:00

Deepfake to jedno z najbardziej namacalnych osiągnięć technologii związanych uczeniem maszynowym. Podmiana twarzy na zdjęciach i filmach robi wrażenie, zwłaszcza kiedy jest ono nie tylko zautomatyzowane, ale też i trudne do odróżnienia, od rzeczywistości. Rozwiązanie wzbudziło też ono spore kontrowersje związane z wykorzystaniem go do podmian twarzy osób występujących w filmach pornograficznych. Deepfake jest tak samo niesamowite jak i groźne, w związku z czym pojawiają się inicjatywy, mające na celu zwiększenie kontroli nad tego typu materiałami. Jedną z takich kampani rozpoczął własnie Facebook.

Prezentacja tego jak wygląda deepfake

Facebook walczy z Deepfake’ami

Deepfake Detection Challenge to akcja zorganizowana przez Facebooka, w której łączy on siły m.in z Microsoftem oraz licznymi ośrodkami akademickimi, takimi jak MIT oraz Oxford. Kampania ma na celu stworzenie ogólnodostępnego rozwiązania pozwalającego lepiej wykrywać materiały zmodyfikowane przy pomocy rozwiązań deepfake.

Zasady Deepfake Detection Challenge

Wydarzenie będzie się odbywało na zasadzie "wyzwania", pewnego rodzaju konkursu, który będzie posiadał swoje listy rankingowe. Facebook wypuści przygotowane specjalnie na tę okazję materiały wideo oraz zdjęcia twarzy, na których chętni będą prowadzili badania. Co ciekawe, wyraźnie zostało zaznaczone, że do ich stworzenia nie zostaną wykorzystane żadne dane użytkowników serwisu, a osoby na nich widoczne to opłacani aktorzy.

Materiały mają zostać wypuszczone w grudniu 2020 roku, w ramach kanadyjskiego wydarzenia odbywającego się w Vancouver - Konferencji o neuronowych systemach przetwarzania informacji (org. Conference on Neural Information Processing Systems).

Na realizację programu, granty i nagrody przeznaczone zostanie 10 milionów $.

Zagrożenia związane z deepfake

Rzeczywiście, akcja wydaje się być w dzisiejszych czasach konieczna. W internecie znajdziemy pełno filmów przedstawiających znanych ludzi robiących lub mówiących kontrowersyjne rzeczy, których… nigdy nie zrobili ani nie powiedzieli. Osoby niezorientowane w technologii czy internetowych żartach, łatwo wprowadzić w taki sposób w błąd, a fałszywe oskarżenia w obliczu cancel culture mogą być tragiczne w skutkach.

Co więcej, deepfake to nie tylko modyfikacje obrazu ale też i np, głosu. Do mediów przebiły się nawet informacje o kredytach zaciągniętych przez osoby wykorzystujące do tego czyjeś podrobione głosy. Wygląda więc na to, że jakieś przeciwdziałania są konieczne i nie bez powodu, wzięli się za to najwięksi giganci technologiczni.

KSK

fot. screen youtube.com/VentureBeat

źródła: ai.facebook.com/blog; futurism.com; vice.com.

Słowa kluczowe: Wyzwanie, Konkurs, FB, Microsoft, Sieci neuronowe, Uczenie maszynowe, MIT
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
internet mobilny
Dlaczego lepiej wybrać internet mobilny niż stacjonarny?

Każdy student potrzebuje stałego dostępu do sieci, szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia prowadzone są zdalnie.

Ogromny bitcoinowy scam na Twitterze. Platforma zablokowała tysiące kont

Niektórzy mówią o największym ataku hakerskim w historii social mediów.

TikTok ma być usunięty? Aplikacja zbanowana w Indiach, USA również to rozważa

Aplikacja straciła swój największy rynek, a drugi w kolejności również rozważna jej zakazanie.

Polecamy
20 lat sieci Wi-Fi - od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Świat bez internetu bezprzewodowego nie byłby taki sam. Świętujemy rocznicę powstania jednej z najważniejszych technologii naszej cywilizacji!

Tik Tok
Wschodząca gwiazda social media, czyli co to jest Tik Tok?

Chińska aplikacja do robienia filmików to prawdziwy kulturowy fenomen!

Polecamy
Ostatnio dodane
internet mobilny
Dlaczego lepiej wybrać internet mobilny niż stacjonarny?

Każdy student potrzebuje stałego dostępu do sieci, szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia prowadzone są zdalnie.

Ogromny bitcoinowy scam na Twitterze. Platforma zablokowała tysiące kont

Niektórzy mówią o największym ataku hakerskim w historii social mediów.

Konkurs Ziaja
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.