Po godzinach - Technologie

Klony ze wspomnieniami oryginałów? Takie plany ma pewna chińska firma

2019-08-29 11:22:37

Klonowanie nie kojarzy nam się najlepiej - różne filmy sci-fi niejednokrotnie nam pokazywały, że może to nie być najlepszy pomysł, dodatkowo okupiony wieloma ofiarami. Dziś jednak ta technologia jest już dosyć dopracowana, a niektórzy ludzie decydują się nawet na sklonowanie swojego ukochanego, zmarłego pupila. Powielanie ciał to nic nowego, ale przeniesienie wspomnień do nowego umysłu to już coś nowego… i coś, nad czym się aktualnie pracuje.

Kot o bardzo zielonych, seledynowych wręcz oczach

Klonowanie wspomnień

Chiny to kraj pełen nowoczesnych technologii. Na ulicach przechodniów rozpoznają kamery sprzężone z systemem identyfikacji twarzy, a w laboratoriach opracowywane są chipy pośredniczące w komunikacji mózgu i komputera. Taki postęp w wielu ludziach budzi fascynację, ale też i niepokój, związany z wizjami przyszłości, gdzie technologia odgrywa ogromną, być może za dużą i problematyczną etynie rolę.

Kolejnym przykładem badań ciekawych badań i pomysłów rodem z Chin jest klonowanie żywych istot, razem z ich wspomnieniami. Odtwarzanie identycznych biologicznie zwierząt to na ten moment żadna nowość. Rzecz w tym, że o ile ukochane pieski i kotki wyglądają tak samo, to jednak ich umysły są już czyste - nie mają one tych samych nawyków co wcześniej i nie znają swoich, żywiących do nich wyjątkowo ciepłych uczuć, właścicieli.

Na przeciw takiemu stanowi rzeczy wychodzi chińska Sinogene Biotechnology Company, która póki co zaprezentowała "jedynie" pierwszego sklonowanego w tym kraju kota. Firma zapowiada jednak, że ich kolejnym krokiem będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji do przetransferowania zwierzęcych wspomnień do umysłu klon.

Etyczne problemy z klonowaniem

Mimo iż klonowanie zwierząt w tej chwili jest legalne i się odbywa, nie znikają pewne problemy moralne z takim postępowaniem. Sklonowane zwierzęta są biologiczne starsze, przez co też słabsze i żyją zdecydowanie krócej, niż ich poprzednicy. Aktywiści pracujący na rzecz zwierząt, oprócz powyższego, zwracają też uwagę na to, że podczas gdy ludzi klonują skazane na chorowitość stworzenia, cała masa porzuconych zwierząt czeka na adopcję w schroniskach.

Koszt sklonowania zwierzaka to obecnie ok 35,5 tys. dolarów. To całkiem sporo, a już teraz jest to całkiem popularna usługa. Jak możliwość nieskończonego przywracania do życia naszego ukochanego pupila wpłynie na powszechność tego rozwiązania? Wygląda na to, że w kwestii technologii i jej możliwości, jeszcze bardzo wiele przed nami.

KSK

fot. pexels.com

źródło. futurism.com

Słowa kluczowe: Klonowanie Wspomnień, Chiny, Sklonowane zwierzęta, Przenoszenie umysłu, Etyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Polecamy
Microsoft ogłasza pomysł na wibrujący dywan

Zobacz, czym może być nowa mata od technologicznego giganta.

Jeden z pierwszych filmów w historii do obejrzenia w 4k i 60 fps

Sztuczna inteligencja dała kolejny popis swoich możliwości.

Ostatnio dodane
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.