Internet - Technologie

Czy monopol gigantów: Google, Meta i Microsoft skończy się dzięki nowym przepisom UE?

2022-03-29 11:25:25

Apple, Microsoft, Meta czy Google przodują w branży technologicznej. Marki zawdzięczają swoją renomę nie tylko wysokiej jakości produktów, ale i działaniom PR. Niestety kojarzymy je również z działaniami monopolizującymi rynek, które pozbawiają konsumentów dostępu do zamienników konkurencji. Komisja Europejska zdecydowała się na prawne ograniczenie gigantów technologicznych.

Zobacz też: TikTok — praktyczne porady tworzenia nagrań, które podbiją internet. >>

Nieczyste zagrywki big-techów

Na wieść, że UE planuje wprowadzenie jednego modelu kabli zasilających smartfony (typu C), wielu posiadaczy telefonów komórkowych odetchnęło z ulgą. W końcu nie trzeba będzie kupować kilkunastu osobnych ładowarek, z których każda pasuje tylko do jednego modelu urządzenia.

Opisany przypadek to tylko jeden z przykładów monopolizacji rynku technologicznego, który obecnie obserwujemy. Firmy coraz częściej wprowadzają urządzenia z oprogramowaniem bądź akcesoriami, które nie są przystosowane do innych marek. Niestety, może się również okazać, że drogi laptop także nie będzie działał z tańszymi zamiennikami zasilaczy, ponieważ ich kształt minimalnie różni się od dotychczas stosowanych przez firmę. Z tego powodu konsumenci są zmuszeniu do kupowania drogiego oryginału, nawet gdy mogą być problemy z dostarczeniem go zza granicy.

Gdzie cyfrowi giganci wykorzystują swoją przewagę?

Sytuacja ma miejsce w wielu aspektach korzystania z nowych technologii. Obejmuje zarówno dostępne formy płatności, konkurencyjność reklam, jak i kompatybilność oprogramowania czy wyposażenia sprzętu elektronicznego. Aby zapobiec rozpowszechnieniu się procederu, Komisja Europejska rozpoczęła prace nad nowym prawem demonopolizującym, o którym poinformowała na Twitterze jedna z wiceprzewodniczących wykonawczych KE Margrethe Vestager.

Akt o rynkach cyfrowych - DMA

Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej znajdziemy następującą informację:

Niektóre duże platformy internetowe pełnią rolę „strażników dostępu” na rynkach cyfrowych. Platformy te muszą działać w internecie uczciwie i taki jest cel aktu o rynkach cyfrowych. Wraz z aktem o usługach cyfrowych, akt o rynkach cyfrowych jest jednym z elementów europejskiej strategii cyfrowej — ec.europa.eu.

Strażnikami dostępu są platformy, które:

  • mają silną pozycję gospodarczą, istotny wpływ na rynek wewnętrzny i działa w wielu krajach UE
  • mają silną pozycję pośrednika, co oznacza, że łączy dużą liczbę użytkowników z dużą liczbą przedsiębiorstw
  • mają (lub wkrótce będą miały) ugruntowaną i trwałą pozycję na rynku, co oznacza, że będzie stabilna w dłuższej perspektywie czasowej.

Firmy, które będą mieściły się w powyższej definicji są zobligowane do:

  • umożliwienia podmiotom trzecim interoperacyjność swoich usług,
  • umożliwić swoim użytkownikom biznesowym dostęp do danych, które generują podczas korzystania z platformy strażnika dostępu,
  • udostępnić przedsiębiorstwom reklamującym się na danej platformie odpowiednie narzędzia oraz informacje niezbędne reklamodawcom i zleceniodawcom do niezależnej weryfikacji swoich reklam publikowanych za pośrednictwem danego strażnika dostępu,
  • umożliwić swoim użytkownikom biznesowym promowanie ich oferty i zawieranie umów z klientami poza platformą strażnika dostępu.
Przyszli strażnicy dostępu będą mieli zakaz:
  • traktowania usług i produktów oferowanych przez samego strażnika dostępu bardziej korzystnie w rankingu niż podobnych usługi lub produktów oferowanych przez osoby trzecie na platformie strażnika dostępu,
  • uniemożliwiania konsumentom nawiązywanie kontaktu z przedsiębiorstwami spoza ich platform,
  • uniemożliwiania użytkownikom, którzy się na to zdecydują, odinstalowania jakiegokolwiek preinstalowanego oprogramowania lub aplikacji.

Zobacz też: Jak dobrać laptop na studia? >>

KK

fot. https://twitter.com/vestager

źródło: https://twitter.com/vestager; ec.europa.eu

Słowa kluczowe: monopol, przepisy, UE, Unia Europejska, Microsoft, Google, Meta,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
barbie
Reakcje internautów na nowy zwiastun filmu "Barbie" [Zestawienie memów]

Jakie memy zyskały popularność po opublikowaniu zwiastuna "Barbie"?

Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP