Internet - Technologie

Cancel culture - co to takiego i jak działa?

2019-09-10 11:19:51

Bycie kimś znanym wiąże się z pewną odpowiedzialnością. Wszyscy patrzą nam na ręce, niekiedy nawet grzebią w naszej przeszłości, byleby tylko nam zaszkodzić. Internet upodobał sobie tego typu śledztwa, a formuła commentary video jest jedną z najpopularniejszych w internecie i już niejednej osobie zniszczyła karierę. Jak działa cancel culture i czy jest to słuszne podejście?

Symboliczna reprezentacja konfliktu i porażki

Call-out culture w internecie

Internet pełen jest ciekawych wydarzeń i zjawisk. Obecność znanych osobistości w sieci to w dzisiejszych czasach podstawa budowania swojego wizerunku i działalności. Ma to też jednak swoje konsekwencje - trolling i hejt obecne są niemal wszędzie. Czasami zostają one dodatkowo napędzane przez konkretną rzecz, którą ktoś zrobił. Kontrowersyjna wypowiedź, występek z przeszłości, a czasami nawet sfabrykowany dowód i fałszywe oskarżenia. Ludzie szybko podłapują takie tematy, a potem już wszystko idzie z górki. Tutaj like, tam podanie dalej, tam komentarz, a tu link do filmiku z wielkim napisem "EXPOSED" w tytule i miniaturce.

Powodów może być wiele ale efekt jest ten sam - nagonka i bojkot danej osoby, który prowadzi do właśnie anulowania czyjejś kariery. Teoretycznie zjawisko dotyczy głównie internetowych, mniejszych twórców, jednak przykład chociażby Kevina Spaceya pokazuje nam, że cancel culture może mieć znacznie większy zasięg i ściągnąć z piedestału nawet największe gwiazdy światowego formatu. Napływające zewsząd obelgi w social mediach często prowadzą do zamknięcia przez dane osoby swoich kanałów komunikacji a nagłośnienie sprawy powoduje odcięcie się od nich kolejnych instytucji… często nawet bez potwierdzenia oskarżeń.

Razem z materiałami demaskującymi czyjeś występki, pojawiły się też wideo z przeprosinami, w których różne osoby wyjaśniają swoje postępowanie lub błędy (a przynajmniej starają się). Czasami takie sprawy rozchodzą się po kościach, zwłaszcza kiedy ktoś posiada wielu wiernych fanów, którzy niekiedy ślepo z nimi podążają, a czasami, gdy nagonka nabrała zbyt dużych rozmiarów, rzeczywiście zaprzestają swojej działalności.

Kontrowersje

Jednym z podstawowych sporów, jakie pojawia się przy okazji kolejnych przykładów cancel culture jest faktyczna wina oskarżonych. Ludzie rzucają się na dramy i zaczynają hejtować od razu, gdy tylko gdzieś wypłynie jakiś temat. Fake newsy to w dzisiejszych czasach również nic nowego, jednak nadal niektórzy mają problem z ich wykrywaniem. Zwłaszcza, kiedy komuś zależało na wiarygodnym spreparowaniu oskarżenia.

Drugą kwestią z tym związaną jest pytanie, czy osoby tak chętnie oceniające i wyciągają konsekwencje wobec innych faktycznie mają do tego prawo? Wyrażanie swojej opinii to jedno, ale hejt na wielką skalę, w jaki się to szybko przeradza, nie jest już odpowiedni. Tym bardziej, że w przypadku faktycznych zbrodni, przestępcami powinny zająć się odpowiednie służby.

Niektórzy zwracają też uwagę na to, że cancel culture jest strasznie niezdrowa - nie można popełniać błędów, ani się na nich uczyć, a grzechy z przeszłości, nawet odpokutowane, z których wyciągnęliśmy wnioski, mogą przez to wrócić i całkowicie nas zniszczyć.

Ostatecznie jednak, wiele osób ceni sobie świadomość dotyczącą tego kim są i co robią śledzone przez nich osoby i autorzy ich ulubionych dzieł. Jednym z argumentów przemawiających za cancel culture jest też pewnego rodzaju równość wszystkich ludzi i nie odpuszczanie komuś tylko dlatego, że robi coś fajnego.

Jak widzimy, call-out culture ma swoje dobre jak i złe strony, dlatego też ma wielu zwolenników partycypujących w krytykowaniu i nawoływaniu do bojkotu oraz sporo osób krytykujących takich aktywistów za ich pośpiech w osądach i roszczenie sobie prawa do oceniania innych. Na ten moment tego typu działalność ciężko jest kontrolować i regulować, dlatego miejmy nadzieję, że jeżeli już ktoś został przez nią "anulowany", to chociaż nie bez powodu.

KSK

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: Call-out, Drama, Internet, Bojkot, Jak działa? Przykłady, Social Media, Hejt
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
internet mobilny w Orange
Internet mobilny na próbę Łódź

Zastanawiasz się, jaki internet mobilny wybrać? Dobrym wyborem jest internet mobilny na próbę, z którego możesz łatwo zrezygnować.

internet mobilny dla studentÃłw
W Orange Flex studenci i studentki dostają dodatkowe 100 GB Kraków

Sprawdź, w jaki sposób zgarnąć bonusowe 100 GB do nauki i rozrywki.

internet mobilny
Dlaczego lepiej wybrać internet mobilny niż stacjonarny?

Każdy student potrzebuje stałego dostępu do sieci, szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia prowadzone są zdalnie.

Polecamy
Chmura obliczeniowa
Pięć zasad opisujących przetwarzanie w chmurze

Chmura obliczeniowa charakteryzuje się kilkoma zasadniczymi cechami, które w pełni oddają jej możliwości i korzyści wynikające z magazynowania danych w ten sposób.

aplikacja mobilna Multikino VUE
Multikino wprowadza omnichannelową aplikację mobilną

Można już za pomocą telefonu można zakupić zarówno bilety na seans filmowy oraz przekąski z barowej oferty kina.

Ostatnio dodane
internet mobilny w Orange
Internet mobilny na próbę Łódź

Zastanawiasz się, jaki internet mobilny wybrać? Dobrym wyborem jest internet mobilny na próbę, z którego możesz łatwo zrezygnować.

internet mobilny dla studentÃłw
W Orange Flex studenci i studentki dostają dodatkowe 100 GB Kraków

Sprawdź, w jaki sposób zgarnąć bonusowe 100 GB do nauki i rozrywki.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.