Oprogramowanie - Technologie

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

2020-01-14 11:09:21

Stało się! Zgodnie z zapowiedziami, 14 stycznia 2020 roku, Microsoft wydał oficjalne oświadczenie potwierdzające zakończenie wsparcia technicznego dla Windows 7. Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy!

Logo Microsoftu białe tło

Zobacz też: Microsoft kończy z Paintem>>

Windows 7 - historia

Koniec wsparcia technicznego dla Windows 7 to z pewnością zła wiadomość dla bardzo wielu osób. System operacyjny, który go poprzedzał, to niesławny Windows Vista (2007), który był porażką nie tylko komercyjną, ale też techniczną i wizerunkową. Być może właśnie dlatego Microsoft bardzo szybko wydał Windowsa 7 (2010), który przez niektórych nazywany był nieco złośliwie "dobrze zrobioną Vistą".

To właśnie on stał się prawdziwym następcą Windowsa XP, łącząc ze sobą jego techniczną stabilność i niezawodność z unowocześnieniem designem, jaki miała zapewnić Vista.

Co oznacza koniec wsparcia technicznego dla Windowsa 7?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że komputery z Windowsem 7 nadal będą działać tak jak wcześniej. Nikt nagle magicznie ich nie wyłączy i nie każe nam zaopatrzyć się w nowszą wersję systemu. Zmiany dotyczą jedynie pomocy, jaką firma Microsoft udziela swoim użytkownikom:

  • Twórcy systemu nie gwarantują teraz konsultacji i naprawy problemów oraz błędów, jakie mogą wyniknąć w trakcie korzystania z ich oprogramowania.
  • Nie będą już regularnie przeprowadzane aktualizacje Windowsa 7 oraz jego zabezpieczeń.

Co to oznacza? Przede wszystkim, zwiększa się ryzyko złapania wirusa komputerowego. Nasz komputer stanie się też łatwiejszym celem dla hakerów, ponieważ kolejne luki odnajdywane w jego zaporach, nie będą już łatane.

Najprawdopodobniej w ślady Microsoftu pójdą też twórcy gier i oprogramowania, którzy od teraz w wymaganiach sprzętowych będą wymagali Windowsa 8 lub 10. Nie oznacza to, że ich produkty nie będą z W7 działać w ogóle, ale po prostu nie będą pod niego zoptymalizowane, w związku z czym mogą działać źle lub faktycznie - nie współpracować z nim.

Czym Zastąpić Windows 7?

Widać że Microsoft jest teraz skupiony na rozwoju Windows 10, który w swoim założeniach miał być ostatnim systemem operacyjnym PC, który teraz będzie już tylko dalej rozwijany. Do 10 stycznia 2023 r. wspierany jest jeszcze Windows 8, jednak jak widać też jest to produkt o niższym priorytecie, ostatecznie skazany na zapomnienie. Zawsze zostaje jeszcze bardziej drastyczny krok, jak próba przekonania się do urządzeń Apple lub systemów opartych na Linuxie...

Nikt też oczywiście nie broni nam zostać przy legendarnej 7. Pamiętajmy tylko, że w przypadku posiadania na naszym komputerze wielu wrażliwych danych, lepiej jednak będzie dokonać przesiadki.

KSK

fot. pixabay.com

źródło: microsoft.com

Słowa kluczowe: System operacyjny, Aktualizacje, Wsparcie, Co to znaczy?, Pomoc, 2020, 14 stycznia, Zmiana windowsa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Amberlo - program dla kancelarii prawnej
Amberlo - program dla kancelarii prawnej dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Jak poradzić sobie w gąszczu zadań administracyjnych i skupić się na tym co najważniejsze?

Technologie mobilne
Wykorzystaj technologie mobilne w procesie cyfrowej transformacji biznesu i użyj "Mobile first"

Technologie mobilne całościowo wspierają m. in. kontakty z klientami i sprzedaż.

Windows 11- aktualizacja
Zapowiedź Windowsa 11 - co przyniesie najnowsza wersja systemu? [WIDEO]

Zobacz, jakie nowości niesie ze sobą aktualizacja systemu Windows.

Polecamy
Część napisów na komputerze wyświetla się w innym języku? Rozwiązanie problemu to zmiana regionu systemu

Twój system Windows wyświetla niektóre informacje np. po niemiecku natomiast resztę po polsku? Zwykła zmiana języka nie pomaga? Oto dlaczego!

Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Ostatnio dodane
Amberlo - program dla kancelarii prawnej
Amberlo - program dla kancelarii prawnej dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Jak poradzić sobie w gąszczu zadań administracyjnych i skupić się na tym co najważniejsze?

Technologie mobilne
Wykorzystaj technologie mobilne w procesie cyfrowej transformacji biznesu i użyj "Mobile first"

Technologie mobilne całościowo wspierają m. in. kontakty z klientami i sprzedaż.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP