Pomocna dłoń - Technologie

Studenci i ich projekty techniczne

2019-12-11 11:31:47
Nadchodzące czasy wymagają coraz większej liczby inżynierów. Uczelnie i pracodawcy dokładają wszelkich starań, żeby zainteresować zdolnych uczniów do nauki na technicznych kierunkach. Na całym świecie politechniki i uniwersytety stanowią miejsca, gdzie powstają najnowsze technologie i stale dokonywane są odkrycia. Dzieje się to za sprawą zarówno znakomitych naukowców prowadzących zajęcia i badania, jak i dzięki zdolnych studentów.
Studenci i ich projekty techniczne

Czy warto iść na uczelnię techniczną?

Dzisiejszy rynek w Polsce jest pełen wykształconych studentów, którzy bardzo często nie dostają pracy po skończonych studiach albo pracują poza zawodem. Przed podjęciem decyzji o kierunku studiów warto przede wszystkim rozważyć, który kierunek jest interesujący dla Ciebie oraz który będzie miał później praktyczne zastosowanie w kontekście pracy. 

Patrząc na działania uczelni i pracodawców oraz na sposób, w jaki rozwija się technologia, można jednoznacznie stwierdzić, że jednymi z najpotrzebniejszych są obecnie wszelkie kierunki techniczne pozwalające później na pracę w działach IT lub z technologiami, takimi jak robotyka czy automatyka. 

Projekty techniczne, które zmieniają świat

To właśnie na uczelniach bardzo często powstają zalążki najnowszych technologii. Obecnie na całym świecie trwają prace nad rozwijaniem technologii robotycznych protez, które pomogą poszkodowanym osobom odzyskać sprawność. Prowadzona jest na przykład współpraca między Politechniką Wrocławską a Akademią Wychowania Fizycznego - ma ona na celu realny rozwój i pomoc poszkodowanym osobom, które straciły kończyny lub urodziły się bez nich. 

Dzięki odpowiedniemu wsparciu technicznemu, finansowemu oraz dzięki inwencji twórczej studentów powstało wiele prototypów części protez i całych urządzeń.

Czujniki poślizgu w robotycznych protezach

Na Politechnice były opracowywane i badane metody wykrywania na przykład takich danych, jak poślizg i nacisk w robotycznej dłoni. W wyniku prac inżynierskich i magisterskich powstało takie urządzenie, jak czujnik poślizgu, którego działanie opiera się o pracę zwykłego sensora piezoelektrycznego, z odpowiednio zamocowaną gąbką na jego powierzchni. Przy przesuwaniu po nim przedmiotu, czujnik generuje sygnał o niskim napięciu (które należy wzmocnić). 

Tak zbudowane urządzenie zostało wykorzystane przy budowie robotycznej protezy całej dłoni. Pełniło rolę pewnego rodzaju skóry na palcach wydrukowanych drukarką 3D. W przyszłości taki sensor może pomóc przy wychwytywaniu zdarzeń, takich jak wyślizgujący się z dłoni kubek. Przy współpracy z czujnikami nacisku proteza będzie w stanie zatrzymać wysuwający się przedmiot, ale jednocześnie go nie zgnieść. Sygnał może być przesyłany do urządzenia logicznego, które automatycznie zareaguje - bez konieczności ingerencji użytkownika. W trudniejszej wersji uda się przesłać taką informację do układu nerwowego, dzięki czemu osoba korzystająca z protezy będzie mogła samodzielnie zareagować na taką sytuację.

Inne interesujące projekty

Na uczelniach powstawało już wiele podobnych projektów. Od łazików marsjańskich, autonomicznych samochodów po technologie dronów opartych o quadrocoptery i zaawansowane egzoszkielety. Wszystkie tego typu projekty opierają się na wykorzystaniu prostych narzędzi, których nie da się zakupić w każdym sklepie. Wyposażenie takie, jak niewielkie mikroprocesory (na przykład do sterowania silniczkami w protezie dłoni), większe układy logiczne (takie jak płytki rozwojowe Raspberry Pi) czy choćby sensory piezoelektryczne dostępne są w sklepie Botland.

Studenci chętnie korzystają z tego portalu, ponieważ z łatwością znajdują tam nie tylko wszelkiego rodzaju części elektroniczne, ale również szereg narzędzi do lutowania oraz urządzenia z dziedziny automatyki i robotyki.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/stokkete
Słowa kluczowe: uczelnia techniczna, studia techniczne, robotyka, poradnik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czego nie wolno na streamach
Czego nie wolno na streamach? Prawno-autorskie aspekty transmisji live

Jak nadawać, aby nie narazić się na odpowiedzialność karną.

podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel
Wygoda i styl ponad wszystko - bezprzewodowa podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel

Oto "must have" dla wszystkich, którzy cenią wygodę, a jednocześnie przykładają dużą wagę do wyglądu każdego gadżetu.

AirPods firmy Apple
Jak rozpoznać oryginalne AirPods - radzi serwis iPhone ZbitaSzybka.pl Poznań

Jak rozpoznać oryginalne AirPods? O wskazówki poprosiliśmy eksperta serwisu iPhone ZbitaSzybka.pl.

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

Ostatnio dodane
Czego nie wolno na streamach
Czego nie wolno na streamach? Prawno-autorskie aspekty transmisji live

Jak nadawać, aby nie narazić się na odpowiedzialność karną.

podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel
Wygoda i styl ponad wszystko - bezprzewodowa podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel

Oto "must have" dla wszystkich, którzy cenią wygodę, a jednocześnie przykładają dużą wagę do wyglądu każdego gadżetu.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.