Oprogramowanie - Technologie

Rodzaje złośliwego oprogramowania

2021-06-07 14:52:53

Złośliwe oprogramowanie może przyczynić się do utraty ważnych danych, co może się wiązać ze sporymi stratami finansowymi i wieloma innymi problemami. Warto znać zagrożenia jakie czyhają na nas w sieci, aby skutecznie się przed nimi chronić.

Rodzaje złośliwego oprogramowaniaOprogramowanie, które stanowi zagrożenie

Złośliwe oprogramowanie może wyrządzić wiele szkód. Począwszy od utraty ważnych danych z komputera, aż po kradzież haseł i loginów, w tym dostępów chociażby do konta bankowego. Najpopularniejszym zagrożeniem są oczywiście wirusy, które przenoszą się na inne komputery poprzez pliki, sieci komputerowe, pocztę e-mail, dyski przenośne. Wirusy możemy zasadniczo podzielić na kilka grup i będą to – wirusy pocztowe, wirusy bootsektorowe, makrowirusy, wirusy polimorficzne i Stealth. Wirusy atakują nie tylko komputer, ale też urządzenia mobilne. Sporym zagrożeniem są też trojany i robaki. Trojan to program, który w skrajnych przypadkach pozwala nawet przejąć kontrolę nad zainfekowanym komputerem. Z kolei robaki rozprzestrzeniają się poprzez dwie drogi. Pierwszą z nich są sieci komputerowe, natomiast drugą poczta elektroniczna.

Czym jest ransomware?

Zastanawiając się nad tym jakie rodzaje złośliwego oprogramowania stanowią największe zagrożenie, warto wymienić ransomware. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które może wyrządzić ogromne straty. Blokuje bowiem dostęp do komputera, natomiast w zamian za odblokowanie dostępu oszuści żądają okupu. Ransomware może dostać się do komputera chociażby przez pocztę elektroniczną, przeglądarkę, jakąś stronę internetową, albo przez sieć komputerową. Oszuści wykorzystujący ransomware mogą żądać dowolnego okupu, co jest olbrzymim zagrożeniem, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą jakieś cenne dane. Ważne jest to, aby na komputerze instalować odpowiednie oprogramowanie chroniące przed tego rodzaju atakami.

Co skutecznie chroni przed złośliwym oprogramowaniem?

Tylko dobre programy antywirusowe ochronią komputer skutecznie przed działaniem złośliwego oprogramowania. Warto korzystać z programów, które posiadają zabezpieczenie przed wieloma zagrożeniami. W ofercie gdata.pl znaleźć można szeroki wybór programów antywirusowych, które chronią przed takimi problemami jak ransomware, phishing, spam, wirusy i wiele innych. Szkodliwe oprogramowanie jest skutecznie blokowane, a wszystkie dane na komputerze zostają odpowiednio zabezpieczone. W ofercie G Data dostępne są różne pakiety programów antywirusowych, które można dobrać odpowiednio do swoich potrzeb.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: jak chronić komputer, wirusy, polecane programy antywirusowe, gdata.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Godeal24 Office Special Sale
Jak uzyskać dostęp do oryginalnych dożywotnich licencji Windows 10/11 i Office 2021 od 10 euro? Godeal24 udziela wskazówek!

Jeśli potrzebujesz nowych funkcji, Godeal24 Office Special Sale może pomóc ci rozwiązać twoje obawy dotyczące ceny.

Polecamy
Amberlo - program dla kancelarii prawnej
Amberlo - program dla kancelarii prawnej dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Jak poradzić sobie w gąszczu zadań administracyjnych i skupić się na tym co najważniejsze?

iOS 16
Jakie nowe funkcje będzie zawierać iOS 16?

Poznaj szczegóły konferencji, podczas której zaprezentowano iOS 16.

Polecamy
Ostatnio dodane