Oprogramowanie - Technologie

Rodzaje złośliwego oprogramowania

2021-06-07 14:52:53

Złośliwe oprogramowanie może przyczynić się do utraty ważnych danych, co może się wiązać ze sporymi stratami finansowymi i wieloma innymi problemami. Warto znać zagrożenia jakie czyhają na nas w sieci, aby skutecznie się przed nimi chronić.

Rodzaje złośliwego oprogramowaniaOprogramowanie, które stanowi zagrożenie

Złośliwe oprogramowanie może wyrządzić wiele szkód. Począwszy od utraty ważnych danych z komputera, aż po kradzież haseł i loginów, w tym dostępów chociażby do konta bankowego. Najpopularniejszym zagrożeniem są oczywiście wirusy, które przenoszą się na inne komputery poprzez pliki, sieci komputerowe, pocztę e-mail, dyski przenośne. Wirusy możemy zasadniczo podzielić na kilka grup i będą to – wirusy pocztowe, wirusy bootsektorowe, makrowirusy, wirusy polimorficzne i Stealth. Wirusy atakują nie tylko komputer, ale też urządzenia mobilne. Sporym zagrożeniem są też trojany i robaki. Trojan to program, który w skrajnych przypadkach pozwala nawet przejąć kontrolę nad zainfekowanym komputerem. Z kolei robaki rozprzestrzeniają się poprzez dwie drogi. Pierwszą z nich są sieci komputerowe, natomiast drugą poczta elektroniczna.

Czym jest ransomware?

Zastanawiając się nad tym jakie rodzaje złośliwego oprogramowania stanowią największe zagrożenie, warto wymienić ransomware. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które może wyrządzić ogromne straty. Blokuje bowiem dostęp do komputera, natomiast w zamian za odblokowanie dostępu oszuści żądają okupu. Ransomware może dostać się do komputera chociażby przez pocztę elektroniczną, przeglądarkę, jakąś stronę internetową, albo przez sieć komputerową. Oszuści wykorzystujący ransomware mogą żądać dowolnego okupu, co jest olbrzymim zagrożeniem, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą jakieś cenne dane. Ważne jest to, aby na komputerze instalować odpowiednie oprogramowanie chroniące przed tego rodzaju atakami.

Co skutecznie chroni przed złośliwym oprogramowaniem?

Tylko dobre programy antywirusowe ochronią komputer skutecznie przed działaniem złośliwego oprogramowania. Warto korzystać z programów, które posiadają zabezpieczenie przed wieloma zagrożeniami. W ofercie gdata.pl znaleźć można szeroki wybór programów antywirusowych, które chronią przed takimi problemami jak ransomware, phishing, spam, wirusy i wiele innych. Szkodliwe oprogramowanie jest skutecznie blokowane, a wszystkie dane na komputerze zostają odpowiednio zabezpieczone. W ofercie G Data dostępne są różne pakiety programów antywirusowych, które można dobrać odpowiednio do swoich potrzeb.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: jak chronić komputer, wirusy, polecane programy antywirusowe, gdata.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
systemy ERP
Ranking systemów ERP. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?

Sprawdź, którzy producenci oprogramowań wyróżnieni zostali w internetowym rankingu systemów ERP.

iOS 16
Jakie nowe funkcje będzie zawierać iOS 16?

Poznaj szczegóły konferencji, podczas której zaprezentowano iOS 16.

Amberlo - program dla kancelarii prawnej
Amberlo - program dla kancelarii prawnej dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Jak poradzić sobie w gąszczu zadań administracyjnych i skupić się na tym co najważniejsze?

Polecamy
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Polecamy
Ostatnio dodane
systemy ERP
Ranking systemów ERP. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?

Sprawdź, którzy producenci oprogramowań wyróżnieni zostali w internetowym rankingu systemów ERP.

iOS 16
Jakie nowe funkcje będzie zawierać iOS 16?

Poznaj szczegóły konferencji, podczas której zaprezentowano iOS 16.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP