Internet - Technologie

Pięć zasad opisujących przetwarzanie w chmurze

2020-02-14 11:09:40

Chmura obliczeniowa charakteryzuje się kilkoma zasadniczymi cechami, które w pełni oddają jej możliwości i korzyści wynikające z magazynowania danych w ten sposób. Ich treść w zupełności potwierdza to, dlaczego stała się ona tak często i chętnie wybieranym rozwiązaniem.

Chmura obliczeniowa

Zasady definiujące przetwarzanie w chmurze


1. Pula zasobów – najważniejszą cechą dotyczącą magazynowania danych w chmurze jest fakt, że w jednym momencie dostęp do nich może otrzymać nieograniczona liczba użytkowników, o ile oczywiście wcześniej uzyskają do nich dostęp. Dodatkowo pula ta jest doprowadzona do maksymalnego ,,zwirtualizowania”, czego celem jest jak najlepsze wykorzystanie posiadanych urządzeń IT. Daje to niesłychaną swobodę w działaniu, np. podczas wykonywania ważnego projektu, nad którym w jednej chwili debatuje cały zespół czy nawet cała firma.
    
2. Wirtualizacja zasobów obliczeniowych – fizyczne serwery danych nie są w stanie osiągnąć tak wysokiej mocy obliczeniowej, jak w przypadku zastosowania chmury. Dzięki temu nawet dziesiątki urządzeń można skonsolidować w wirtualną przestrzeń, otrzymując w ten sposób zintegrowaną i ujednoliconą platformę. Usługodawcy osiągają taki efekt dzięki centralnemu sterowaniu i zaprzestaniu korzystania z niepotrzebnej złożoności całego procesu.
    
3. Nie używam = nie płacę – pod względem ekonomicznym, niewątpliwie korzystną cechą przetwarzania w chmurze jest konieczność inwestycji tylko w taką przestrzeń, która faktycznie jest użytkowana. Jeżeli użytkownik nie wykorzystuje pełni możliwości wirtualnej przestrzeni, nie musi się martwić o nieplanowane wydatki.
    
4. Mobilność – jeżeli dwóch pracowników jednego przedsiębiorstwa znajduje się nawet na dwóch różnych krańcach świata, a w jednym momencie obaj muszą uzyskać dostęp do bazy danych, chmura obliczeniowa daje im gwarancję bezproblemowego korzystania z danych zasobów.
    
5. Maksymalne bezpieczeństwo – fizyczne nośniki danych są podatne na uszkodzenia lub awarie. Takie rozwiązania, jak Chmura Krajowa (https://chmurakrajowa.pl/) zapewniają pełną integrację swoich usług bezpieczeństwa ze środowiskiem użytkownika, czego efektem jest najwyższy poziom ochrony magazynowanych zasobów.

Rozwiązanie na miarę XXI wieku

Moment, w którym do powszechnego użytku zaczęły wchodzić takie urządzenia, jak pendrive'y czy zewnętrzne dyski uznawano w pewnym sensie za przełomowy. Jeszcze kilka lat wcześniej trudno było wyobrazić sobie rozwiązanie, które będzie dawało możliwość magazynowania danych w taki sposób i zapewni użytkownikom niespotykaną jak dotąd mobilność i uniwersalność. Wcale nie może to dziwić – mając w pamięci rozmiar nośników danych sprzed kilkudziesięciu lat, każdy kolejny wynalazek technologiczny uważano za niemal rewolucję na rynku.

Z biegiem czasu wychodził jednak na jaw szereg wad, jaki niesie za sobą taki sposób przechowywania zasobów. Rozwój technologiczny doprowadził zatem do kolejnej rewolucji – w grę zaczęło wchodzić przetwarzanie danych w chmurze i magazynowanie ich w wirtualnej przestrzeni. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, czego dowodem jest coraz większa popularność tego rozwiązania i liczba instytucji, które mu zaufały.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/geralt

Słowa kluczowe: Chmura obliczeniowa, działanie, jak działa, bezpieczeństwo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
TikTok ma być usunięty? Aplikacja zbanowana w Indiach, USA również to rozważa

Aplikacja straciła swój największy rynek, a drugi w kolejności również rozważna jej zakazanie.

Koniec Mixera! Microsoft zamyka swoją platformę streamingową i łączy siły z Facebookiem

Podkupienie największych streamerów nie pomogło z budowaniu potęgi.

Nie posłuchasz już muzyki na Twitchu. Masowe bany dla streamerów

Wprowadzono nowy regulamin dotyczący wykorzystywania muzyki podczas transmisji. Efekt? Setki banów.

Polecamy
Prześladowcy w internecie nie mogą czuć się bezpiecznie
Prześladowcy w internecie nie mogą czuć się bezpiecznie

Dotychczas uzyskanie danych prześladowcy, tak by móc wszcząć postępowanie, wymagało dużego wysiłku.

Robisz zakupy na portalach grupowych? Czytaj!
Robisz zakupy na portalach grupowych? Czytaj!

UOKiK: za złe wykonanie usługi kupionej na portalu grupowym odpowiada wykonawca usługi, a nie portal.

Ostatnio dodane
TikTok ma być usunięty? Aplikacja zbanowana w Indiach, USA również to rozważa

Aplikacja straciła swój największy rynek, a drugi w kolejności również rozważna jej zakazanie.

Koniec Mixera! Microsoft zamyka swoją platformę streamingową i łączy siły z Facebookiem

Podkupienie największych streamerów nie pomogło z budowaniu potęgi.

Konkurs Ziaja