Internet - Technologie

Mozilla radzi jak chronić swoją prywatność w internecie

2015-01-28 15:09:13

28 stycznia, czyli Dzień Ochrony Danych Osobowych to świetna okazja na zwiększenie wiedzy na temat ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych.

Naruszanie naszej prywatności w internecie sprawia, że czujemy się bezsilni i, co gorsze, w wielu przypadkach nie wiemy jak temu zaradzić. Obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych to dobra okazja, aby to zmienić. Teraz nie trzeba być specjalistą IT, aby ochronić swoją prywatność w internecie – w rzeczywistości jest to dość proste i szybkie. Jednym ze sposobów jest korzystanie z zaufanej i bezpiecznej przeglądarki, na przykład Firefox.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą użytkownikom zadbać o ich prywatność w internecie:

1. Włącz funkcję ograniczania śledzenia. Jest ona teraz dostępna również w innych przeglądarkach i pozwala użytkownikom określić swoje preferencje odnośnie zbierania oraz wykorzystywania ich prywatnych danych online. Gdy funkcja ta jest włączona, Firefox zakomunikuje reklamodawcom, stronom internetowym i aplikacjom, że użytkownik nie wyraża zgody na bycie śledzonym w Internecie.

2. Włącz przeglądanie w trybie prywatnym. Czasami nie chcemy, aby przeglądarka zapamiętywała informacje o naszej aktywności w internecie. Wystarczy przełączyć się na tryb prywatny, aby ochronić historię przeglądania przed niepowołanymi oczami.
 
3. Skorzystaj z dodatku Lightbeam, aby sprawdzić kto obserwuje Twoją aktywność online. Lightbeam tworzy w czasie rzeczywistym wizualizację ukazującą sieć połączeń między internautą, stronami, które odwiedził, a podmiotami które zbierają o nim informacje.

4. Dodaj przycisk „Wyczyść” do Firefoksa, aby móc szybko usunąć swoją ostatnią aktywność w internecie. Zamiast szeregu technicznych kroków, korzystając z „Wyczyść” wystarczy określić okres jaki chcemy, aby przeglądarka usunęła. Możemy wybrać pięć minut, dwie czy 24 godziny wstecz wyczyszczonej historii przeglądania, ciasteczek, otwartych kart i okien.

5. Wypróbuj Ghostery – dodatek, który identyfikuje ukryte elementy na witrynach, takie jak trakery, specjalne piksele czy pliki web beacon, umieszczane tam przez firmy zainteresowane aktywnością internautów. Ghostery umożliwia zablokowanie skryptów od niezaufanych firm.  Polecamy również dodatek Privacy Badger, który chroni prywatność użytkowników, blokując szpiegowskie reklamy i niewidoczne trakery.

6. Przetestuj Privacy Coach – nowy dodatek do Firefoksa na Androida, który gromadzi wszystkie funkcje ochrony prywatności na jednym ekranie. Widoczny jako strona domowa w Firefoksie na Androida, ekran ten daje łatwy dostęp do informacji o wszystkich opcjach ochrony prywatności oferowanych przez Firefoksa, takich jak: ograniczanie śledzenia, przeglądanie w trybie prywatnym, przeglądanie w trybie gościa, blokowanie ciasteczek czy czyszczenie historii przeglądania. Wszystkie funkcje są dokładnie opisane, aby łatwo można było wybrać odpowiadające nam ustawienia.

Możesz też zacząć korzystać z wyszukiwarki, która nie zbiera o Tobie informacji. DuckDuckGo to jedna z opcji wyszukiwania dostępnych w Firefoksie. Jest popularna wśród osób, którym zależy na zachowaniu prywatności. Polecamy też dodatek DuckDuckGo Plus, który doda okno wyszukiwania DuckDuckGo do paska narzędzi w Firefoksie.

Mozilla przeprowadziła krótką sondę o tym, jak Polacy podchodzą do ochrony swoich danych w internecie: http://vimeo.com/111330043.

Chroń swoje dane! Pytaj, ucz się, reaguj, rozmawiaj.

Słowa kluczowe: prywatność, internet, mozilla, ochrona danych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Bez minimum [0]
  Studentyst
  2015-02-15 15:52:28
  Wygrywaj nagrody bez ceny minimalnej, nowy serwis aukcyjny zaprasza. Dopki sam nie przetestowalem, podchodzilem do niego sceptycznie. Mi udalo sie wygrac PS 4 za 71,20 PLN. O to dowod ze to na prawde dziala. http://i62.tinypic.com/2kho5k.jpg Zapraszam serdecznie. http://adf.ly/12Holb
 • Pozdro 100 [0]
  arek
  2015-02-02 11:45:05
  Zdecydownym kupować tanio polecam stronke: http://sza.bi/aukcja Mega okazje, licytacje za grosze. Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :D
Zobacz także
reklama fot. Pixabay.com
Internet mobilny na kartę czy w abonamencie? Porównanie możliwości Warszawa

Sprawdź, która opcja bardziej Ci odpowiada!

Jak sprawdzić historię domeny internetowej?
Jak sprawdzić historię domeny internetowej?

Rezerwacja domeny internetowej jest teoretycznie bardzo prostą czynnością, która w praktyce może nam sprawić więcej problemów, niż się spodziewaliśmy.

Internet dla studenta? Tylko z UPC!
Internet dla studenta? Tylko z UPC! Olsztyn

Sprawdź, jak wybrać najlepszy internet dla studenta!

Polecamy
Facebook odzyskał sprawność po awarii [AKTUALIZACJA]
Facebook odzyskał sprawność po awarii [AKTUALIZACJA]

Od 7 rano nie dostaniecie się na Facebooka. Serwis przestał działać. O co chodzi?

Facebook wprowadza opcję "Nie lubię"
Facebook wprowadza opcję "Nie lubię"

Wprowadzenie opcji "Nie lubię" jest prawdziwą rewolucją na Facebook'u.

Ostatnio dodane
reklama fot. Pixabay.com
Internet mobilny na kartę czy w abonamencie? Porównanie możliwości Warszawa

Sprawdź, która opcja bardziej Ci odpowiada!

Jak sprawdzić historię domeny internetowej?
Jak sprawdzić historię domeny internetowej?

Rezerwacja domeny internetowej jest teoretycznie bardzo prostą czynnością, która w praktyce może nam sprawić więcej problemów, niż się spodziewaliśmy.

Kupony i kody rabatowe