Sprzęt komputerowy - Technologie

Luksus w zasięgu Kowalskiego

2008-03-21 13:57:48
 Jeszcze do niedawna notebook był dobrem luksusowym. Dziś za najprostsze komputery mobilne przyjdzie nam zapłacić 2000 złotych, a dostaniemy w zamian całkiem sporo. Z naszych obserwacji oraz danych sprzedażowych wynika jednak, że największą popularnością cieszą się maszyny warte około 2500 złotych. Co za te pieniądze dostaniemy? Jedną z propozycji może być notebook firmy Fujitsu Siemens – model AMILO Pi 2512, bazujący na platformie Intel Centrino. 

Przyjrzyjmy się dokładnie temu komputerowi, albowiem wydaje się on świetną propozycją dla aktywnych osób nie cierpiących na nadmiar gotówki.

Ekran

Pokrywa odchyla się pewnie i nie występuje w niej efekt nadmiernego sprężynowania zawiasów. Jak w wielu swoich modelach, również i tu producent zastosował matrycę typu Glare (TFT LCD WXGA). „Czarne lustro” ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników, przede wszystkim ze względu na występujące refleksy światła. Jeśli jednak w pobliżu nie znajdują się żadne punkty świetlne, nie ma to większego znaczenia.

Technologia, która odpowiada tu za jakość obrazu, nazwana jest BrilliantView. W teorii biel jest bielsza, kolory żywsze, a cały obraz ostrzejszy i bardziej wyrazisty. Ponadto zwiększa się czytelność ekranu przy silnym świetle słonecznym. Nie omieszkałem tego sprawdzić i muszę przyznać, że odzwierciedlenie kolorów jest rzeczywiście znakomite. Co do technikaliów - matryca (ISO 13406-2 class II) pracuje z rozdzielczością natywną 1280 x 800 pikseli przy kontraście 300:1 i jasności 180 cd/m².

Obudowa

Zacznijmy od wrażeń z użytkowania. Notebook prezentuje się solidnie i estetycznie. Obudowa budzi pozytywne wrażenia, a materiał, z którego jest wykonana jest wysokiej jakości. Jest to niezmiernie ważne, jesli mamy w planach długoletnią pracę czy rozrywkę na tym sprzęcie. Oba boki obudowy to, jak w przypadku niemal wszystkich laptopów, miejsce, w którym są umiejscowione gniazda i wszelakie przyciski. Od ich ilości, doboru i rozmieszczenia zależy, czy dany komputer będzie wygodnym elastycznym narzędziem pracy i rozrywki, czy też irytującym bibelotem. W przypadku Amilo Pi 2512 wybór tychże może się podobać. Lewa strona oferuje napęd DC/DVD, dwa porty USB 2.0 oraz gniazdo komunikacji internetowej.

Producent zdecydował się na napęd ze slotowym mechanizmem ładowania krążków. Prawa strona zaopatrzona została w pozostałe 2 porty USB 2.0, slot Express Card oraz czytnik kart pamięci typu „4 w 1”, umożliwiający natychmiastowy dostęp do utworów muzycznych, zdjęć i filmów przechowywanych na czterech rodzajach kart pamięci. Wystarczy włożyć do niego kartę i już można odtwarzać zapisane na niej pliki. Obsługiwane są karty typu SD, MS, MMC i MSPRO.Górna część obudowy to miejsce dla dwóch głośników, w jej częsci dolnej kilka diod informujących m.in. o pracy dysku twardego, zasobności bateri, port FireWire i czytnik czterech formatów kart pamięci (SD, MMC, MS, MS Pro). Co do pracy głośników, jakość wydawanego przez nie dźwięku była na dobrym poziomie. Nie bez powodu producent zaleca wyprowadzenie wysokiej jakości dźwięku światłowodem lub poprzez interfejs HDMI. Do zabawy lub też do komunikacji głosowej przez sieć nadają się idealnie.

Tył laptopa to nic szczególnego. W większej części zajęty jest on przez baterię umieszczoną centralnie między dwoma plastikowymi zawiasami. Na spodzie znajdziemy cztery gumowe nóżki, zapewniające wystarczająco wiele miejsca, by maszyna mogła się odpowiednio wentylować. Warto też zwrócić uwagę na przemyślane zaprojektowanie spodnich otworów zapewniających komputerowi powietrze. To wystarczająco wiele, by z komputerem można było pracować nawet w pozycji leżącej.

Klawiatura

Klawiatura oferuje spore i bardzo wygodne klawisze. Zaprojektowana na planie prostokąta, bez lekko wyodrębnionej części przycisków kierunkowych, została osadzona w niewielkim zagłębieniu obudowy. Cicha i przyjemna praca z klawiszami o średniej głębokości skoku przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi pisania długich tekstów. Wyróżniają się przyciski Backspace i Enter i - co ważne w pracy z polskimi czcionkami - większe guziki Shift i Alt. Tuż nad nią umieszczono trzy przyciski funkcyjne, w tym główny do włączania komputera.

Touchpad pomoże nam w obsłudze systemu, gdy pod ręką nie znajdziemy myszy z wejściem USB. Na lewej krawędzi umieszczono system diod, informujący nas o takich funkcjach, jak ładowanie baterii, stan uśpienia, nawiązanie łączności WiFi, włączenie funkcji Caps Lock i klawiatury numerycznej.Wnętrze

Sprzęt zaopatrzony został w 1 GB pamięci RAM PC2-5300 (DDR2 667) – opcjonalnie można kupić model z 2GB, dodatkowo otrzymujemy 1 GB pamięci flash pracujący dzięki technologii Intel Turbo Memory, działającej z systemem Windows Vista oraz technologiami ReadyBost i ReadyDrive. Pamięć masową zapewnia w tym wypadku 250-gigabajtowy dysk Western Digital z interfejsem Serial ATA, a napęd optyczny zapewnia nagrywanie płytek dwuwarstwowych DVD.

Standardem, który i w tym modelu został zastosowany, jest moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi Intel PRO/Wireless 4965AGN oraz chipset Intela ze zintegrowaną grafiką Graphics Media Accelerator X3100 z pamięcią wydzielaną z zasobów systemowych (do 256 MB). W komputerze zainstalowano system operacyjny Windows Vista Home Premium. Opcjonalnym oprogramowaniem jest m.in. zestaw Microsoft Works, aplikacje do pracy z filmowymi nośnikami DVD, pakiet Nero i program antywirusowy Norton firmy Symantec w czasowej wersji próbnej.

Całość mierzy 36,6-37,4 mm na 328 mm na 247 mm, waga komputera to nieco ponad 2 kg.

Użyteczne funkcje

Co prawda konfiguracja Amilo Pi 2512, z pozbawionym wydzielonego chipu systemem grafiki, praktycznie uniemożliwia granie w najnowsze gry, a to one w największym stopniu wystawiają wentylację laptopów na próbę. Nie oznacza to oczywiście, że poza tymi sytuacjami wiatrak nie będzie pracować. Odbywać będzie się to jednak z miłym dla ucha szumkiem. I tutaj wielce użyteczną funkcją jest tryb wyciszenia - wystarczy kliknąć przycisk trybu wyciszenia, aby znacznie ograniczyć szum wentylatora chłodzącego poprzez zmniejszenie częstotliwości taktowania procesora i karty graficznej. Dzięki temu użytkownik może w pełni skoncentrować się na swojej pracy lub w spokoju posłuchać ulubionej muzyki odtwarzanej przez notebooka.

Technikalia

System Operacyjny - Windows Vista Home Basic, opcjonalnie Premium
Opcjonalne Oprogramowanie - Sterowniki, Nero 7 Essentials CD/DVD burn software, Adobe Reader, Norton Internet Security 2007
Procesor / Chipset - CPU: T2330 (1,6GHz)
Pamięć - moduł 1GB DDR2 667 MHz do 2GB
Dysk Twardy - 1x Serial ATA HDD 250 GB
Napęd Optyczny - 8x Multi-format DVD burner with double layer / Read speed: CD-ROM / 24x, DVD-ROM 8x / Write speed: CD-R 24x, CD-RW 16x, DVD+R 8x / DVD-R x, DVD+RW 6x DVD-RW 6x / DVD+R DL (Double Layer 8.5 GB) 2,4x / DVD-R DL 4xEkran
- 15.4” TFT WXGA z technologią BrilliantView
- Rozdzielczość (physic.) 1280 x 800
- Jasność (typ.) max. 300:1
- Kontrast (typ.) max. 300:1
Układ Graficzny - PCI Express graphic card Intel Graphics Media Accelerator 256 MB DDR2 video RAM1

I/O Interfaces

- 3x USB 2.0 ports, 1x CIR
- 1x VGA
- 1x modem, 1x LAN, 1 x WLAN
- 1x ExpressCard slot (34/54mm)
- 1x headphone out combined with 1x SP/DIF digital out
- 1x microphone in combined with 1x line in,
- 1x power supply
- 1x 4-in-1 czytnik kart SD/MS/MMC/MMCPRO

Komunikacja

- Built-in 56K, V.92 fax modem
- 10/100 Mbps LAN
- Integrated Wireless LAN (WLAN) 802.11a/b/g:
- Intel PRO/Wireless 3945 ABG
- industry standard wireless LAN security support

Audio

- Support of HD audio for SP/DIF output with up to 7.1
channels,
- 2 built-in speakers (2x 2 W),
- 2 built-in array microphones,
- microphone in combined with stereo line-in,
- headphone out combined with SP/DIF support
- 1x volume regulator (per function key)

Bateria

Bateria litow-jonowa zapewnia 2 i pół godziny pracy w warunkach silnego obciążenia, a podczas pracy w aplikacjach nie wymagających większej mocy, czas działania wydłuża sie do 3,5 godzin. To zadawalający wynik, biorąc pod uwagę rozmiar, wyposażenie i oczywiście cenę maszyny. Na szczęście bateria ładuje się dość szybko przy całkowicie wyłączonym komputerze, wówczas cykl pełnego jej naładowania wynosi blisko jedną godzinę. Zatem czas pracy na baterii będzie również zależny od stylu naszej pracy.

Przy licznych przerwach w pisaniu tekstu, dając szanse wygaszaczowi lub hibernacji, z pewnością średni czas pracy notebooka na jednym cyklu ładowania może znacznie się wydłużyć. Warto korzystać z systemowej funkcji oszczędzania baterii, gdyż znacząco przedłuża ona pracę komputera z ogniw.

Co do grzania się maszyny, ciepło czujemy tylko miejscowo w dolnych częściach obudowy, obok bocznego wylotu powietrza. Przy zwykłym użytkowaniu jest to problem całkowicie nieodczuwalny.
Podsumowanie
Po tej krótkiej znajomości z notebookiem Fujitsu Siemens Amilo Pi 2512, nie mogę się zbytnio przyczepić do tej konstrukcji. W dzisiejszych czasach cena 2450 złotych za notebooka z procesorem Core 2 Duo i systemem operacyjnym, to już dość atrakcyjna propozycja. Za tę sumę dostaniemy całkiem sprawnie działający komputer i to pod systemem Windows Vista.

Posiadacze Amilo Pi2512 na pewno nie pograją w nowe gry, z głośników nie usłyszą doskonałego, głębokiego dźwięku. Jeśli jednak gry to rozrywka, która przydarza się sporadycznie, a komputer ma przede wszystkim służyć do pracy, komunikacji i rozrywki multimedialnej, to maszyna na pewno warta jest co najmniej zastanowienia, jeśli nie wyboru. Z systemem Vista komputer radził sobie świetnie w codziennej eksploatacji przy pisaniu czy odtwarzaniu multimediów. System sam przydzieli sobie tyle pamięci, by starczyło na jego działanie i nawet dla starszych gier.

Korzystając z nagrywarki DVD obsługującej dyski dwuwarstwowe, można z łatwością nagrywać i odtwarzać płyty DVD —w dowolnym miejscu i o każdej porze. Obecnie pozwala ona również zmieścić na pojedynczym dysku aż 8,5 GB zdjęć, filmów, utworów muzycznych i plików — wszystko, co znajduje się na dysku twardym notebooka można zapisać na płytach DVD o maksymalnej pojemności. Jeśli chcemy wsłuchać się w ścieżkę dźwiękową lub posłuchać muzyki, to lepiej skorzystać z gniazda słuchawek. Kodek dźwiękowy 7.1 jest naprawdę dobrej jakości i przy zastosowaniu dobrych słuchawek Amilo zamieni się w idealny odtwarzacz audio.

Notebook nie ma nic porywającego w swoim wyglądzie, ale kto nie sugeruje się powłokami, doceni nowoczesne i wydajnie wnętrze. Ten notebook w zasadzie mogę polecić każdemu, kto szuka sprawnego, nowoczesnego komputera z możliwością szybkiego przenoszenia z miejsca na miejsce.

W zasadzie jedyną ewidentną wadą testowanego modelu jest nadrważliwość touchpada, którego miałem okazję używać dość sporo, gdy zdecydowałem się używać go zamiast myszki. Często nawet delikatne dotknięcie palcem podczas wodzenia kursorem urządzenie odbiera jako polecenie kliknięcia bądź przesuwania stron w Internecie. Nie jest to może straszna wada, ale bywa to dość irytujące. To jednak niemal drobnostki w nieźle zbudowanym komputerze, który w razie potrzeby zapewni nawet ponad 3 godziny pracy z zasilaniem bateryjnym.

ZALETY :
- cena na poziomie 2500zł
- technologia Intel Centrino
- wydajny procesor Intel Core 2 Duo T2330 @ 1.6 GHz
- system Windows Vista Premium w cenie notebooka
- wydajna betria

WADY :
- „nadwrażliwy” touchpad
- wystarczająca ilość pamięci RAM (1GB)
- głośny napęd DVDSłowa kluczowe: testy notebooków, amilo pi2512, fujitsu ziemens
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Po latach [0]
    Burzycielka
    2017-06-28 01:14:15
    Przyszło mi przeczytać powyższy artykuł niemal dekadę po jego opublikowaniu. A trafiłam nań poszukując informacji o wadze laptopa- bo teraz łatwiej znaleźć to w internecie niż samemu zmierzyć. Szukałam zaś do porównania, ponieważ rozglądam się za nowym laptopem... Opisywanego tutaj Amilo dostałam w tym samym roku, w którym powstał powyższy tekst, a wymieniam go dopiero teraz. Służył dobrze przez lata i nadal jest sprawny- co mówi samo za siebie o tym, jak porządna to maszyna :)
Zobacz także
SprzÄ™t poleasingowy moÅźe być korzystnym zakupem dla gracza.
Jak wybrać komputer dla gracza?

Sprzęt poleasingowy może być korzystnym zakupem dla gracza.

Wiele osÃłb zaskoczy fakt, Åźe sprzÄ™t uÅźywany moÅźe być objÄ™ty gwarancjÄ….
Gwarancja na używany sprzęt komputerowy

Wiele osób zaskoczy fakt, że sprzęt używany może być objęty gwarancją.

Decyzja kupna zwykÅ‚ego sprzÄ™tu uÅźywanego moÅźe nie być dobrÄ… decyzjÄ….
Czy zakup sprzętu używanego może być dobrym pomysłem?

Decyzja kupna zwykłego sprzętu używanego może nie być dobrą decyzją.

Polecamy
Nowy projektor LCD Hitachi CPX1
Nowy projektor LCD Hitachi CPX1

Firma Image Recording Solutions Sp. z o.o. poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowego projektora LCD CP-X1 przeznaczonego dla użytkowników mobilnych

Pancerny laptop Dell
Pancerny laptop Dell

Dell zaprezentował wzmocnioną wersję, zaprezentowanego rok temu, laptopa Latitude ATG D620 ( All-Terrain Grade)

Ostatnio dodane
SprzÄ™t poleasingowy moÅźe być korzystnym zakupem dla gracza.
Jak wybrać komputer dla gracza?

Sprzęt poleasingowy może być korzystnym zakupem dla gracza.

Wiele osÃłb zaskoczy fakt, Åźe sprzÄ™t uÅźywany moÅźe być objÄ™ty gwarancjÄ….
Gwarancja na używany sprzęt komputerowy

Wiele osób zaskoczy fakt, że sprzęt używany może być objęty gwarancją.

Kupony i kody rabatowe