Sprzęt komputerowy - Technologie

PlayStation 5 zapowiedziane! Znamy datę premiery i cechy nowej konsoli

2019-10-11 09:55:26

Sony Computer Entertainment America zakończyło falę plotek na temat przyszłej konsoli nowej generacji i na zorganizowanym spotkaniu, wybranym dziennikarzom pokazany został devkit PlayStation 5.

PlayStation 5

Zobacz też: informacje o The Last of Us II + zwiastun>>

Nowe Playstation

Wiemy już, że nowa konsola na półkach sklepowych ukazać ma się jesienią 2020 roku, tuż przed świątecznym szałem zakupowym. Niestety, na dokładną datę premiery nowej konsoli będziemy musieli jeszcze poczekać. Sony na spotkaniu ujawniło kilka smaczków, które wprowadzają wiele zmian. Na wstępie zmiany mają dotyczyć samego kontrolera, który jest rozwinięciem pomysłów z DualShocka 4.

DualShock 5

Nowy pad będzie wzbogacony o technologię "haptic feedback". Oznacza to, że kontroler nie będzie oferował samych wibracji, a szereg drgań, nacisków, sił i ruchów. Dzięki tej technologii DualShock 5 będzie w pełni odwzorowywał powierzchnię na której się aktualnie znajdujemy oraz siłę nacisku czy stopień oporu. Inaczej odczuwać będziemy uderzenie auta o przeszkodę, a inaczej rozbijające się szkło pod nogami bohatera.

Kontroler wyposażony będzie także w nowe triggery L2/R2, które będą charakteryzowały się zmiennym oporem, co znacznie wpływać będzie na odczucia podczas rozgrywki. Według Sony, deweloperzy będą w stanie dopasowywać opór triggerów do poszczególnych gier, jak i warunków w nich panujących. Oznacza to, że przyciski L2 i R2 inaczej będą reagowały na naciąganie cięciwy łuku, czy strzelanie z karabinu o dużym kalibrze. Co więcej, kontroler naładujemy przy wykorzystaniu kabla USB-C, który obecnie stosowany jest w coraz większej ilości urządzeń.

Specyfikacja techniczna

Nowe PlayStation wykorzystywać będzie dysk SSD co w znacznym stopniu przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na załadowanie się gry lub mapy. 

Gracz będzie miał wybór, czy pobrać najpierw tryb singleplayer, czy tryb sieciowy. Niektóre gry z PlayStation 4 oferowały taką możliwość, natomiast na PS5 ma być to ogólnodostępne.

Gratką dla przyszłych użytkowników PlayStation 5 będzie obsługa ray tracingu. Według głównego architekta Marka Cernyego, efekt ten ma dorównywać komputerom osobistym, dzięki wydajnemu hardware’owi.

PS5 wyposażone będzie również w napęd optyczny, który obsłuży filmy 4k UHD. Gry natomiast sprzedawane będą na płytach, które pomieszczą do 100 GB danych.

I najważniejsze, na PlayStation 5 zagramy w tytuły z PS4. Taką możliwość będzie oferować nadchodząca konsola, co ucieszyć powinno wszystkich użytkowników produktu Sony. Bardzo możliwe, dzięki temu zabiegowi wcześniejsze gry będą wzbogacane o tekstury w wyższej rozdzielczości.

AP

Fot. pixabay.com

Źródła: spidersweb.pl, komputerswiat.pl

Słowa kluczowe: konsola, gry, premiera, nowa generacja, specyfikacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.

zasilacz Hama
W przyszłości zaoszczędzisz - czyli nowa seria zasilaczy do notebooków od Hamy

Hama postanowiła stworzyć serię kilkunastu zasilaczy, które dzięki specjalnym adapterom mogą być podłączane do notebooków.

Hama SLIM 5HD
Wiosenny powiew nowości od Hamy - czyli power packi "SLIM 5HD"

Wraz z nadejściem wiosny do oferty Hamy dołączyły dwa nowe power packi utrzymane w optymistycznych kolorach - różowym i zielonym.

Polecamy
Brak zdjęcia
Cisco kupuje WebEx

Firma Cisco Sytems uzgodniła warunki przejęcia dostawcy sieciowych rozwiązań komunikacyjnych, WebEx Communications. Cisco wyda na ten cel 3,2 miliarda dolarów

Celeron D 360
Celeron D 360

Intel poszerzył swoją ofertę o kolejny procesor wykorzystujący podstawkę LGA 775.

Ostatnio dodane
Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.

zasilacz Hama
W przyszłości zaoszczędzisz - czyli nowa seria zasilaczy do notebooków od Hamy

Hama postanowiła stworzyć serię kilkunastu zasilaczy, które dzięki specjalnym adapterom mogą być podłączane do notebooków.