Internet - Technologie

Internet jak wielka giełda zdjęć

2010-12-30 10:09:13

Polacy uwielbiają wymieniać się zdjęciami w internecie. Rekordzista Naszej Klasy zamieścił na serwerach NK ponad 321 000 plików graficznych. Korzysta na tym także gospodarka – powstaje coraz więcej firm i usług związanych z mniej lub bardziej komercyjną wymianą zdjęć.

Co najbardziej lubimy robić w internecie? To samo, co w „realu” - oglądać i podglądać innych. Rozwój portali społecznościowych i narzędzi internetowych do wymienienia się zdjęciami sprawił, że coraz częściej chcemy nie tylko podglądać, ale sami też być oglądani i podglądani.

Jak informuje Joanna Gajewska, dyrektor ds. komunikacji spółki Nasza-Klasa użytkownicy NK opublikowali od początku istnienia portalu w sumie 639 169 600 zdjęć (dane z listopada 2010).

Średnio Użytkownik NK dodał jak dotąd blisko 27 zdjęć, a rekordzista w tej dziedzinie przesłał aż 321 532 pliki graficzne.

Z „fejsa” na picasa?

Pod względem użytkowników internetu Polsce wciąż jeszcze daleko do krajów Europy Zachodniej. Regularnie z internetu korzysta ok. 44% Polaków, czyli niewielu w porównaniu np. z Norwegią (86%), czy Wielką Brytanią (70%)  (średnia europejska to 58%). Jednak wraz ze wzrostem ilości zdjęć zamieszczanych w internecie rośnie też świadomość jego użytkowników. Niedawno przez polskie media (w tym internet) przetoczyła się fala artykułów na temat zamieszczania danych na portalach społecznościowych. Kiedy okazało się, że regulaminy największych z nich, choć oczywiście nie zabraniają usuwania zdjęć, czy wręcz całego konta, to jednak w nie do końca jasny sposób określają, czy właściciel portalu ma obowiązek pozbyć się wykasowanych przez użytkownika danych ze swoich serwerów.

- Nk.pl jest serwisem, który udostępnia użytkownikom usługę hostingu. Zdjęcia użytkowników pozostają ich własnością. Jeśli ktoś wykorzystał nielegalnie fotografie Użytkownika NK w innym serwisie, sugerujemy użytkownikowi kontakt z jego władzami, ewentualnie udzielamy porady prawnej. Zgłoszenia takich sytuacji należą do rzadkości – mówi Joanna Gajewska.

Użytkowników nie do końca to jednak przekonuje. Niedawno w ramach protestu wielu internautów zrezygnowało z z korzystania z tych portali, bądź zaczęło zmieniać swoje dane osobowe i zdjęcia profilowe na portrety wirtualne - postaci z kreskówek itp.

- Z pewnością nie można powiedzieć, że media społecznościowe przeżywają jakiś kryzys, bo wciąż cieszą się ogromną popularnością. Jednak internauci stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z publikowaniem swoich danych, czy zdjęć. A na tym zyskują portale  zajmujące się hostingiem – mówi Paweł Zmysłowski, współwłaściciel i dyrektor techniczny Vertis.pl. Vertis.pl korzystając z dotacji UE przyznawanych na innowacyjne projekty uruchomił niedawno serwis „Zarabiaj na fotografii“ – narzędzie do wymiany i sprzedaży zdjęć dla mniej i bardziej profesjonalnych fotografów.

- Myślę, że taki będzie w najbliższych latach trend. Ludzie będą szukać bardziej bezpiecznych miejsc do wymieniania się fotografiami, czy to komercyjnie, czy za darmo – mówi Paweł Zmysłowski.
 
Zdjęcia poza prawem?

Zabezpieczane hasłem galerie nie dają oczywiście 100% gwarancji prywatności. Jednak prawdopodobieństwo tego, że ktoś wykorzysta bez wiedzy i zgody zamieszczone tam przez nas na nich zdjęcia jest o wiele mniejsze.

- Niestety kwestia praw autorskich zdjęć zamieszczanych w internecie jest wciąż jeszcze w Polsce traktowana nieco „po macoszemu”. Słynna formułka „niska szkodliwość czynu”, którą znamy z umorzonych spraw np. o kradzież często skutecznie zniechęca autorów fotografii do dochodzenie swoich praw - mówi Bogusław Makar, zawodowy fotograf, ekspert z Vertis.pl.

Joanna Gajewska
z NK dodaje, że ponieważ do wielomilionowego portalu wgrywana jest ogromna ilość treści, to w tak dużej społeczności zawsze pewien procent danych będzie stanowił nadużycie, wynikające choćby ze zwykłej nieświadomości.

- Sytuacje takie monitorujemy na podstawie zgłoszeń. W przypadku zamieszczenia zdjęcia bez zgody, udostępniamy formularz kontaktowy, gdzie każdy (nie tylko użytkownik NK) może przesłać do nas zawiadomienie. Jeżeli zdjęcie nie budzi wątpliwości, a zgłoszenie posiada charakter wiarygodnej wiadomości, autor profilu zostaje powiadomiony o fakcie zgłoszenia, a zdjęcie jest niezwłoczne usuwane z serwisu  po otrzymaniu i zweryfikowaniu przez naszych specjalistów – zapewnia Joanna Gajewska.
 
Społecznościowy biznes

W ostatnim czasie do internetu coraz chętniej przenosi się także polski biznes.

– Liczba firmowych „fan page” rośnie lawinowo. Profil na FB, czy NK chce mieć niemal każda firma, która jest choć trochę świadoma budowania swojego wizerunku – mówi Aleksandra Ślifirska, dyrektor zarządzający agencji Kobold PR.

Profile na tych dwóch najbardziej znany ch w Polsce portalach stworzone z myślą o osobach, nie były więc najlepszymi narzędziami do komunikacji dla firm. Z czasem powstały więc profile oficjalne, które cieszą się zainteresowaniem znanych osób, NGOsów, czy dostawców kontentu.

- Niedawno wprowadziliśmy też nowy produkt, Grupy, który umożliwia firmom budowę internetowych społeczności w naszym serwisie. Produkt ten będzie systematycznie rozwijany – zapewnia Joanna Gajewska z NK.

Dodajmy, że w Polsce stale rośnie także ilość firm zajmujących się hostingiem. Wiele z nich powstało dzięki dotacjom z Unii Europejskiej.

O zainteresowaniu alternatywnymi do portali społecznościowych narzędziami do wymiany zdjęć świadczy z kolei fakt, że na serwisie „Zarabiaj na fotografii” w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania (serwis ruszył 20 listopada) zarejestrowało się już ponad 1000 fotografów. – A nasz tutorial na temat tego jak korzystać z serwisu umieszczony na youtube ma już na swoim koncie ponad pięć tysięcy odsłon – mówi Bogusław Makar.

Źródło: Kobold PR

Słowa kluczowe: zdjęcia internet nk vertis prawo autorskie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
internet do gier online
Jakiego internetu potrzebuje gracz? Oto 5 parametrów, na które warto zwrócić uwagę!

Na jakie parametry zwrócić największą uwagę, zamawiając internet do gier online?

Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP