Internet - Technologie

Data Center - co warto o nim wiedzieć?

2021-10-05 12:46:55

Podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza średnich i dużych firm, jest odpowiednio zaprojektowana infrastruktura IT. Pozwala ona zoptymalizować działanie większości procesów, w tym bezpieczne przechowywanie stale zwiększających się zasobów danych. Inwestycja w odpowiednie do tego miejsce wydaje się zatem nieunikniona, dlatego od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie usługami Data Center. Czym jest centrum danych i jakie korzyści wynikają z jego użytkowania? Odpowiadamy.

Data CenterData Center - co to jest?

Centrum danych to nic innego jak kompleksowa infrastruktura złożona z wielu komponentów IT zapewniających płynność i bezawaryjność jej funkcjonowania. Na Data Center składają się takie elementy jak routery, switche, systemy bezpieczeństwa, pamięci masowe, serwery, sterowniki i wiele innych części, bez których przechowywanie i przetwarzanie danych byłoby niemożliwe – szczególnie na tak wysoką skalę. W dedykowanym budynku nie może zabraknąć również sprawnego zarządzania systemami krytycznymi oraz technologii zapewniających ciągłość działania zastosowanego sprzętu oraz oprogramowania. Mowa m.in. o podsystemach zasilania, bateriach zasilaczy awaryjnych UPS, agregatach prądotwórczych, wydajnych systemach wentylacji i chłodzenia, systemach gaśniczych, a także światłowodach zapewniających łączność z zewnętrznymi operatorami sieci.

Data Center to także synonim najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W dedykowanych obiektach nie może zatem zabraknąć całodobowego monitoringu, systemów ochrony perymetrycznej, śluzów osobowych czy urządzeń umożliwiających dostęp do poszczególnych pomieszczeń za pomocą specjalnych kart. W centrach danych często można spotkać się również ze skanerami linii papilarnych i innymi rozwiązaniami, które przeciwdziałają obecności osób niepożądanych.

Sprawne działanie Data Center to nie tylko nowoczesne technologie, ale też wykwalifikowani specjaliści. Dbają oni zarówno o optymalny stan techniczny urządzeń i zabezpieczeń, jak również o dopasowanie usług względem konkretnych oczekiwań klienta. Warto też wspomnieć, że centra danych zlokalizowane są w różnych punktach, co pozwala zachować pełną elastyczność tworzenia kopii zapasowych danych, a także uniezależnić się od klęsk żywiołowych.

Data Center - jak wybrać najlepsze?

Korzystanie z usług Data Center to coś więcej niż tylko przechowywanie danych i tworzenie ich kopii. Pozwalają one skutecznie zarządzać informacjami i przesyłać je w sieci. Nie dziwi więc fakt, że przybywa firm inwestujących w centra danych.

Jedną z firm, która dysponuje nowoczesnymi Data Center jest Netia, która posiada swoje punkty w wielu lokalizacjach. Skorzystanie z jej usług to szereg korzyści dla przedsiębiorców, a jedną z najważniejszych jest optymalna wydajność oraz bezawaryjność, nawet gdy jeden z podzespołów zmaga się z usterką. Usługi Data Center od Netii to także możliwość natychmiastowej skalowalności, gdy potrzeby klienta się zmieniają, a co za tym idzie, dostosowania cen, które zależą jeszcze od opcji wynajmu i wymagań.

Więcej szczegółów na https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/data-center.

Artykuł Partnera


fot. freepik.com

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
shakira
Top 10 memów dotyczących podejrzenia oszustwa podatkowego Shakiry [Zestawienie]

Jak internauci reagują na informacje dotyczące procesu Shakiry?

multiversus
Wersja beta gry MultiVersus jest juz dostępna!

Do kiedy będzie można grać w wersję beta?

zmierzch
Zestawienie memów dotyczących filmu "Zmierzch" 14 lat po jego premierze

Jak aktualnie prezentuje się fandom filmy "Zmierzch?

Polecamy
TikTok ma być usunięty? Aplikacja zbanowana w Indiach, USA również to rozważa

Aplikacja straciła swój największy rynek, a drugi w kolejności również rozważna jej zakazanie.

Nie posłuchasz już muzyki na Twitchu. Masowe bany dla streamerów

Wprowadzono nowy regulamin dotyczący wykorzystywania muzyki podczas transmisji. Efekt? Setki banów.

Ostatnio dodane
shakira
Top 10 memów dotyczących podejrzenia oszustwa podatkowego Shakiry [Zestawienie]

Jak internauci reagują na informacje dotyczące procesu Shakiry?

multiversus
Wersja beta gry MultiVersus jest juz dostępna!

Do kiedy będzie można grać w wersję beta?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP