Pomocna dłoń - Technologie

Czytnik ebooków dla seniora - czy to dobry prezent?

2021-01-19 11:17:34

Wiele starszych osób, które lubią czytać książki, spotyka się z podobnymi problemami. Powoli zaczyna brakować im miejsca na kolejne tomy, niektóre ciężkie wydania trudno jest utrzymać w rękach, a częste wycieczki do księgarń czy bibliotek, nie zawsze są możliwe. Wiele z nich wydaje się rozwiązywać czytnik ebooków. Czy to jednak na pewno będzie dobry pomysł na prezent?

Zobacz też: Wady i zalety ebooków.

Czytnik ebook

W skrócie:

  • Czytniki ebooków rozwiązują wiele problemów, jakie seniorzy mogą mieć z czytaniem książek.
  • Warto pokazać starszej osobie, jak wyglądają książki na ekranie ebooka, aby nie miała o nich błędnego wyobrażenia.
  • Dzięki ebookom można zacząć oszczędzać miejsce w mieszkaniu.
  • Zakup czytnika ebooków jest szczególnie opłacalny, kiedy ktoś bardzo dużo czyta.
  • W Polsce znajdziemy wiele promocji na ebooki, a nawet możliwość wykupienia na nie abonamentu.

Ebook a problemy ze wzrokiem i wrażenia z czytania

Wiele naszych babć i dziadków może mieć mylne wyobrażenie o tym, jak wygląda czytanie ebooków. Większość dzisiejszej elektroniki, z którą najpewniej mieli kontakt, opiera się na ekranach stworzonych w technologii LCD lub różnych wariantów LED'ów. Czytanie rzeczy na komputerze i wystawianie oczu na jasne światło monitora jest na dłuższą metę raczej mało przyjemne, podobnie jak wpatrywanie się w niewielkich rozmiarów ekran smartfona.

Czytniki ebooków jednak wyposażone są w zupełnie inne rozwiązanie, jakim jest epapier. Charakteryzuje go to, że nie wydziela on światła, lecz je odbija. Nie męczy to oczu i w zasadzie wygląda niemal tak samo, jak strony książek, które wyszły z drukarni. Wiąże się to jednak z tym, że trzeba je czytać w dobrze oświetlonym otoczeniu - podobnie jak zwykłą książkę, choć nowsze modele, są też wyposażone w specjalne podświetlenie. Warto wybrać takie urządzenie korzystając z odpowiedniej promocji, wykorzystując np. kody rabatowe Media Markt lub promocje w RTV EURO AGD.

By przekonać naszych dziadków do tej technologii, najlepiej będzie im pokazać takie urządzenie w akcji i dać im coś na nim przeczytać, aby wiedzieli, z czym faktycznie się taki zakup wiąże. W wielu przypadkach dopiero kontakt z czytnikiem może przekonać starszą osobę do tego, że jest sens je posiadać.

Oszczędność miejsca oraz wygoda czytania i kupowania

Książki mają to do siebie, że bardzo przyjemnie się je kolekcjonuje. Kiedy jednak robi się to przez całe życie, powoli może zacząć brakować na nie miejsca. Co więcej, wiele dobrych tytułów ma dużo stron, przez co starszej osobie, może być ciężko utrzymać je w swoich dłoniach przez dłuższy czas, potrzebny do czytania. Te problemy rozwiązuje ebook, w którym mieści się wiele publikacji oraz jest stosunkowo nieduży i lekki. Co prawda nie gwarantuje on tych samych doznań, związanych z przewracaniem kartek papieru, jednak praktycznie zawsze jest to kwestia przyzwyczajenia.

Co więcej, również kupowanie książek elektronicznych wiąże się z wieloma korzyściami. Musimy się tylko liczyć z tym, że sporo rzeczy trzeba będzie seniora nauczyć. Oprócz samej obsługi urządzenia, możliwe, że trzeba będzie starszą osobę przyzwyczaić do robienia zakupów w internecie, bo właśnie tak kupuje się ebooki. Może być to jednak dobry pierwszy krok, do oswojenia dziadków z korzystaniem z komputera. Co więcej, wybierając książki elektroniczne, nie tylko zmniejszamy zużycie papieru, ale też otwieramy sobie drzwi do korzystania z wielu promocji, z których możemy skorzystać dzięki takim rzeczom jak kupony Woblink czy rabaty Virtualo. Warto też tutaj wspomnieć o możliwości skorzystania z abonamentu i zniżek w Legimi.

Rezygnacja z papieru nie jest konieczna!

Książka to podobno zawsze dobry prezent. Jeżeli jednak wiemy, że ktoś intensywnie korzysta z czytnika, lub nawet dostał go od nas, to teoretycznie musimy zacząć rozglądać się za czymś innym. W praktyce jednak ebook całkowicie nie zastąpi każdej książki. Co prawda większość wydawanych w dzisiejszych czasach publikacji ma swoją wersję elektroniczną, ale nadal są tytuły, które znajdziemy tylko na papierze. W kontekście prezentów takie białe kurki mogą być bardzo dobrym pomysłem.

Bardziej czytelnym przykładem będą jednak książki, które mają sens tylko na papierze. Wszelkiego rodzaju liberatura, czy też albumy pełne reprodukcji dzieł i poradniki z ilustracjami… wszystko to nadal ciekawa opcja prezentowa, nawet kiedy już ktoś korzysta z ebooka. Nie bójmy się więc go podarować, ponieważ wcale nie ogranicza on nam naszych możliwości na podarki w przyszłości, a może dostarczyć babciom i dziadkom bardzo wiele szczęścia.

KSK

Perfecto Capucine z Pexels

Słowa kluczowe: Prezent dla babci, Prezent dla dziadka, czytnik ebooków zalety, czy opłaca się kupić czytnik?
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zmiana rozdzielczości zdjęcia
Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w kilku prostych krokach?

Sprawdź, jak możesz w prosty sposób zmienić rozdzielczość dowolnego zdjęcia, z pomocą darmowych programów.

Fotografia jedzenia
Jak fotografować jedzenie telefonem? - kilka praktycznych wskazówek

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania zdjęć swojemu posiłkowi.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego?

Zobacz, co jest niezbędne, a bez czego możesz się obejść, wybierając tablet graficzny.

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Jak zacząć przygodę z fotografią analogową?

Fotografia analogowa jest dla tych, którzy szukają klimatu zdjęć, magii wywoływania kliszy i braku podglądu zrobionego zdjęcia.

Polecamy
Ostatnio dodane
zmiana rozdzielczości zdjęcia
Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w kilku prostych krokach?

Sprawdź, jak możesz w prosty sposób zmienić rozdzielczość dowolnego zdjęcia, z pomocą darmowych programów.

Fotografia jedzenia
Jak fotografować jedzenie telefonem? - kilka praktycznych wskazówek

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania zdjęć swojemu posiłkowi.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP