Po godzinach - Technologie

Czar staroci

2005-11-03 00:00:00

Czar staroci

Stare gry nadal przyciągają rzesze fanów. Kto z nas nie pamięta emocji kiedy pokonywał hordy ufoków w X-com, czy też jak przemierzał omszałe korytarze rozstrzeliwując hordy wrogów w Doomie. Rynek gier ciągle się rozwija i dostarcza nam nowej rozrywki, ale jakoś tak cudnych pomysłów jakie prezentowano kiedyś już nie mają. W końcu ile można udziwniać starych settlersów żeby tylko sprzedać kolejną część? Właśnie dlatego nadal wielu ludzi zagrywa się w goblins, settlers, doom, czy inne stare gry.

by Valdez

Na sieci można znaleźć wiele stron poświęconych grom retro, z większości z nich można pościągać upragnione perełki, postaram się przedstawić kilka z najłatwiej znajdywanych przez google.

www.staregry.pl  – Portal w pełni poświęcony starym grom, czego zapewne trudno się domyślić po nazwie. Poza bazą gier zawierającą ponad 1200 tytułów znajdują się możemy znaleźć kilkadziesiąt recenzji gier, dział z porównaniami zbiorczymi (jak na razie tylko jeden artykuł o szachach), a także poradniki (też kilkadziesiąt) i cheaty (ponad 2000). Po bogatych zasobach strony wędrujemy za pomocą przejrzystego menu dostępnego z każdej podstrony. Baza gier podzielona jest na kategorie tematyczne, a opcja wyszukiwania bardzo usprawnia dokopywanie się do wymarzonego tytułu. Każda gra posiada adnotacje o roku wydania i firmie, która ją wypuściła na świat. Opisy gier są raczej lakoniczne ale zdarzają się bardziej obszerne, często skądś zaczerpnięte. No ale od opisów jest dział z recenzjami. Ściąganie nie wymaga żadnych rejestracji, klikania w linki czy innych dziwnych pomysłów. Strona warta polecenia.

www.staregry.org  – Strona również w pełni starociom komputerowym. Jednakże zupełnie inna niż poprzedniczka. Mamy tu dostępne kilkadziesiąt klasycznych tytułów, w które możemy pograć na stronie. Gry podzielone są alfabetycznie. Przy każdym tytule jest krótki opis sterowania, żadna z gier nie wymaga myszki. Do grania potrzebujemy skryptu JAVY. Poza grami na stronie mamy dział z linkami, w którym znajdziemy różne stronki pomagające w walce z nudą.

www.staregry.bajo.pl  – Tym razem autorzy zajęli się nie tylko staruszkami. Strona dotyczy także nowych gier. Znajdziemy tutaj recenzje zarówno nowych gier jak i klasyków. Dział newsów został poświęcony wszystkiemu co jest związane z grami. W downloadzie znajdziemy około setki klasyków, ale także trainery i programy niezbędne do grania. Dodatkowo autorzy oferują dział z grami JAVA na komórki. Spora ilość tytułów daje nam wystarczający wybór żeby każdy znalazł coś dla siebie, a opcje segregowania wg modelu telefonów znacznie ułatwiają poszukiwania. Dostępna jest także mała galeria obrazków z różnych gier. Oczywiście nie zabrakło linkowni, co prawda niezbyt bogatej (całe dwa adresy). Jest także dział pomocy w trybie FAQ. Strona jest przejrzyście zbudowana. Nonstop dostępne menu pozwala łatwo przemieszczać się pomiędzy działami. Oczywiście nie mogło zabraknąć wyszukiwania tytułów. Listy TOP leniwym zaoferują najpopularniejsze tytuły, a dla chętnych znajdą się też reklamy. Ściąganie odbywa się bez udziwnień ale zdarza się, że nie działa tak jakbyśmy chcieli. Ogólnie strona jest dobra.

www.staregry.digisoft.waw.pl  Mały serwis gierkowy. Nie ma tu żadnych udziwnień. Po prostu podział na kategorie tematyczne i gry do ściągnięcia. Strona wygląda na troszkę napaćkaną, ale nie ma większych problemów z nawigacją. Minusem jest brak wyszukiwania. Trochę też denerwuje duża ilość reklam, ale i to da się przeżyć. Ogólnie strona nie jest najgorsza.

www.starogry.piwko.pl  - Strona zajmująca się stricte grami. Cóż... o jej budowie najchętniej bym nie wspominał ale muszę. Wykonanie jest mizerne. Brak możliwości powrotu do strony z podziałem na kategorie. Autor ewidentnie albo nie miał pomysłu na grafikę albo dorwał się do robienia strony i nawpychał co popadnie. Krótko mówiąc strona wygląda źle. Co do zawartości to owszem, baza gier jest spora. Jednakże aktualnie nie działa kategoria „zręcznościowe”. Wybór jest dość duży więc łatwo się pogubić, a wyszukiwania ani widu, ani słychu. Poza starymi gierkami, mamy trochę gier online i odnośnik do strony z gierkami JAVA na komórkę. Jest też forum, ale raczej zdechłe. Strona mizerna, ale przynajmniej ściąganie idzie bez problemów. Można zajrzeć ale nie polecam.

www.klasyka.gery.pl  – Płatny serwis. Ściągać gry możemy dopiero po wysłaniu smsa na płatny numer. Strona wykonana jest przejrzyście i profesjonalnie, chociaż ilość reklam jest bardzo męcząca. Baza gier jest naprawdę duża, wyraźnie podzielona i ciężko się pogubić. Wyszukiwania rzecz jasna nie brakuje. Jeśli ktoś nie chce ściągać może zamówić sobie płytkę z całą stertą gier. Poza starociami mamy tutaj dużo informacji o aktualnym świecie rozrywki komputerowej. Jest prężnie działające forum gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji (np. jak zmusić dosboxa żeby działała tak jak my chcemy). Nie zabrakło też patchy i cheatów. Są też solucje, recenzje do gier. Jeżeli masz kasę, którą chcesz przeznaczyć na gry, lub chcesz poszukać ciekawych informacji to strona na pewno Cię zainteresuje.

www.staregierki.pl  – Strona ładnie zrobiona ale i bardzo wredna. Aby dostać się do katalogu z grami żąda się od nas założenia konta, a żeby to zrobić musimy się zgodzić na wykorzystanie naszego maila do działań reklamowych. Kiedy już tego dokonamy i zadowoleni chcemy wybebeszyć niezliczone pokłady rozrywki, dowiadujemy się ze musimy jeszcze wysłać płatnego smsa. Jeśli wierzyć autorom to owa opłata pozwoli nam na korzystanie z zapasu ponad 400 tytułów. Graficznie strona ładna.

Karol „Valdez” Martin ( valdez@tlen.pl )

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ;P [0]
    WvW
    2005-11-04 10:44:16
    no to szykują się wieczory w plecy :] masakra ile tam mozna znaleźć :P
Zobacz także
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Polecamy
Jeden z pierwszych filmów w historii do obejrzenia w 4k i 60 fps

Sztuczna inteligencja dała kolejny popis swoich możliwości.

Czy e-sport to prawdziwy sport? Skąd wzięła się jego popularność?

Granie w gry na poziomie turniejowym cieszy się w dzisiejszych czasach sporym zainteresowaniem. Co takiego ludzie w tym widzą?

Ostatnio dodane
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...