Internet - Technologie

CD PROJEKT zhakowany. Firma wydała oświadczenie - nie będzie negocjacji ze sprawcami

2021-02-09 11:11:29

9 lutego 2021 r. spółka CD PROJEKT wydała komunikat, w którym potwierdza, że padła ofiarą cyberataku. Wykradzione miły zostać należące do firmy dane, a część należących do niej urządzeń została zablokowana. Przedstawiciele zapewniają jednak, że nie spełnią żądań przedstawionych przez sprawców. Oficjalne stanowisko CDP oraz list z żądaniem okupu, możecie przeczytać w poniższym tweecie.

Zobacz też: Współzałożyciel CDPR osobiście przeprasza graczy.

W skrócie:

  • CD PROJEKT padło ofiarą cyberataku. Wykradzione miały zostać m.in. kody źródłowe gier CDPR oraz różnego rodzaju dokumenty, związane m.in. z księgowością firmy, HR czy relacjami z inwestorami.
  • Spółka nie zamierza kontaktować się ze sprawcami ataku, podjęto działania mające załagodzić skutki potencjalnych wycieków.
  • CDP skontaktował się już z odpowiednimi służbami i opublikował list od hakerów.

Cyberatak na CD PROJEKT

Od czasu premiery Cyberpunka 2077 minęło już trochę czasu i wydawało się, że kurz po kontrowersyjnej premierze zaczął powoli opadać. Niestety, do sieci trafiły informacje potwierdzające, że jak dotąd niezidentyfikowani sprawcy uzyskali dostęp do wewnętrznej sieci grupy CD PROJEKT i wykradli należące do niej dane. Dodatkowo zostawili po sobie plik tekstowy, w którym zagrozili spółce publikacją danych, jeżeli nie skontaktują się z nimi w ciągu 48 h.

Odpowiedź CDP

Firma oprócz swojego komunikatu, w którym opisała sprawę, opublikowała też list z zostawiony przez sprawców. Jak wynika z odpowiedzi CD PROJEKT, mimo świadomości, że może to doprowadzić wypłynięcia skradzionych rzeczy, nie będzie negocjacji ze sprawcami. Zamiast tego firma podjęła kroki, by złagodzić potencjalne skutki wycieku, kontaktując się z podmiotami, które mogłyby na tym ucierpieć.

Zobacz też: Atak hakerski na HBO z 2017 r.

Co wykradziono z sieci CD PROJEKT?

Według informacji podanych przez spółkę, część z urządzeń należących do firmy miała zostać zablokowana i zaszyfrowana, jednak już trwają prace nad odzyskaniem tych danych, dzięki kopiom zapasowym, które pozostały nietknięte.

W liście od sprawców możemy przeczytać, że w ich rękach znalazły się też kody źródłowe "Cyberpunka 2077", "Wiedźmina 3" (w tym i jego niewydanej wersji) oraz "Gwinta". Wykradzione miały też zostać dokumenty związane z księgowością, HR oraz relacjami z inwestorami współpracującymi z CD PROJEKT.

Żądania hakerów

Oprócz żądania nawiązania kontaktu w przeciągu 48 h, sprawcy nie podali żadnych konkretów. Zasugerowali jednak, co zrobią, jeżeli przedstawiciele CD PROJEKT się do nich nie odezwą. Wtedy wykradzione kody źródłowe mają zostać opublikowane i sprzedane, a dokumentacja firmy trafi do dziennikarzy związanych z branżą gier. Ma to, wg hackerów, poskutkować kolejną wizerunkową katastrofą firmy i straceniem zaufania inwestorów.

CD PROJEKT zapewnił o poinformowaniu odpowiednich służb, z którymi będzie współpracował podczas badania incydentu.

KSK

fot. twitter.com/CDPROJEKTRED

Źródło: twitter.com

Słowa kluczowe: CD PROJEKT RED, atak hakerski, cyberatak, Co skradziono?, Dane, Dokumenty, Kody źródłowe, Żądania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Quiz
Jakim typem gracza jesteś? Wypełnij test!

Rozwiąż szybki quiz, sprawdź swój typ osobowości i zgarnij darmowy dwupak Red Bulla!

Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja w prawie autorskim. Czy AI może być twórcą?

Zagadnienia "jutra", które są już aktualne.

linki sponsorowane
Linki sponsorowane - czy warto w nie zainwestować? Warszawa

Sprawdź, co daje inwestycja w linki sponsorowane.

Polecamy
Pozycjonowanie Stron w Warszawie
Pozycjonowanie Stron w Warszawie - Agencja SEO czy Freelancer? Warszawa

Obecnie do osiągania najwyższych celów, przedsiębiorcy muszą mocno stawiać na reklamę online.

TikTok ma być usunięty? Aplikacja zbanowana w Indiach, USA również to rozważa

Aplikacja straciła swój największy rynek, a drugi w kolejności również rozważna jej zakazanie.

Ostatnio dodane
Red Bull Quiz
Jakim typem gracza jesteś? Wypełnij test!

Rozwiąż szybki quiz, sprawdź swój typ osobowości i zgarnij darmowy dwupak Red Bulla!

Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja w prawie autorskim. Czy AI może być twórcą?

Zagadnienia "jutra", które są już aktualne.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.