Pomocna dłoń - Technologie

Budżet studencki - jak nim zarządzać i pozyskiwać dodatkowe źródła dochodu?

2024-01-22 14:39:17

Wydatki studentów są niemałe, a ich znaczną część pokrywa wynajem pokoju lub mieszkania. Z kolei wysokość studenckich dochodów również pozostawia wiele do życzenia. Jak odpowiednio zarządzać studenckim budżetem i w jaki sposób można pozyskać dodatkowe źródło utrzymania?

udzielanie korepetycjiMiesięczna wydatki studenta - co się w nich zawiera?

Wydatki studentów zwiększają się z roku na rok. Według raportu „Portfel Studenta 2023” opublikowanego przez Związek Banków Polskich wzrosły one o prawie 100% w ciągu 5 lat i w 2023 roku wyniosły średnio 3867 zł na miesiąc.

Znaczącą część takiego budżetu pochłaniają oczywiście koszty wynajmu mieszkania lub pokoju. Dotyczy to osób, które zdecydowały się na studiowanie poza swoją rodzinną miejscowością. Do najdroższych miast pod tym względem zalicza się Warszawę, na drugim miejscu jest Wrocław, a za nim Trójmiasto, Łódź oraz Kraków.

Nie ma co ukrywać, że większość studentów w trakcie nauki wciąż jest zależna finansowo od swoich rodziców lub przynajmniej w części przez nich utrzymywana. Na co jeszcze studenci muszą wydawać swoje pieniądze? Przede wszystkim na transport i komunikację – dotyczy to nie tylko komunikacji miejskiej, ale także dojazdów do domu. Oprócz tego muszą sobie zapewnić wyżywienie i podstawowe artykuły higieny.

Dodatkowe źródła dochodu - skąd je pozyskać?

W wyjątkowych przypadkach niektóre osoby mają potrzebę skorzystania z pożyczek czy chwilówek w banku. Warto jednak mieć na uwadze, że do jakichkolwiek form zadłużenia trzeba się odpowiednio przygotować i zebrać jak najwięcej istotnych informacji na ich temat. Te dotyczące chwilówek można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.bankier.pl/smart/chwilowki.

Takie zadłużenie powinno być jednak ostatecznością. Jakie są więc inne sposoby na pozyskanie dodatkowego dochodu?

  • Podjęcie dodatkowej pracy – etat w niepełnym wymiarze godzin zawsze podreperuje nieco studencki budżet. Warto rozglądać się za ofertami dodatkowego zatrudnienia, np. w gastronomii, w sklepach detalicznych, hotelach czy na recepcji. Można również podjąć staż na pół etatu i po okresie próbnym spróbować przejść na stałe zatrudnienie. Na niektórych uczelniach organizowane są programy stażowe, które ułatwiają studentom zdobywanie pierwszego doświadczenia (a przy tym i dodatkowego dochodu).
  • Wypracowanie nadgodzin w pracy – jeśli student jest już zatrudniony w jakimś miejscu, to zawsze może postarać się o możliwość wypracowania nadgodzin (oczywiście, gdy istnieje taka szansa).
  • Udzielanie korepetycji – młodsze osoby ze szkół średnich czy nawet podstawowych mogą chętnie skorzystać z usług studentów w zakresie pomocy przygotowania do matury, czy po prostu podciągnięcia się z niektórych przedmiotów.
  • Sprzedaż nieużywanych rzeczy na wyprzedażach – warto rozważyć sprzedawanie wartościowych, ale już niepotrzebnych przedmiotów takich jak np. ubrania.
  • Skorzystanie z programów stypendialnych – niemal każda uczelnia oferuje programy stypendialne lub przyznaje stypendia za szczególne osiągnięcia (naukowe, artystyczne, za wysoką średnią) oraz stypendia socjalne. To dobry sposób podreparowania budżetu.

Zarządzanie studenckim budżetem - na co zwracać uwagę?

Mimo że dla wielu studentów miesięczny budżet jest dość ograniczony, to nie oznacza to, że nie można nim odpowiednio zarządzać. Dzięki monitorowaniu swoich wydatków zaoszczędzi się nieco stresu związanego z nagłym (i niespodziewanym) brakiem pieniędzy na koncie. Jakie praktyki warto wprowadzić?

1. Kontrolowanie wydatków – prowadzenie comiesięcznego zestawienia wpływów i wydatków pozwoli sprawować kontrolę nad finansami. Dzięki temu można wyodrębnić obszary, które pochłaniają zbyt dużo pieniędzy (np. spontaniczne zakupy w galerii czy zbyt częste kupowanie kawy w sieciówkach).

2. Gromadzenie oszczędności – to kolejny istotny element zarządzania budżetem. Warto zacząć gromadzić finansową rezerwę jak najwcześniej. Jest to forma zabezpieczenia się na wysokie, nieplanowane wydatki takie jak np. leczenie zęba.

3. Samodzielne gotowanie – to o wiele tańsza opcja niż codzienne kupowanie gotowych dań bądź też zamawianie posiłków w restauracjach. Przygotowanie obiadu na kilka dni pozwoli również zaoszczędzić nieco czasu w tygodniu.

4. Robienie zakupów spożywczych w supermarketach – produkty tam są tańsze niż w niewielkich sklepach osiedlowych i popularnych sieciówkach.

5. Rozsądne używanie wody i prądu – po wyprowadzeniu się od rodziców często po raz pierwszy zauważa się koszty zużycia energii i wody. Dlatego też najlepiej monitorować ich użycie od samego początku i oszczędzać w miarę możliwości. To rozwiązanie korzystne zarówno finansowo, jak i ekologiczne,

6. Korzystanie z promocji i zniżek – studentom przysługuje wiele atrakcyjnych zniżek, w tym m.in. zniżka 51% na przejazd pociągiem. Warto również obserwować profile restauracji i kawiarni na mediach społecznościowych, ponieważ często organizują tzw. happy hours ze znacznymi zniżkami na posiłki. Ratunkiem mogą być także różne aplikacje, gdzie na koniec dnia lokale gastronomiczne oferują paczki z jedzeniem (często za połowę ceny).

Kredyt studencki - co warto o nim wiedzieć?

Jedną z opcji pozyskania dodatkowej gotówki na okres studiów jest zaciągnięcie kredytu studenckiego. Wybrane banki komercyjne przyznają go na preferencyjnych warunkach dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Takie świadczenie pozostaje dostępne przez cały rok i można o nie wnioskować bez względu na to, czy pobiera się jakieś inne ulgi. Jedyny warunek to nieprzekroczenie kwoty 3000 zł dochodu na osobę w rodzinie.

Spłata następuje dopiero 2 lata po ukończeniu studiów. W niektórych przypadkach można odroczyć spłatę częściowo lub nawet całkowicie anulować. Przeważnie dotyczy to jednak trudnych sytuacji finansowych.

Zarządzanie budżetem składa się z kilku istotnych kroków, takich jak monitorowanie wpływów i wydatków czy odkładanie oszczędności. Warto zapoznać się z dodatkowymi źródłami dochodu, aby podreperować studenckie finanse.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: Kredyt studencki, wydatki na studiach, metody oszczędzania, skąd brać oszczędności
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
smartfon dla nastolatka
3 modele smartfonów dla nastolatka - poznaj polecane propozycje!

Które modele cieszą się wysoką jakością i wydajnością?

Biznes dla młodych
Biznes dla młodych. Od czego zacząć przygodę z własną firmą?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu młodych osób, ale skąd wiedzieć, jak zacząć?

oferta komÃłrkowa dla studenta
Telefon dla studenta - jaka oferta komórkowa będzie najlepsza?

Niezależenie od tego, czy jesteś na początku swojej przygody ze studiami, czy masz już za sobą niejedną sesję, zadbaj o wygodną i opłacalną ofertę komórkową z dużym pakietem danych!

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Golden hour na zdjęciach
Czym jest golden hour i kiedy można się jej spodziewać?

Dowiedz się więcej na temat zjawiska, które jest chętnie wykorzystywane przez fotografów.

Ostatnio dodane
smartfon dla nastolatka
3 modele smartfonów dla nastolatka - poznaj polecane propozycje!

Które modele cieszą się wysoką jakością i wydajnością?

Biznes dla młodych
Biznes dla młodych. Od czego zacząć przygodę z własną firmą?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu młodych osób, ale skąd wiedzieć, jak zacząć?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP