Pomocna dłoń - Technologie

Czym jest golden hour i kiedy można się jej spodziewać?

Kompendium wiedzy o złotej godzinie

2021-08-16 07:58:23

Światło odgrywa znaczącą rolę podczas robienia zdjęć. Nie powinno to być dla nas szczególnym zaskoczeniem. Sama nazwa „fotografia” oznacza zapis za jego pomocą. A zatem musi być powód, dla którego niektórzy chcą robić zdjęcia tylko o określonych porach dnia. Dowiedz się, co wnosi do fotografii tak zwane „golden hour”?

Zobacz, w jaki sposób możesz szybko zmienić rozdzielczość zdjęcia >>

Golden hour na zdjęciach. Złota godzina w fotografii.

Kiedy najlepiej robić zdjęcia?

Jeśli nasze fotografie są spontaniczne, to prawdopodobnie jesteśmy przyzwyczajeni do pracy w większości warunków pogodowych. Kiedy jednak zależy nam na zdjęciu, które zachwyci innych, zanim zostanie obrobione w programie graficznym, to warto sprawdzić, w jaki sposób uzyskamy zamierzony efekt.

Znaczna część fotografów preferuje światło zastane, do którego dostosowuje się, dobierając odpowiednie lampy. Co zrobić, gdy nie mamy dostępu do tak kosztownych narzędzi, a zależy nam na ujmującym kadrze? Wówczas należy wybrać odpowiednią porę dnia, najlepiej podczas złotej godziny.

Czym jest złota godzina i kiedy się jej spodziewać?

Złota godzina (ang. „golden hour”) to międzynarodowe określenie na czas, w którym światło jest niezwykle miękkie. Efektem tego zjawiska jest ciepła kolorystyka zdjęcia, wpływająca na odbiór pozostałych barw. Większość z nas ocenia krajobrazy wykonane w tym czasie za najpiękniejsze. Zazwyczaj o nich mówimy, że zapierają dech w piersiach.

Kiedy jest golden hour? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w kontekście całego globu. Wynika to z ruchów Ziemi, które wpływają na różnice czasu między poszczególnym terenem. Warto jednak zapamiętać, że w Polsce złota godzina występuje dwa razy i za każdym z nich trwa do trzech kwadransów. Po raz pierwszy do 50 minut po pojawieniu się słońca na horyzoncie i, po raz drugi, do godziny przed jego zachodem.

Jak wykorzystać golden hour w praktyce?

Mówi się, że każdy rodzaj zdjęć plenerowych wygląda klimatycznie, kiedy są robione właśnie podczas złotej godziny. Niektórzy fotografowie mają w swojej ofercie sesje tematyczne, uwzględniające porę dnia. Sporo można przeczytać o zdjęciach dzieci, które zostały zrobione podczas porannego golden hour, a także sesjach zaręczynowych i weselnych. Te ostatnie są wykonywane głównie wieczorami.

Miękkie światło wygładza obraz, zmiękcza go, a także dodaje koloru. Trudno o naturalne uzyskanie podobnego efektu w innym czasie. Jednakże, do najczęstszych zastosowań golden hour zalicza się fotografię urbanistyczną i natury (głównie krajobrazy przyrodnicze).

Zobacz też: Od czego zacząć przygodę z fotografią analogową?

KK

Fot. Jorge Guillen z Pixabay

Słowa kluczowe: golden hour, fotografia, zdjęcia, złota godzina
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
e-commerce
Jak optymalizować konwersję w e-commerce?

Różne czynniki mogą mieć decydujący wpływ na efektywność optymalizacji. O czym mowa?

Blockchain
Blockchain i przyszłość technologii finansowej

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora?

plecak na laptopa
Plecak czy torba na laptopa? Co zabrać ze sobą na wykłady?

Plecak na laptopa może służyć nie tylko do tego celu.

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

pendrive
Pendrive do 100 zł - jak wybrać?

W zależności od potrzeb konkretnego użytkownika, na rynku można znaleźć zarówno budżetowe modele, jak i droższe egzemplarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
e-commerce
Jak optymalizować konwersję w e-commerce?

Różne czynniki mogą mieć decydujący wpływ na efektywność optymalizacji. O czym mowa?

Blockchain
Blockchain i przyszłość technologii finansowej

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP