Multimedia - Technologie

Vampyr - recenzja gry

2018-06-08 11:26:07

"Vampyr" miał swoją premierę 5 czerwca 2018 roku. Jest to nowa gra twórców "Life is Strange". DONTNOD Entertainment tym razem zdecydowało się stworzyć produkcję RPG, w której wcielamy się w wampira. Pomysł na ten tytuł był bardzo oryginalny. Mieliśmy już okazję w niego zagrać i wiemy, czy udało się z sukcesem zrealizować nowy projekt. Przeczytaj recenzję!

Zobacz galerię screenów z gry >>

Oceniamy najnowszą grę studia DONTNOD Entertainment.Vampyr - wrażenia z gry

"Vampyr" opowiada historię chirurga, który budzi się jako wampir. Nie pamięta on, co się działo wcześniej, co motywuje go do odkrycia tej tajemnicy. W międzyczasie protagonista - Jonathan E. Reid - postanawia nieść pomoc ludziom jako lekarz, aby przeciwstawić się szalejącej epidemii hiszpanki.

Fabuła "Vampyra" na początku nie wciąga gracza. Trudno się domyślić, o co w niej chodzi. Z każdą minutą jednak historia doświadczonego chirurga zachęca do kontynuowania przygody, odkrywania kolejnych tajemnic i rozwiązywania zagadek. Dodatkowo, plusem tego tytułu jest Jonathan E. Reid, który nie jest jednoznaczną postacią – możemy zza jego pleców obserwować walkę z naturą wampira.

Grafika gry została zrealizowana na wysokim poziomie. Podczas rozgrywki możemy podziwiać mroczne ulice Londynu w trakcie dwudziestolecia międzywojennego. Klimat tego miejsca aż wylewa się z tej produkcji, a to również dzięki muzyce, która została dopasowana idealnie do "Vampyra". Dużym minusem jest jednak animacja – dostrzegalne są nienaturalne ruchy postaci i poruszanie się głównego bohatera.

Gra należy do gatunku RPG. Naszym protagonistą poruszamy się z widoku trzeciej osoby. Głównym założeniem tego tytułu jest prowadzenie śledztwa, dlatego dużą część rozgrywki spędzamy podczas rozmowy z ludźmi. Odpowiednio poprowadzone konwersacje pozwalają zdobywać wskazówki i odblokowywać opcje dialogowe przy kontakcie z innymi osobami. Na pochwałę zasługuje fakt, że można tu porozmawiać z każdym napotkanym człowiekiem.

Rozmowy mają duży wpływ na przebieg gry, który odczuwalny jest dopiero po kilkugodzinnej rozgrywce. Na początku misje wydają się liniowe, ale mamy możliwość zdecydowania o śmierci napotkanych postaci, co wpływa na dalsze konwersacje przy rozwiązywaniu śledztw.

Walka w grze jest bardzo prosta, ale oryginalna. Chwilami widać jednak, że nie została w pełni dopracowana. Przeciwników pokonujemy za pomocą broni białej lub palnej. Istnieje także opcja ogłuszania podczas konfrontacji – dzięki temu otrzymujemy okazję wypicia krwi osób, z którymi walczymy. To pozwala zwiększać poziom naszego głównego bohatera, co umożliwia nam następnie odblokowywanie nowych umiejętności i wzmacnianie energii. W ten sam sposób rozwija się protagonistę poprzez picie krwi przypadkowych przechodniów, a nawet szczurów.

Podczas rozgrywki dostępny mamy także zmysł wampira, który ułatwia nam odkrywanie kolejnych tajemnic. Dzięki temu poruszamy się po śladach krwi – doprowadzają nas one do ważnych dla misji lokacji. Ten zabieg bardzo przypomina tzw. zmysł wiedźmiński z "Wiedźmina 3: Dziki Gon".

Z pewnością w grze brakuje otwartego świata. Do dyspozycji mamy tylko kilka dzielnic Londynu, co bardzo ogranicza poruszanie się po mapie. Nie można nawet wskoczyć do wody – przy rzece pojawia się zawsze niewidzialna ściana. Dodatkowo, w produkcji napotkamy wiele drzwi, które niby możemy otworzyć, ale tak naprawdę większość z nich jest zamknięta, co chwilami bardzo irytuje gracza.

Gra DONTNOD Entertainment przedstawia lekko odmienny obraz wampira. W tej produkcji tego typu stworzenia piją krew ludzi, ale także zwierząt. Mogą się one teleportować, regenerować i wykorzystywać swoje zmysły do walki. Ciekawostką jest fakt, że tutaj wampiry widać w lustrze, co czasami w popkulturze wygląda inaczej.

"Vampyr" to gra z pewnością oryginalna. DONTNOD Entertainment po raz kolejny pokazało, że potrafi wymyślić coś nowego w branży interaktywnej rozgrywki. Niestety, ich nowa produkcja ma też dużo minusów, takich jak brak otwartego świata, niedopracowana walka i kiepski początek fabularny. Z tych powodów niektóre osoby mogą zrezygnować z tej gry już po kilku minutach rozgrywki. Wydaje się, że złym pomysłem było postawienie na produkcję z gatunku RPG. Gdyby studio zdecydowało się stworzyć kolejny epizodyczny film interaktywny, mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej. Mimo wad, warto jednak zagrać w "Vampyra", ponieważ przebieg fabuły, możliwość wpływu na otoczenie i prowadzenie śledztwa przypadnie do gustu wielu osobom.

Piotr Wójcik

fot. PlayStation/Youtube.com

Słowa kluczowe: ocena, wrażenia, opinia, DONTNOD Entertainment, RPG

Vampyr - recenzja gry (15)

Vampyr - zdjęcie nr 1
Vampyr - zdjęcie nr 2
Vampyr - zdjęcie nr 3
Vampyr - zdjęcie nr 4
Vampyr - zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, jakie gry zostały nagrodzone podczas gali The Game Awards 2018!
The Game Awards 2018 - poznaliśmy laureatów!

Zobacz, jakie gry zostały nagrodzone podczas gali The Game Awards 2018!

Far Cry New Dawn
Zapowiedziano Far Cry New Dawn! Zobacz zwiastun gry [WIDEO]

Tym razem gra toczyć się będzie w postapokaliptycznym świecie.

Dziedzictwo pierwszego ostrza
Historia Dariusza w dodatku fabularnym do "Assassin's Creed Odyssey" [WIDEO]

Ścigani to pierwszy z trzech epizodów, które ułożą się w jeden wątek fabularny "Dziedzictwo pierwszego ostrza".

Polecamy
BenQ W9000 projektor full HD
BenQ W9000 projektor full HD

Benq zaprezentował projektor dla kina domowego, w pełni zgodny ze standardem 1080p HD (tzw. full HD), BenQ W9000.

Tajemniczy gadżet od BMW
Tajemniczy gadżet od BMW

BMW zaprezentowało nowy gadżet. Nie wiadomo na razie co to dokładnie jest, ale na pewno wiadomo, że to potrafi odtwarzać pliki mp3, płyty DVD...

Ostatnio dodane
Zobacz, jakie gry zostały nagrodzone podczas gali The Game Awards 2018!
The Game Awards 2018 - poznaliśmy laureatów!

Zobacz, jakie gry zostały nagrodzone podczas gali The Game Awards 2018!

Far Cry New Dawn
Zapowiedziano Far Cry New Dawn! Zobacz zwiastun gry [WIDEO]

Tym razem gra toczyć się będzie w postapokaliptycznym świecie.

Konkurs Ziaja