Po godzinach - Technologie

Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

2021-03-26 13:23:39

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania. O ile pełne umeblowanie innych pomieszczeń, takich jak choćby salon czy sypialnia może zostać odwleczone w czasie - tak umeblowanie kuchni oraz łazienki jest niezbędne do tego, aby móc wprowadzić się do mieszkania.

Meble do łazienki

Jakie są rodzaje mebli łazienkowych?

To dość obszerny temat - posługując się najprostszym rozróżnieniem, można tutaj wymienić takie elementy jak na przykład:

- meble łazienkowe, które są umieszczane pod umywalką,

- wszelkiego rodzaju słupki, w których można pomieścić podstawowe elementy wyposażenia takie jak na przykład chemia gospodarcza, środki do higieny, ręczniki i tym podobne,

- szafki wiszące - można dzięki temu wykorzystać wolną przestrzeń na ścianie i przeznaczyć ją do przechowywania przyborów toaletowych codziennego użytku,

- szafki lustrzane - pełnią tę samą funkcję co meble do łazienki wymienione wyżej, jednak dzięki zastosowaniu luster optycznie powiększają łazienkę - to dobry i praktyczny patent stosowany chętnie szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, gdzie chcemy choćby iluzorycznie doprowadzić do wrażenia większej łazienki,

- półki łazienkowe, dzięki którym zawsze będziesz mieć dostęp do potrzebnych rzeczy codziennego użytku,

- dedykowane zabudowy,

- moduły do dowolnego kompletowania.

Z jakich materiałów wykonane są meble łazienkowe?

Meble do łazienki są szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników takich jak choćby wilgoć czy też zmiany temperatur. To w pełni wyjaśnia, dlaczego powinny być one wykonane z takich materiałów, które są odporne. Inwestycja w lepszej jakości materiały pozwoli Ci cieszyć się dłużej meblami, bez ryzyka, że po upływie zaledwie kilku lat będziesz musiał pozbyć się dotychczasowych mebli i stanąć przed koniecznością zakupu nowych.

Najczęściej spotykane materiały to między innymi:

- MDF - jest to rodzaj drewnopochodnej płyty, z której często wykonuje się szafki do łazienek. Powszechnie występujący mit głosi, że ten rodzaj mebla będzie z natury kruchy i wysoce podatne do wszelkich uszkodzeń czy napuchnięć pod wpływem wilgoci. Nie jest to jednak prawdą, bowiem meble z płyty MDF mogą być naprawdę trwałe i służyć z powodzeniem przez wiele lat. Wszystko jest uzależnione od rodzaju zabezpieczenia.

- płyta HPL - jest to surowiec wyjątkowo odpowiedni do stosowania w przypadku wyposażania mebli łazienkowych. Dzieje się tak dlatego, że jest on wysoce odporny na działanie wilgoci. Ten surowiec powstaje z warstwowego tworzywa, które następnie jest utwardzane w bardzo wysokiej temperaturze,

- drewno - to najdroższy z materiałów, który jest chętnie wykorzystywany nie tylko przy produkcji mebli do łazienki, ale i do kuchni czy innych pomieszczeń. Jeżeli zatem szukasz surowca, który będzie się pięknie starzeć, oraz uświetni pomieszczenie urządzane w stylu skandynawskim czy pochodnym - wtedy drewno powinno Cię zainteresować. Jest to także jeden z najdroższych materiałów. Inne tworzywa mebli łazienkowych to na przykład - żeliwo, stal nierdzewna czy też szkło. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz np. na: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-lazienkowe.html.

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli łazienkowych?

Punktem wyjściowym przed rozpoczęciem poszukiwań mebli łazienkowych powinno ustalenie przed samym sobą priorytetów. Jeden z nich dotyczy ostatecznej kwoty, na jaką możemy sobie pozwolić - uwzględniając już montaż. Obecne rozwiązania są projektowane w taki sposób, aby sprostać wymaganiom wszystkich użytkowników, niezależnie od zasobności ich portfela. Użyteczność i wygoda to jedne z podstawowych aspektów, którymi kierują się producenci rozwiązań mebli łazienkowych.  

Poza ceną - ważny aspekt dotyczy także tego, ile de facto potrzebujemy miejsca do przechowywania. Potrzeby wielodzietnej rodziny będą tu bowiem nieco inne niż np. singla.

Jak zabezpieczać meble łazienkowe przed wilgocią?

Podczas rozmów z dostawcą mebli łazienkowych koniecznie zapytaj o to, czy są one wykonane z wysokiej jakości fabrykatów. Wraz ze skutecznym zabezpieczeniem ich przed wilgocią zapewnisz sobie komfort użytkowania i spokój przez wiele lat. Meble łazienkowe są przykładem pomieszczenia, które ze wszystkich innych w mieszkaniu są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków - zawilgocenia oraz duże zmiany temperatur nie tworzą najłatwiejszego środowiska. Impregnacja drewna jest powszechnie stosowana co świadczy o jej skuteczności oraz zaufaniu stolarzy oraz klientów do tej metody utrwalania mebli i zabezpieczania ich przed wilgocią.

To, co stosują specjaliści to także zabieg wysokociśnieniowy oraz kąpiel gorąco-zimna. Pierwszy sposób opiera się na ulokowaniu drewna w środowisku o podwyższonym ciśnieniu oraz na wtłaczaniu do jego wnętrza środków chemicznych. Drugi sposób polega z kolei na umieszczeniu surowca w specjalnie przygotowanym impregnacie o różnych temperaturach.

Podsumowując - wyposażenie łazienki jest kluczowym etapem poprzedzającym wprowadzenie się.


Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Liverpool vs Chelsea
Liverpool vs Chelsea - dla kogo hit Premier League?

Zapowiada się niezwykła rywalizacja dwóch niepokonanych dotychczas ekip.

Meble łazienkowe
Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Polecamy
Czy e-sport to prawdziwy sport? Skąd wzięła się jego popularność?

Granie w gry na poziomie turniejowym cieszy się w dzisiejszych czasach sporym zainteresowaniem. Co takiego ludzie w tym widzą?

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Polecamy
Ostatnio dodane
Liverpool vs Chelsea
Liverpool vs Chelsea - dla kogo hit Premier League?

Zapowiada się niezwykła rywalizacja dwóch niepokonanych dotychczas ekip.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP