Pomocna dłoń - Technologie

...Kupujemy komputer

2005-10-17 00:00:00

...Kupujemy komputer

Zakup nowego komputera stawia każdego z nas przed podstawowym problemem - jaki wybrać. Jakie ma zawierać podzespoły tak, aby spełnił nasze indywidualne potrzeby.

Dla uproszczenia stworzyłem niejako trzy typy komputerów, aby bardziej usystematyzować ich przyszłą funkcję.

foto by mkd

Podstawowymi typami, komputerów są: komputer do gier, czyli taki, w którym największy nacisk, kładzie się na efektywność, prędkość obliczeniową i dobrą grafikę. Kolejnym typem jest komputer biurowy, komputer taki nie potrzebuje ogromnej mocy obliczeniowej, ma w założeniu wystarczyć do prawidłowego działania programów biurowych. Komputer zwykle nazywany domowym to ostatni typ z wyróżnionych przeze mnie - jeżeli chodzi o jego efektywność to nie musi być tak szybki jak komputer do gier, ale powinien być w stanie również je obsłużyć.

Kolejno zajmę się teraz przybliżeniem tych typów komputerów zarówno pod kątem merytorycznym jak i technicznym.

Komputer do gier: Wybierając ten typ komputera musimy liczyć się ze znacznymi kosztami; dzisiejsze gry komputerowe do swej płynnej funkcjonalności stawiają wysoką poprzeczkę techniczną.

Przede wszystkim płyta główna, musi mieć szybką magistralę - z popularnie dostępnych sugerowałbym wybór tych markowych, jak Asus, Abit, Gigabyte, Msi czy Intel. Wbrew pozorom jest to jedna z najważniejszych części naszego komputera, od której zależy jak realnie będą mogły się porozumiewać kolejne podzespoły naszego komputera.

Kolejnym ważnym elementem jest procesor. Tak naprawdę w tej chwili nie jest aż tak ważna jego prędkość, chociaż czym większa tym lepszych efektów możemy się spodziewać, istotna jest pamięć wbudowana cache odpowiedzialna, za porozumiewanie się procesora z pamięcią operacyjną, o której za chwile. Ważne jest, aby był to pełen procesor, czyli nie Celeron ani Sempron firmy AMD. Najbardziej polecam procesory firmy Intel, z uwagi na dużą efektywność. Wprawdzie ostatnio wprowadzony typ AMD 64, obsługuje tryb 64bit, lecz sam tryb jest jeszcze dopiero w powijakach, a procesory o tej samej co Intelowski efektywności potrafią być nawet dwukrotnie droższe. Ważną informacją jest, aby zwrócić uwagę w tym typie komputerów na wielkość pamięci cache, która w wypadku gier nie powinna być mniejsza niż 1MB, a powstały też już i 2MB.

Pamięć operacyjna RAM. Jest to pamięć, w której odbywają się wszystkie operacje w komputerze. W wypadku gier ta pamięć powinna być w miarę duża. Dla gier w tej chwili minimum to 256MB, jednak przy kupowaniu nowego komputera poleciłbym zakup przynajmniej 1GB RAM’u. Testy publikowane w prasie branżowej wskazują, że najlepiej sprawdzają się kości o wielkości 1GB, są najmniej zawodne i najbardziej efektywne. Oczywiście, jeżeli do naszego komputera zaimplementujemy więcej tej pamięci, może to tylko dać pozytywny efekt podczas korzystania z gier. Najlepszymi producentami w mojej opinii są firmy Corsair (najwyższy wynik według testów magazynu Enter), Micron, Infineon, TwinMos, Elida, Kingston.

Karty graficzne: W grach komputerowych równie ważną rzeczą jak poprzednie elementy jest karta graficzna. W tej chwili większość płyt głównych proponuje nam wbudowaną kartę graficzną. Te, o ile w następnych dwóch typach generalnie się sprawdzają, o tyle w komputerach do gier mogą okazać się za słabe. Tak naprawdę do zaproponowania mam tylko dwa typy kart graficznych - opartych na dwóch modelach: GeForce i Radeon. Firmami przodującymi w tworzeniu tych kart są firmy Gigabyte(GeForce) oraz firma Sapphire(Radeon). Różnice między tymi kartami są dość duże, najważniejszą jest cena - około dwukrotnie wyższa jeżeli chodzi o odpowiedniki modelowe Radeonów, ale moim zdaniem karty typu GeForce spokojnie nadadzą się już do komputerów przeznaczonych pod gry.

Twardy Dysk: Tych mamy ogromny wybór od w tej chwili już stosunkowo nie dużych o pojemności 40GB do takich po 400GB. Jeżeli chodzi o gry to proponowałbym dysk o pojemności 120GB-160GB. Istotniejszą rzeczą jest zwrócenie uwagi na prędkość tych dysków, czyli prędkość, z jaką są zapisywane i odczytywane dane - ich wartość nie powinna być mniejsza niż 7200rpm. Firma Maxtor oferuje nam już dyski z prędkościami 10000 i 15000rpm.

Ważne też jest, aby ich pamięć cache miała 8MB. Dyski o dużych pojemnościach, czyli 300-400GB, są o tyle nie pewne, że ich prędkości nie są specjalnie imponujące, a są na tyle krótko na rynku, że ciężko powiedzieć o ich zawodności. Jeżeli miałbym proponować firmy to są to Maxtor, Samsung, Western Digital, Seagate.

Karta dźwiękowa: Jeżeli chodzi o gry to sądzę, że te zintegrowane tak jak karty graficzne, w zupełności wystarczą do komputera używanego do gier. Jeżeli jednak ktoś stawia większe wymogi komputerowi co do dźwięku to proponowałbym bym firmę Creative.

Obudowa: obudowy przede wszystkim różnią wyglądem. Różnice, jakie występują, to wyjścia multimedialne z przodu komputera, bądź te z wyświetlaczem LCD pokazujące stan komputera. Jeżeli miałbym polecać to przedewszystkim takie, które mają dodatkowe wyjścia USB z przodu komputera, co do producenta to nie mam swojego typu. Proponowałbym też zwrócenie uwagi na moc zasilacza, przy bogatszych podzespołach naszego komputera, sugerowałbym zakup obudowy z takim zasilaczem, aby jego moc była wielkości minimum 400W.

Chłodzenie: Jest również istotnym elementem stabilnej pracy naszego komputera. Jak wiemy komputer jest z złożony z masy układów elektronicznych, których przegrzewanie się może destabilizować pracę komputera, jeżeli nie jego usterkę. Sugerowałbym tu przy tym typie komputera dokupić drugi wentylator do chłodzenia wnętrza komputera. Dobrym rozwiązaniem też jest chłodzenie wodne, lecz przy tej opcji trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami.

Komputer biurowy: Ten komputer nie potrzebuje wyśrubowanych prędkości czy wielkości pamięci, jego przeznaczenie to praca w biurze, a zadania to obsługa programów takich jak Office, Internet bądź innych programów biurowych.

Płyta główna: Jeżeli chodzi o ten element to, tak jak w przypadku komputera do gier, płyta powinna być dobrej jakości, czyli firm Asus, Abit, Gigabyte, Msi czy Intel.

Procesor: W tym wypadku nie potrzebujemy ogromnej mocy obliczeniowej, spokojnie możemy postawić na procesory Celeron czy Sempron - wprawdzie lepiej żeby ich pamięć cache wynosiła 512 bitów, jest to istotne przy czasie otwierania programów, lecz te słabsze też powinny wystarczyć, jeżeli liczy się niewielki koszt.

Pamięć operacyjna RAM: Ona też nie jest już tak istotna, jak w pierwszym typie, w zupełności powinna nam wystarczyć 256MB, dobrym i tanim producentem jest firma GoodRam. Taka wielkość pamięci powinna w zupełności wystarczyć, aby programy biurowe działały szybko i sprawnie.

Karta graficzna: Tu wystarczy karta zintegrowana na płycie głównej, różnice między ich jakością zależą głównie już od ceny samej płyty głównej, ale do potrzeb biurowych naprawdę niepotrzebna jest droga karta graficzna.

Dysk Twardy: Przy pracy biurowej zasadniczo nie jest potrzebny duży dysk, można spokojnie wybrać spomiędzy tych z wielkością 40-80GB, dobrym producentem w miarę tanich a na pewno dobrych dysków jest firma Samsung. Ich prędkość też nie ma specjalnie znaczenia, chociaż oczywiście lepiej jest kupić taki z prędkością przynajmniej 7200rpm, i 8MB pamięcią cache. Większych dysków nie ma generalnie sensu kupować, ponieważ większość dokumentów biurowych nie zajmuje tyle miejsca, wyjątkiem mogą być komputery w księgowości szczególnie te, na których są archiwizowane dane, w tym wypadku poleciłbym dysk o większej pojemności.

Karta Muzyczna: W tym typie z całą pewności wystarczy to, co oferują nam te zintegrowane na płytach głównych. Jeżeli w ogóle są używane, to te zintegrowane w zupełności wystarczają do słuchania muzyki.

Obudowa: Najlepiej wybrać te zajmujące najmniej miejsca np. typu minitower albo desktop. Wygodne również będzie dla obsługujących, jeżeli wyjścia USB będą się znajdywały również z przodu obudowy.

Chłodzenie: W tych typach komputerów rzadko dochodzi do momentu, kiedy trzeba dodatkowo chłodzić komputer, dlatego w zupełności powinno wystarczyć chłodzenie standardowe.

Komputer Rodzinny: Ten typ komputera, nie potrzebuje tak może wyśrubowanych podzespołów jak komputer do gier, ale na pewno musi mieć większą moc niż komputer biurowy. Jego wykorzystanie to standardowe użytkowanie w domu, czyli używanie programów biurowych, słuchanie muzyki, surfowanie po Internecie i korzystanie z gier i innych programów.

Płyta główna: Tu znowu się powtórzę, że im lepsza płyta tym lepiej dla naszego komputera, z marek poleciłbym te, co wcześniej.

Procesor: Procesor w tym komputerze, musi być w stanie obsłużyć cięższe programy jak gry czy jakiś program graficzny, np. do ściągania filmów z aparatu bądź kamery.

Proponowałbym tu pełny procesor, czyli Pentium bądź AMD, ale w wystarczyć może też Celeron bądź Sempron, ważne żeby jego ilość pamięci cache nie była mniejsza niż 512 bitów.

Pamięć operacyjna RAM: Proponowałbym 512 MB, jeżeli nawet nie 1GB, będzie ona istotna, jeżeli będziemy chcieli włączyć jakąś grę, bądź przejrzeć zdjęcia na komputerze. Mniejsza ilość, może spowodować przeciągająco długą pracę komputera, bądź w wypadku gier chwilowe zwolnienia, wpływające negatywnie na komfort korzystania z takich programów.

Karta Graficzna: Sądzę, że wystarczy tu ta zintegrowana z płytą główną, oczywiście można ją zwiększyć dokupując osobną, lecz może to być zbyteczny wydatek, który przy normalnym korzystaniu z komputera stanie się elementem zbędnym.

Dysk Twardy: Tu tak samo jak w wypadku komputera do gier lepszy byłby z większą pojemnością, może nie o tak dużej prędkości jak wypadku tego do gier - w zupełności wystarczy taki z 7200rpm. Jego wielkość jest o tyle istotna, że pozwoli nam na gromadzenie większej ilości zdjęć, filmów oraz wszystkich pamięcio chłonnych aplikacji.

Karta Muzyczna: W większości wypadków ta zintegrowana na płycie głównej powinna wystarczyć. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chcą państwo używać komputera do słuchania muzyki, np. poprzez podłączenie komputera do wieży hi-fi, proponowałbym w tym momencie osobny zakup lepszej karty dźwiękowej.

Obudowa: Z pewnością powinna mieć wyjścia USB, co ułatwi podpinanie do komputera urządzeń jak aparat czy kamera bez potrzeby sięgania do tyłu komputera. Biorąc pod uwagę komputer domowy, możemy wziąć też pod uwagę obudowy, a co za tym idzie komputery typu mini, jakie np. proponuje nam firma Barebone (o tych typach komputerów już wkrótce).

Chłodzenie: Jeżeli przyjmiemy wersję podstawową naszego komputera, dodatkowe chłodzenie będzie zbędne, jeżeli natomiast chcielibyśmy dodać drugi dysk twardy albo dokupić kartę graficzną i muzyczną dobrym rozwiązaniem było by dokupienie drugiego wentylatora, jeżeli nawet nie pomyślenie nad chłodzeniem wodnym.

Monitor: Jeżeli chodzi o komputery do gier to mimo wszystko proponuje pozostać przy starym typie monitorów kineskopowych, są w stanie dynamiczniej, w większej rozdzielczości, a co za tym idzie lepiej wyświetlać obraz. Do pozostałych dwóch typów raczej bym sugerował monitory LCD, szczególnie do biur z uwagi na niewielką powierzchnie, jaką zajmują.

Oczywiście, konfiguracji jest tyle ile jest różnych zapotrzebowań. Starałem się przybliżyć trzy najczęściej występujące. Tak samo konfiguracje, które tu podałem, nie muszą być w pełni obowiązującymi, ktoś w domu może korzystać więcej z gier wtedy radziłbym mu np. wstawić tam mocniejszy procesor i więcej RAM'u, tak samo ktoś pracujący w biurze, do którego obowiązków należy miedzy innymi obróbka zdjęć do prezentacji multimedialnych.

Wojtek Koźliński (kozlinski@op.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • komputer do gier [5]
  jasiu
  2007-09-03 20:44:09
  a co powiecie na taki do "nauki" -> http://www.hypertek.pl/g1 ? :-)
 • niech żyje Intel [5]
  wowu
  2007-06-20 16:23:51
  Obecnie procesory Intela są wydajniejsze od najwydajniejszych Athlonów. Są przy tym też droższe.
 • Autor wprowadza w błąd niektórymi swoimi wywodami!!! [0]
  Kulfon
  2006-08-26 10:08:31
  Przykład procesorów. Intel Pentum D jest słabszy w grach od AMD64, Róznica w cache w Amd64 (pomiędzy 512kb a 1MB nie jest praktycznie zauważalna). Jeśli chodzi o dyski twarde to firma Maxtor Seagate i Fujitsu maja co prawda dyski o prędkości obrotowej 10000 i 15000 na min ale do zastosowań serwerowych na interfejsach SCSI a nie ATA/SATA. Jedynym dziesięciotysięcznikiem dla interfejsu SATA jest WD Raptor.
 • tak tak [0]
  vastar
  2006-04-16 12:56:53
  jak sie nie zna na czymś to należy coś napisać
 • ?????????????????? [0]
  as
  2006-02-28 19:38:44
  Częśc tekstu jest tak ogólnikowa, że nawet niewiadomo o co chodzi.
 • Chłodzenie: [0]
  as
  2006-02-28 19:37:07
  Chłodzenie: Jeżeli przyjmiemy wersję podstawową naszego komputera, dodatkowe chłodzenie będzie zbędne, jeżeli natomiast chcielibyśmy dodać drugi dysk twardy albo dokupić kartę graficzną i muzyczną dobrym rozwiązaniem było by dokupienie drugiego wentylatora, jeżeli nawet nie pomyślenie nad chłodzeniem wodnym ok pomyślałem o takim chłodzeniu i co?
 • ale pojechali po autorze! [0]
  as
  2006-02-28 19:32:12
  hehe
 • CZUB! [0]
  mm
  2006-01-20 08:10:40
  facet idz opisuj pralki...
 • co za debil to pisal? [0]
  ***
  2005-12-22 11:35:50
  "Wprawdzie ostatnio wprowadzony typ AMD 64, obsługuje tryb 64bit, lecz sam tryb jest jeszcze dopiero w powijakach, a procesory o tej samej co Intelowski efektywności potrafią być nawet dwukrotnie droższe" no comment. Tego intela to se zakop w ogrodku. Intel nie ma szans z AMD jezeli chodzi o gry!
 • bzdety! [0]
  predator
  2005-12-06 03:11:41
  człowieku! co ty za bzdury wypisujesz.Zmień profesję!
 • tak trzymac ! [0]
  masta
  2005-10-29 00:55:36
  bardzo przydatny artykuł. dzięki
 • ee [0]
  mietek
  2005-10-24 16:03:48
  :)
Zobacz także
gadÅźety na walentynkowy prezent
Niebanalne gadżety na walentynkowy prezent!

Te urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również wprowadzają nutę luksusu i nowoczesności.

słuchawki Fresh 'n Rebel
Słuchawki douszne czy nauszne: kiedy i jakie wybrać?

Które najlepiej sprawdzą się dla kinomaniaka, które dla gracza, biegacza, podróżnika, a które dla pracownika biurowego?

udzielanie korepetycji
Budżet studencki - jak nim zarządzać i pozyskiwać dodatkowe źródła dochodu?

Jak odpowiednio zarządzać studenckim budżetem i w jaki sposób można pozyskać dodatkowe źródło utrzymania?

Polecamy
smartwatch
Ile lat działa smartwatch?

Zastanawiasz się, jaka jest przeciętna żywotność takiego zegarka? Co wpływa na zużycie baterii?

fluorescencja
Czym jest i na czym polega fluorescencja?

Zjawisko to znajduje zastosowanie m.in. przy sekwencjonowaniu DNA oraz badaniu procesów wewnątrzkomórkowych.

Polecamy
Ostatnio dodane
gadÅźety na walentynkowy prezent
Niebanalne gadżety na walentynkowy prezent!

Te urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również wprowadzają nutę luksusu i nowoczesności.

słuchawki Fresh 'n Rebel
Słuchawki douszne czy nauszne: kiedy i jakie wybrać?

Które najlepiej sprawdzą się dla kinomaniaka, które dla gracza, biegacza, podróżnika, a które dla pracownika biurowego?