Sprzęt komputerowy - Technologie

Brain Talker - chiński chip przybliżający nas do sterowania komputerem za pomocą myśli

Komputer czytający w myślach

2019-06-04 12:57:30

Żyjemy w czasach, w których wiele futurystycznych pomysłów z filmów i książek science fiction, staje się rzeczywistością. Jednym z bardziej ekscytujących konceptów, który być może już niedługo stanie się powszechny, jest sterowanie komputerem za pomocą myśli.

Procesor widziany od dołu

Komputery czytające w myślach

Technologia, o której tutaj mówimy to interfejs mózg-komputer (brain-computer interface). Chodzi w niej o to, aby sterować komputerem tylko i wyłącznie za pomocą sygnałów przesyłanych przez neurony w naszym mózgu, bez korzystania z rąk czy też jakichkolwiek innych fizycznych elementów interfejsu komputerowego, takich jak myszka czy klawiatura.

Aktualnie osiągnięcia naukowców na tym polu to m.in technologia pozwalająca np. na formułowanie zdań, które następnie są wypowiadane przez komputer oraz granie w tetrisa. Są to z pewnością imponujące rzeczy, jednak urządzenia które za nimi stoją, to nadal technologia eksperymentalna, do której zwykli ludzie zwyczajnie nie mają dostępu… przynajmniej na razie.

Futurystyczne Chiny

Jak się okazuje, już niedługo interfejsy pozwalające na komunikację z komputerem, mogą stać się znacznie bardziej powszechne, niż ktokolwiek mógłby wcześniej przypuszczać. Wszystko dzięki najnowszym technologiom powstałym dzięki współpracy rządu oraz jednego z chińskich uniwersytetów. Owocem ich pracy jest specjalny chip o nazwie "Brain Talker", który ma nas do tego znacznie przybliżyć.

Nie będzie to pierwszy raz, gdy Chiny wprowadzają tak nowoczesną technologię jako pierwsi. Wystarczy wspomnieć chociażby chiński system monitorujący ulice i rozpoznający twarze, zdolny do ciągłego rejestrowania aktywności obywateli Chińskiej Republiki Ludowej i nakładania kar za nieodpowiednie zachowania. W czym tym razem Chińczycy również postanowili być pierwsi?

Brain Talker

Uniwersytet Tianjin (Tianjin University) połączył siły z państwową, Chińską Korporacją Elektroniczną (China Electronics Corporation), a efektem ich współpracy jest chip "Brain Talker", zaprojektowany właśnie w celu umożliwienia sterowania komputerem za pomocą myśli. To co go wyróżnia, to fakt, że od początku powstawał on właśnie w tym celu, dzięki czemu jego możliwości oraz konstrukcja, są znacznie bardziej dopasowane do tego celu, niż miało to miejsce w przypadku wcześniejszych, podobnych technologii.

- Sygnały transmitowane i przetwarzane przez mózg zanikają w reszcie jego aktywności. Chip Brain Talker umożliwia rozróżnianie słabszych, neuronowych sygnałów elektrycznych i odkodowywanie zawartych w nich informacji, co znacznie zwiększa szybkość i dokładność z jaką działają interfejsy mózg-komputer - wyjaśnia Dong Ming, dziekan Akademii Inżynierii Medycznej i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Tianjin (za: tju.edu.cn/english). Interfejsy mózg-komputer mają spory potencjał. Chip Brain Talker ulepsza tę technologię, dzięki czemu staje się bardziej przenośna i dostępna dla szerokiej publiki - dodaje.

- Kontynuując nasze starania związane z ulepszeniem Brain Talkera, zaowocuje tym, że pewnego dnia ten chip odegra swoją rolę w leczeniu, edukacji, samodyscyplinie, bezpieczeństwie, ale też i w grach i innych rozrywkach - zapowiada Cheng Longlong, naukowiec z China Electronics Corporation (za: tju.edu.cn/english/)

KSK

fot. Pixabay.com

Źródła:

http://www.tju.edu.cn/english/info/1010/4245.htm;

https://futurism.com/the-byte/brain-computer-interfaces-brain-talker

Słowa kluczowe: Human computer interaction, sterowanie myślami, czytanie w myślach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.

Polecamy
Power packi Hama
Energia pod kontrolą - czyli nowe power packi od Hamy z wyświetlaczem LED

Power packi Hama "HD" 5000 mAh i 10000 mAh dają możliwość ładowania dwóch urządzeń jednocześnie.

zasilacz Hama
W przyszłości zaoszczędzisz - czyli nowa seria zasilaczy do notebooków od Hamy

Hama postanowiła stworzyć serię kilkunastu zasilaczy, które dzięki specjalnym adapterom mogą być podłączane do notebooków.

Polecamy
Ostatnio dodane
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Konkurs Ziaja
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.