Multimedia - Technologie

HD Voice – młodszy brat HDTV?

2010-04-08 14:33:25

Wielofunkcyjne, ultranowoczesne komórki, VoIP, telefonia 3G, 4G… Telefonia jest częścią naszego życia, która ciągle dynamicznie się rozwija. Z wyjątkiem jednej rzeczy, która niezmiennie trwa od siedemdziesięciu lat. Zakres częstotliwości transmitowanej mowy to obecnie największy maruder w erze cyfryzacji. Niebawem może być on wyparty przez technologię HD Voice.

Coraz więcej obszarów naszego życia wciąż ulega cyfryzacji i dzieje się to w coraz większym tempie. Dziś niewiele osób wspomina płyty winylowe, kasety audio i video, tradycyjne błony fotograficzne czy analogowe telefony z obrotową tarczą. A były one przecież w powszechnym użytku przed niespełna dwiema dekadami. W efekcie cyfryzacji naszego życia mamy bezprzewodowy Internet i łącza z coraz większą przepustowością. Wciąż wzrasta liczba aparatów komórkowych, która w Polsce przekroczyła już całkowitą liczbę obywateli. Mówiąc o fotografii, z reguły mamy na myśli aparaty cyfrowe i zdjęcia zapisane na dysku. Telewizja HD staje się standardem, po którym coraz szerzej upowszechniana jest telewizja udostępniana w modelu VoD, itd. Na tle tych wszystkich zmian za prawdziwego „dinozaura” należy uznać jakość transmisji mowy w telefonii stacjonarnej i komórkowej.

Udoskonaloną technologię transmisji głosu w telefonach, z której do dziś korzysta ludzkość, wprowadzono w 1937 r., czyli ponad 60 lat po tym, jak A.G. Bell opatentował telefon. Dokładniej chodzi o zakres częstotliwości, jakie transmitowane są na łączach (wcześniej analogowych, obecnie głównie cyfrowych). Niezależnie od postępu cyfryzacji od ponad 70 lat w tym zakresie niewiele się zmieniło, choć prognostykiem zmian jest upowszechnianie technologii HD Voice, która zapewne zrewolucjonizuje rynek telefonii w najbliższych latach.

Czym jest HD Voice?

Zacznijmy od zmysłu słuchu. Ucho człowieka jest zdolne do odbioru dźwięków w określonym paśmie częstotliwości: od 16Hz do 20kHz. Większość dźwięków mowy ludzkiej zawiera się w znacznie węższym zakresie: od 200Hz do 3kHz. Tradycyjne telefony (PSTN), jak również sieć GSM, transmitują mowę i dźwięki w częstotliwościach mowy (ok. 200Hz – 3kHz), ignorując jednak dolne i górne zakresy częstotliwości, które ucho człowieka bez trudu rozpoznaje. Zakresu transmisji nie zmieniono także po tym, jak wprowadzono zamianę analogowych sygnałów dźwiękowych (rzeczywistej mowy) na sygnał cyfrowy. Obecnie, w dotychczas stosowanych rozwiązaniach telefonii, rzeczywista mowa ludzka (sygnał analogowy) jest konwertowana na dane cyfrowe z częstotliwością 8000 próbek na sekundę. Pozwala to na zapewnianie dostatecznej jakości i właściwe rozpoznawanie mowy przez rozmówcę. Takie tradycyjne kodowanie mowy pochłania przepustowość na poziomie 64KB/s. Technologia HD Voice (High-Definition Voice) w porównaniu z tymi parametrami wprowadza rewolucję technologiczną. Po pierwsze, pozwala kodować (próbkować) dźwięki analogowe dwukrotnie częściej (16tys/s). Po drugie, kilkukrotnie poszerza spektrum przenoszenia częstotliwości – w HD Voice zakres ten wynosi od 50Hz do 7kHz. Po trzecie, transmisja rozmów w technologii HD Voice wymaga dwukrotnie mniejszej przepustowości – jedynie 32KB/s. W efekcie stosowania tej technologii rozmówcy uzyskują niezwykle wysoką jakość połączenia,: dźwięki odtwarzane są wiernie, z zachowaną właściwą głębią brzmienia.

HD Voice zapewnia krystaliczną jakość połączenia głosowego dzięki kodekowi G.722 (oraz G.722.1). To oznacza, że rozmówcy skorzystają z usługi HD Voice jedynie wtedy, gdy telefon każdego z nich będzie obsługiwał taki kodek. Tradycyjny system telefonii PSTN bez ogromnej reorganizacji nie może transmitować szerszego pasma dźwięku – inaczej rzecz się ma w telefonii internetowej VoIP.

To operatorzy VoIP zaszczepią jakość HD Voice

HD Voice oznacza przełom jakościowy w rozmowach telefonicznych i wbrew pozorom nie jest czymś niedostępnym. Wręcz przeciwnie – już teraz jest na wyciągnięcie ręki. Operator telefonii internetowej, FreecoNet, już w maju ub. r. jako pierwszy w Polsce wprowadził nowy standard HD Voice na polski rynek. „Od tego czasu nasza spółka certyfikuje również konkretne modele telefonów VoIP, które w standardzie obsługują kodeki HD Voice. Jeden z nich można nabyć już za złotówkę” – tłumaczy Jan Wyrwiński, Prezes Zarządu FreecoNet S.A. To nie jedyna oferta skierowana do użytkowników Internetu. W listopadzie ub. r. Edge Solutions wprowadziło standard HD Voice do IntraOut, swojej autorskiej internetowej platformy zintegrowanej komunikacji, w ramach której dostępne są również usługi telefonii VoIP. „Standard HD Voice jest w IntraOut oferowany bezpłatnie dla każdego użytkownika telefonii internetowej – w pakietach Silver i Gold. Użytkownik VoIP ma zawsze wybór operatora telefonii internetowej, dlatego jeśli mu zależy na standardzie HD Voice w ramach platformy IntraOut, powinien wskazać takiego dostawcę VoIP, który świadczy już usługi w tym standardzie” – zwraca uwagę Sylwia Piskorska z Edge Solutions, odpowiedzialna za sprzedaż usług IntraOut.

Dla wielu obecnych użytkowników VoIP skorzystanie z nowego standardu oznacza zakup nowego aparatu. HD Voice wymaga od obu rozmówców posiadania przystosowanego aparatu, co dziś uznawane jest za jeden z głównych czynników spowalniających upowszechnianie tej technologii. Co prawda w Polsce dostępne są aparaty przystosowane do HD Voice, m.in. Siemens Gigaset A580 IP oraz telefony oferowane przez AVM i Yealink, dostępne są oferty „za złotówkę”, jednak dla wielu konieczność wyposażenia się w nowy sprzętu wciąż niesłusznie kojarzy się z inwestycją i kosztem.

Zdaniem Marcina Kwaśniaka, zastępcy red. naczelnego miesięcznika Mobility tempo upowszechniania HD Voice zależy od samych użytkowników. Jeśli będą oni zainteresowani nowym standardem, wyższą jakością i w związku z tym będą oni skłonni zapłacić za usługi, transfer technologii nastąpi w lawinowym tempie. Jak będzie z HD Voice, tego dziś nie wiadomo, ponieważ trendy w telekomunikacji są trudne do przewidzenia. „Popularność mobilnego dostępu do transmisji danych spowodowała lawinowe wprowadzenie nowych technologii (HSDPA, HSPA+), bo tak chcieli użytkownicy i gotowi byli za to płacić. Telefony zaczęły być wyposażane w aparaty fotograficzne i kolorowe wyświetlacze, a operatorzy zrównali ceny MMSa z ceną SMSa. Producenci za to wyposażają telefony w moduł Wi-Fi. Na drugim biegunie mamy DVB-H. Jak widać operatorzy doszli do wniosku, że komercyjne wprowadzanie tej usługi jest w tym momencie nieopłacalne, tym bardziej, że wymaga budowy infrastruktury. Wprowadzanie telewizji w komórce stanęło w miejscu” – mówi Marcin Kwaśniak. Z HD Voice może być jeszcze inaczej. Operatorów komórkowych w Polsce jest czterech, są to firmy duże i mają one podzielony rynek. Operatorów VoIP jest wielu, są nimi firmy mniejsze i muszą one nieco inaczej zdobywać klientów. Wprowadzanie HD Voice przez operatorów VoIP jest upowszechnianiem ważnego standardu i naturalną drogą w rozwoju usług, podczas gdy operatorzy komórkowi będą postrzegać HD Voice jako jedną z wielu technologii w swoim zestawie. Dlatego to operatorzy telefonii VoIP wezmą na siebie ciężar popularyzacji HD Voice.

Zasadnicza korzyść z HD Voice to znakomita jakość dźwięku w trakcie rozmowy. Naturalnie, jest to zaleta tym cenniejsza, im więcej i dłużej rozmawiamy przez telefon i im bardziej jest on naszym narzędziem pracy. Wraz z upowszechnianiem się samego VoIP w Polsce systematycznie będzie rosło zainteresowanie HD Voice, ponieważ, tak jak w IntraOut, będzie to z reguły technologia dostępna w standardzie, bez żadnych dopłat. "Przybywa firm, które z jednej strony chcą optymalizować koszty telekomunikacji, a z drugiej zachować lub wręcz poprawić jakość połączeń. Po ich stronie w warstwie telekomunikacji coraz większy udział ma stosunkowo niedroga telefonia VoIP. Przybywa też firm, które wykorzystują call-center czy telekonferencje do generowania przychodów. To właśnie tego rodzaju firmy będą w naturalny sposób upowszechniać w Polsce technologię HD Voice” – dodaje Sylwia Piskorska.

Być może wcale nie minie sporo czasu, a odebrawszy telefon będziemy słyszeć naszego rozmówcę tak, jakby siedział obok w fotelu…

Porównanie możliwości tradycyjnej transmisji dźwięków z transmisją w HD Voice:

Transmisja

Zakres transmitowanej częstotliwości

Częstotliwość kodowania dźwięków

Wymagana przepustowość

PSTN / GSM

200Hz – 3,3kHz

8 000 na sekundę

64KB/s

VoIP z HD Voice

50Hz – 7kHz

16 000 na sekundę

32KB/s

ip

Słowa kluczowe: dźwięk szerokopasmowy voip częstotliwość hd voice hdtv
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • :) [0]
    meren re
    2010-11-15 23:58:22
    Jak patrzę na cyfryzację życia dookoła to się zastanawiam czy niedługo będzie coś niecyfrowego. Na naczytnikach czytam o ebookach i coraz to nowszych gadżetach do ich czytania - ale wciąż uważam że papierowa książka jest najlepsza na świecie.
Zobacz także
Mortal Kombat 1 Sezon 5: Burza
Mortal Kombat 1 Sezon 5: Burza debiutuje wraz z nowym zwiastunem

Do gry trafiają nowe wyzwania, elementy fabularne, walki z bossami, nagrody i skórki postaci.

Assassin's Creed Mirage
Assassin's Creed Mirage za darmo przez ograniczony czas

Podczas darmowej wersji próbnej gracze będą mieli dostęp do pierwszych 2 godzin gry.

Polecamy
Najlepsze gry o podróży w czasie

Manipulowanie czasoprzestrzenią przybierało w grach wiele ciekawych form. Sprawdźmy, jakie gry wykorzystały ten motyw w najciekawszy sposób!

Cyberpunk 2077
Pojazdy w grze Cyberpunk 2077. Sprawdź, czym pojeździmy [WIDEO]

Pokazano też nowy zwiastun, materiał z Keanu Reevesem i rozwiązanie konkursu cosplay.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mortal Kombat 1 Sezon 5: Burza
Mortal Kombat 1 Sezon 5: Burza debiutuje wraz z nowym zwiastunem

Do gry trafiają nowe wyzwania, elementy fabularne, walki z bossami, nagrody i skórki postaci.

Assassin's Creed Mirage
Assassin's Creed Mirage za darmo przez ograniczony czas

Podczas darmowej wersji próbnej gracze będą mieli dostęp do pierwszych 2 godzin gry.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP