Internet - Technologie

Groźna śmierć Jacksona

2009-08-17 13:33:27

 Według badań firmy Panda Security twórcy wirusów coraz częściej do atakowania internautów używają głośnych wydarzeń. Śmierć Michaela Jacksona, świńska grypa oraz prezydentura Obamy były najważniejszymi wydarzeniami, które od stycznia do czerwca br. posłużyły do rozprowadzania wirusów. Innymi tematami, które hakerzy chętnie wykorzystują, są zdrada oraz sposoby na przyłapanie zdradzających partnerów.

Śmierć Michaela Jacksona, świńska grypa, kampania polityczna Obamy i jego prezydentura to najważniejsze tematy używane przez hakerów w pierwszej połowie 2009 roku do rozprowadzania wirusów przez e-mail i przez strony społecznościowe. Twórcy wirusów, świadomi wzrostu wykorzystania internetu przez czytelników do poszukiwania najświeższych informacji, zachowują się prawie jak dziennikarze i używają ostatnich wiadomości jako przynęty do rozprowadzania wirusów.

Nie zdradzaj!

Jak wynika z analizy Panda Security, bardzo skutecznym sposobem „łowienia" internautów jest także oferowanie im aplikacji do szpiegowania partnerów podejrzewanych o niewierność. Cyberprzestępcy oferują aplikacje, które przypuszczalnie pozwalają czytać SMSy wysłane i odebrane przez internet na określony telefon komórkowy.

Tematy najważniejszych wiadomości użytych od stycznia do czerwca przez cyberprzestępców do rozprowadzania wirusów:


Temat

%

Śmierć Michaela Jacksona

30%

 

Wirus H1N1 (świńska grypa)

27%

 

Kampania prezydencka i prezydentura Obamy

11%

 

Oprogramowanie do szpiegowania SMSów partnera

9%

 

Dzień Niepodległości

8%

 

Wiadomości Agencji Reutera

5%

 

Bony zniżkowe na zakupy w internecie

4%

 

Pocztówki na Dzień Św. Walentego

2%

 

Śmierć Farry Fawcet

2%

 

Linki do video The Pussycat Dolls

1%

 

Inne

1%

 

 

Jedną z najbardziej aktywnych odmian wirusów w ostatnim czasie jest Waledac. Choć wirus ten pojawił się dwa lata temu to jest wciąż aktywny, a cyberprzestępcy do jego rozpowszechniania ciągle używają tematów podobnych do tych powyżej. Więcej informacji na temat tych technik można znaleźć w specjalnym raporcie przygotowanym przez firmę Panda Security.

Jak uniknąć pułapek hakerów

Zwykle, gdy cyberprzestępcy przykują uwagę internauty, ich działania maja na celu przekierowanie go na stronę internetową by obejrzał materiał wideo lub ściągnął określony plik. Należy pamiętać, iż na przykład na oficjalnej stronie YouTube nie ma potrzeby ściągania żadnych dodatkowych kodeków w celu obejrzenia filmów. Jeśli zatem internauta zostaje przeniesiony na stronę, która wygląda identycznie jak ta legalna - na przykład YouTube - i wyświetla się komunikat, że powinien coś zainstalować, należy upewnić się, że adres URL w pasku adresowym jest poprawny.

Jeśli nie wiesz jaki jest oficjalny adres www strony, której poszukujesz, sprawdź w zwykle używanej przez ciebie wyszukiwarce. Zazwyczaj pierwszy rezultat odpowiada oficjalnej stronie, pozostałe mogą być zainfekowane. Możesz także wykorzystać darmowe narzędzie w postaci specjalnej „wtyczki" do przeglądarki internetowej. Organizacja WOT (Web of Trust), blisko współpracująca z firmą Panda Security, udostępnia narzędzie ostrzegające przed otwarciem podejrzanej witryny www. System ten chroni przed oszustwami internetowymi, kradzieżą tożsamości, programami szpiegującymi, spamem, wirusami i podejrzanymi sklepami internetowymi. Narzędzie można pobrać ze strony Panda Security.

Nie należy oczywiście zapominać o systemie stale monitorującym bezpieczeństwo naszego komputera, gdyż zagrożenie może pochodzić nawet z potencjalnie „bezpiecznej" witryny www, która paść mogła ofiarą ataku cyberprzestępców.

Jeśli nie posiadasz takiego rozwiązania i nie wiesz czy strona internetowa na którą wszedłeś jest podejrzana, ciągle możesz chronić swój komputer przed infekcją. Pamiętaj, że zawsze musisz wyrazić zgodę na ściągnięcie każdego pliku. Podejmując rozsądną decyzję możesz więc uchronić swój komputer przed ściągnięciem złośliwe oprogramowanie. W końcu, należy przeskanować każdy plik przed jego uruchomieniem.

ip

Słowa kluczowe: śmierć jacksona wirusy komputerowe raport panda security internet zdrada
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Phishing [0]
    Luphis
    2009-09-02 22:34:46
    Przy korzystaniu z neta rozsądek i ostrożność bardzo się przydają. Szczególnie, że twórcy malware są coraz sprytniejsi
Zobacz także
Polecamy
Pozycjonowanie stron w Starachowicach
Pozycjonowanie stron w Starachowicach Wrocław

Choć jeszcze do niedawna niewiele osób słyszało o pozycjonowaniu, a usługa ta była traktowana po macoszemu, tak dzisiaj, jak się okazuje, jest to główny filar marketingu większości firm, zwłaszcza tych, których działalność opiera się na rynku lokalnym. Dlaczego tak się dzieje?

Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP