Pomocna dłoń - Technologie

Zmiana częstotliwości TV naziemnej. Czy twój telewizor nadal będzie działać?

2022-02-03 09:25:57

W 2022 roku nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Kiedy należy się jej spodziewać i jak możemy się na to przygotować, żeby nie stracić dostępu do telewizji?

telewizory MediaMarktW Polsce aż 96,4% gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny — zdecydowana większość z nich nawet dwa lub więcej. Jak podaje ZIPSEE Cyfrowa Polska, średnio każdego roku w Polsce sprzedawanych jest ponad 2 miliony takich urządzeń. Dane MediaMarkt pokazują, że zainteresowanie Polaków wciąż rośnie.

Producenci deklarują, że już od 2018 roku wszystkie produkowane przez nich modele są już zdolne odbierać nowy sygnał DVB-T2/HEVC. Pomimo tego, wielu Polaków może jednak zostać bez działającego telewizora. Jak się przed tym uchronić? Należy zacząć od ustalenia, czy nasz TV posiada wbudowany tuner, kompatybilny z nowym systemem nadawania. Możemy to sprawdzić w specyfikacji technicznej telewizora, poszukać informacji w sieci lub udać się do najbliższego sklepu MediaMarkt i skorzystać z porady fachowego doradcy.

Co w przypadku, kiedy nasz sprzęt nie spełnia najnowszych wymagań? Możliwości są dwie: wymiana naszego TV na nowszy model lub zakup odpowiedniego dekodera, spełniającego najnowsze standardy.

- Telewizory są ważnym elementem naszej codzienności. W dobie pandemii, gdy spędzamy coraz więcej czasu w domu, stają się niejako naszym małym centrum dowodzenia. Od wielu miesięcy obserwujemy wzmożone zainteresowanie tymi urządzeniami. Zmiana kodeku może przyczynić się do jeszcze większego rozwoju telewizji. Będzie to związane z lepszą jakością obrazu, dźwięku, a także odpornością na zakłócenia - podkreśla Robert Gotowski, Product Manager w kategorii RTV MediaMarktSaturn Polska.

Kiedy nadejdzie zmiana?

Zmiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej będą następować etapami, w podziale na różne regiony kraju:

  • Województwa: lubuskie, dolnośląskie oraz opolskie - 28.03.2022
  • Województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie - 25.04.2022
  • Województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, i świętokrzyskie oraz łódzkie - 23.05.2022
  • Województwa: mazowieckie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie - 27.06.2022

- Najczęściej klienci przeznaczają na nowy sprzęt ok. 2,8 tys. złotych, ale dużą popularnością cieszą się także droższe modele z technologią OLED i QLED. Widzimy dynamiczny wzrost zainteresowania urządzeniami o dużych przekątnych, szczególnie w kategorii 75 cali i większych. Jako kolejny telewizor do domu, Polacy najczęściej decydują się na pozycję z przedziału 50-55” - dodaje Robert Gotowski.

Nowoczesne telewizory wyposażone są w różne funkcje i przed zakupem należy zapoznać się z ich bogatą ofertą: https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/telewizory/wszystkie-telewizory?search_redirect=category&querystring=telewizory

Dobrym rozwiązaniem są usługi RTV, które obejmują między innymi instalację i konfigurację odbiornika. W ofercie MediaMarkt dostępna jest optymalizacja telewizora – usługa polega na zoptymalizowaniu parametrów obrazu, co zapewnia dużą żywotność sprzętu oraz sprawia, że obraz prezentuje się idealnie przy jak najniższym zużyciu prądu. Bardzo popularną usługą jest również kalibracja odbiornika. Polega ona na regulacji przy wykorzystywaniu profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Po jej zakończeniu klient otrzymuje certyfikat THX oraz ISF i może cieszyć się pięknem kinowego obrazu w swoim domu. Usługi dla RTV dotyczą także instalacji kina domowego, serwisu anteny oraz magazynowania sprzętu. Warto rozważyć zakup dodatkowej gwarancji.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: telewizory MediaMarkt, zmiana nadawania TV
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
e-commerce
Jak optymalizować konwersję w e-commerce?

Różne czynniki mogą mieć decydujący wpływ na efektywność optymalizacji. O czym mowa?

Blockchain
Blockchain i przyszłość technologii finansowej

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora?

plecak na laptopa
Plecak czy torba na laptopa? Co zabrać ze sobą na wykłady?

Plecak na laptopa może służyć nie tylko do tego celu.

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

pendrive
Pendrive do 100 zł - jak wybrać?

W zależności od potrzeb konkretnego użytkownika, na rynku można znaleźć zarówno budżetowe modele, jak i droższe egzemplarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
e-commerce
Jak optymalizować konwersję w e-commerce?

Różne czynniki mogą mieć decydujący wpływ na efektywność optymalizacji. O czym mowa?

Blockchain
Blockchain i przyszłość technologii finansowej

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP