Oprogramowanie - Technologie

Wykluło się ! - OpenOffice.org 2.0

2005-10-27 00:00:00

Wykluło się ! - openoffice.org 2.0

20 października 2005, w pięć lat i 7 dni po udostępnieniu społeczeństwu open source źródeł Sun'owskiego pakietu StarOffice, światło dzienne ujrzał pakiet OpenOffice.org 2.0. Produkt wspierany przez firmy takie jak Sun Microsystems, Novell, Google ma szansę stać się prawdziwym przebojem wśród pakietów biurowych i udowadnia, że darmowe oprogramowanie w niczym nie   musi ustępować komercyjnemu.

www.openoffice.org

Co w jajku siedziało ?

W nowym OpenOffice najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest nowy interfejs użytkownika - w stosunku do starej wersji został on lekko przebudowany, wzbogacono go o kilka nowych narzędzi, a funkcjonalność kilku starych została poprawiona. Opis wszystkich nowinek można  znaleźć w informacjach prasowych umieszczonych na stronie projektu www.openoffice.org, więc nie będę ich przepisywał. Z ciekawszych pozwolę sobie jedynie wymienić wsparcie dla podpisu cyfrowego dokumentów oraz dla osób dbających o estetykę – możliwość dostosowania wyglądu pakietu do stylu wybranego np. w X'ach lub Windowsach XP.
 
W skład pakietu wchodzą następujące składniki:
Write – edytor tekstu;
Calc – arkusz kalkulacyjny;
Draw – narzędzie do rysowania;
Math - tworzenie formuł matematycznych;
Impress – tworzenie prezentacji;
Base – narzędzie do tworzenia baz danych (współpracuje z HSQL Embedded);

Zaznaczyć należy, iż składniki te w niczym nie ustępują komercyjnym odpowiednikom i zapewniają wszystko czego może oczekiwać od pakietu nawet bardzo wymagający użytkownik (przeciętny użytkownik takich pakietów wykorzystuje zaledwie kilka podstawowych narzędzi, a o istnieniu pozostałych 98% nie ma pojęcia :-) ). 
Domyślnym formatem dla zapisywanych/odczytywanych dokumentów jest Open Document -  OpenOffice.org/OASIS. Format ten bazuje na XML'u, jest w pełni otwarty i już został doceniony, chociażby przez Komórkę Komisji Europejskiej IDA (Interchange of Data between Administrations) wspierającą rozwój eGovernment, która ustanowiła go oficjalnym formatem dla dokumentów przetwarzanych w Unii Europejskiej. Również firmy takie jak IBM oraz Microsoft zadeklarowały wprowadzenie wsparcia dla tego formatu, a w chwili obecnej jest on już wspierany przez programy takie jak: KOffice, Abiword, TextMaker, IBM Workplace, eZ publish, Knomos, Scribus oraz Visioo Writer. Niestety firma Corel, prawdopodobnie zrezygnuje ze wsparcia dla OpenDocument w swoich programach, co jest decyzją dość dziwną, zważywszy na to, że sama uczestniczyła w tworzeniu tego formatu.
Jeżeli ktoś nie ma zamiaru przesiadać się na OpenDocument to OpenOffice oferuje mu obsługę szerokiej gamy formatów plików stosowanych zarówno przez MS Office, StarOffice, WordPerfect jak i inne popularne programy, dzięki czemu nie musimy się martwić o dostęp do naszych starych dokumentów. Należy dodać, że istnieje możliwość ustawienia domyślnego formatu zapisu dokumentów na standard zgodny np. z wybranym “rocznikiem” MS Office - oczywiście jeżeli nam na tym zależy.
Ważnym uwagi jest również możliwość zapisu przetwarzanego dokumentu jako pliku PDF, który w niektórych zastosowaniach wydaje się być niezastąpiony i niezmiernie wygodny. Dzięki temu możemy zapomnieć o przedziwnych programach shareware z rodziny “Super PDF Creator”, generatorach za pośrednictwem WWW i komercyjnym rozwiązaniu Adobe.

Program działa na wielu platformach systemowych (Windows, Linux, FreeBSD, Solaris, Macintosh) dzięki czemu wydaje się być idealnym rozwiązaniem np. w biurach i instytucjach, które chcą zapewnić swoim pracownikom jednolitość programową, wykorzystując przy tym komputery i systemy różnych producentów.

Na świecie projekt OpenOffice zyskał już ogromne poparcie, zarówno w instytucjach rządowych jak i w wielu firmach. Część uczelni zapowiada przejście do OpenOffice z rozwiązań konkurencyjnych, a wiele już dawno to zrobiło. Jest on również szeroko wspierany przez twórców różnych dystrybucji Linuxa, którzy nie tylko dodają go do swoich repozytoriów lecz także czynią z niego domyślny pakiet biurowy.


A co u nas ... ?

Oczywiście OpenOffice jest dostępny również w polskiej wersji językowej z polskimi słownikami. (projekt dofinansowania polonizacji pakietu, pomocy i dokumentacji technicznej zawdzięczamy Ministerstwu Nauki i Informatyzacji). Dystrybucją polskiej wersji programu zajmuje się firma UX System, która udostępnia spolonizowany pakiet do ściągnięcia za darmo na swojej stronie internetowej. Istnieje również możliwość zakupu wersji BOX która zawiera podręcznik oraz wsparcie techniczne.
Na rynku dostępnych jest już także kilka książek dotyczących obsługi programu.

Wszytko to brzmi fantastycznie – darmowy, profesjonalny, spolonizowany program – jednak jakie są nasze realia? W Polsce większość użytkowników komputerów korzysta z pakietu MS Office. Zarówno w biurach, na uczelniach jaki w domach królują przeróżne wersje Worda, Excela i Accessa. Programy te, pomimo, iż lepiej lub gorzej spełniają swoje zadania, posiadają jedną wspólną cechę - w większości przypadków są posiadane nielegalnie. Zostały nabyte bez stosownej licencji, skopiowane od kolegi lub kupione na bazarze. Przykrym faktem jest to, że za taki stan rzeczy w dużym stopniu odpowiedzialne są szkoły i uczelnie, które wymuszają na uczniach/studentach posiadanie i pracowanie w środowisku biurowym Microsoftu. Jest to fakt dość smuty, bo instytucje, które powinny rozwijać młodych ludzi, wyrabiać w nich poczucie otwartości i nie oszukujmy się – uczciwości (tak tak – nawet w stosunku do Microsoftu ;-) ) tak naprawdę ich ograniczają i napędzają maszynkę piractwa komputerowego – przynajmniej w tym małym biurowym zakresie, o którym tutaj mowa.

Chociaż osobiście nie rozumiem fascynacji społeczeństwa oprogramowaniem Microsoftu, rozumiem, że wynika ona z tego, że w Polsce produkty tej firmy są lansowane jako jedyne słuszne. Fascynacja ta wynika zapewne również z tego, że przez kilkanaście lat systemy z okienkiem w logo były (i nadal są) wiodącymi systemami operacyjnymi instalowanymi w komputerach. Wyrobiło to w ludziach pewną “systemową świadomość” i z pewnością jeszcze długo będzie tak, że jak Kraków kojarzy się z Wawelem, a Poznań z koziołkami, to komputer będzie utożsamiany z logiem Windows, jako jego nieodłącznym elementem. Skoro zaś Windows jest od Microsoftu i jest “najlepszy”, to jak może być z innym oprogramowaniem?
W związku z tym użytkownicy z reguły nie biorą pod uwagę oprogramowania biurowego firm trzecich. Tylko dlaczego? Przecież mądrości ludowe i reklamy telewizyjne mówią otwarcie -  skoro można mieć coś porównywalnego, bądź lepszego i do tego można zaoszczędzić, to po co przepłacać? Pora więc zdać sobie sprawę z tego, że nawet przegrany od kolegi MS Office jest droższy (cena dobrej płyty ok 1 zł) niż darmowy OpenOffice, którego legalnie można ściągnąć z internetu, do czego osobiście zachęcam.

Krzysztof Cała ( krzysztof.cala@plusnet.pl )

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • open [0]
  as
  2006-02-28 19:22:26
  Osobiście mam i używam własnie OpenOffice 2.0. I tak jak napisane wyżej za darmo! W dodatku zajmuje o wiele mniej miejsca, małą zauważoną wadę jest dłuższe uruchamianie się OO 2.0 w porównaniu z komercyjnym Officem ale to tylko przy pierwszym uruchamianiu. Poza tym wiadomą rzeczą są niewielkie różnice wizualne samego programu ale to raczej nie ma żadnego woływu na jakość i możliwość pracy na tym pakiecie.
 • źródło [0]
  as
  2006-02-28 19:13:53
  http://www.openoffice.pl/
 • Francuzi też wolą Open Office [0]
  as
  2006-02-28 19:13:10
  Szef działu informatyki francuskiego Urzędu Podatkowego (Direction Generale des Impots) poinformował, że instytucja ta zamierza w przyszłym roku wdrożyć pakiet OpenOffice.org.
 • taniej [0]
  as
  2006-02-28 19:10:40
  Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wybrała OpenOffice.ux.pl
 • OO.o [0]
  petr
  2005-11-10 00:55:58
  świetny pakiet biurowy. czasami przewyższa nawet ms office.
 • Fajne [0]
  PMP
  2005-11-02 21:24:16
  Korzystam z tego programiku jest fajny. Pozdrawiam
Zobacz także
Google Play Music
Google Play Music przestaje działać. Zastąpi go YouTube Music

Proces przeprowadzany jest stopniowo, nie wszyscy użytkownicy od razu zobaczą informację o zmuszeniu do zaprzestania korzystania z usługi.

PlayStation 5 User Experience
Pierwsze spojrzenie na interfejs PlayStation 5 [WIDEO]

Zobaczcie, jak wygląda konsola nowej generacji w akcji.

Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Polecamy
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Google Play Music
Google Play Music przestaje działać. Zastąpi go YouTube Music

Proces przeprowadzany jest stopniowo, nie wszyscy użytkownicy od razu zobaczą informację o zmuszeniu do zaprzestania korzystania z usługi.

PlayStation 5 User Experience
Pierwsze spojrzenie na interfejs PlayStation 5 [WIDEO]

Zobaczcie, jak wygląda konsola nowej generacji w akcji.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.