Oprogramowanie - Technologie

Windows XP x64 - TeTe

2005-11-24 00:00:00

Windows XP x64 - Tematy Tendencyjne

„Zbyt stary”

Pojawienie się 64 bitowych dystrybucji Linuxa, systemu mogącego pracować na wielu różnych platformach sprzętowych, wydawało się być naturalnym następstwem wypuszczenia przez AMD i Intela procesorów o nowej 64 bitowej architekturze. Czas po jakim to nastąpiło z pewnością ucieszył wielu - był niemal zerowy. Linuksiarze mogą się bowiem cieszyć obsługą 64 bitowych procesorów już od dawna, podczas gdy udomowiona wersja Windows kazała na siebie długo czekać i tak naprawdę nadal nadrabia zaległości.

www.microsoft.com

Firma Microsoft już dawno oswoiła nas z tym, że stara się zdobyć każdą gałąź rynku softwarowego. Ich programy są zawsze i wszędzie, a jeżeli jeszcze gdzieś ich nie ma to z pewnością będą. No może jedynie grupa oprogramowania opensource może czuć się  bezpieczna przed inwazją. Zapędy dyktatorskie giganta z Redmont są jednak nader oczywiste. Nie dziwi więc niemoc, którą z pewnością poczuli jego właściciele, kiedy okazało się, że ich Windows XP nie jest systemem przeznaczonym do obsługi systemów z procesorami 64 bitowymi. Niemoc ta przerodziła się w dramatyczny pęd za konkurencją, która jak nigdy wcześniej nie goni Microsoftu, tylko wyprzedza go i to nawet o kilka długości stadionu. Pomimo bowiem, że komputery z  procesorami 64 bitowymi były sprzedawane już od dawna to Windows XP ich w pełni nie obsługiwał. Był „zbyt stary” dla tej nowej technologii.

Zapchajdziura.

Dla firmy, której marketingowcy zrobili wszystko, aby przekonać świat do tego, że ich produkt jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o obsługę nowych technologii, brak obsługi procesorów 64 bitowych, będących dziś standardem dla nowych PC, stał się ogromną rysą na honorze. Przecież na pudełku z Windowsem XP nie pasuje umieścić naklejki - „Uwaga – Twój nowy komputer nie będzie w pełni obsługiwany !”. Nie można także pozostawić tak dużej luki na rynku systemów operacyjnych dla konkurencji „na pożarcie”, tym bardziej, że na nowe Vista trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Inżynierowie i programiści z Microsoftu nie mieli więc innego wyjścia jak dostosować Windowsa XP do obsługi nowych technologii. Niestety – system XP to projekt tak obszerny i skomplikowany,  że jego całkowite przepisanie, stało się rzeczą niemożliwą, tym bardziej, że wszystko powinno być gotowe „na wczoraj”. Nie pozostało więc nic innego jak przepisanie tylko jego najważniejszych elementów i sprytne dołączenie pozostałych, działających w trybie 32 bitowym.

W ten sposób powstała pewnego rodzaju hybryda. Elementy systemu, które dały się przepisać pod 64 bity zyskały miano programów 64 bitowych, natomiast te które „nie uległy” nowej modzie pozostały 32 bitowe. System został „przełamany na pół”. Mamy dwa katalogi Program Files- jeden dla aplikacji 64 a drugi (z sufiksem x86) 32 bitowych, dwa katalogi systemowe: WindowsSystem32 oraz WindowsSysWOW64 i oczywiście odpowiedni rozłam w rejestrze systemu.
Jednym zdaniem – w Windowsie XP x64 zapanował chaos jakiego jeszcze nigdy w żadnym systemie nie było.
Według marketingowców Microsoftu, chaos ten jest jednak celowy i ma umożliwić systemowi, który w domyśle jest 64 bitowy, obsługę 32 bitowych aplikacji. Wszystko to działa bowiem pod kontrolą mechanizmu WOW64 (Windows on Windows 64), będącego translatorem instrukcji 32 bitowych na 64 bitowe.
Teoretycznie zapewnia to korzyść zarówno dla użytkowników (programy 32 bitowe uruchamiają się i dodatkowo zyskują możliwość adresowania pamięci taką jak aplikacje 64 bitowe), jak i dla deweloperów Windows x64 (część programów ze starego XP została skopiowana w postaci 32 bitowej, gdyż nie dało się ich łatwo przepisać i pogodzić z innymi programami bądź usługami). Niestety -  w praktyce, część aplikacji 32 bitowych nie działa, część (np. tych używających 16 bitowych instalatorów) nie da się nawet zainstalować, a wiele wykazuje problemy np. z komunikacją miedzy procesami 32 i 64 bitowymi (niezgodność bibliotek dll). Dodatkowo możemy zapomnieć o uruchamianiu programów dosowych oraz aplikacji korzystających ze starszych protokołów sieciowych takich jak np: NET BEUI czy IPX – Windows XP x64 zrywa bowiem z przeszłością – przynajmniej częściowo i tylko tam gdzie po prostu było to na rękę.

Najprościej w tym wszystkim przedstawia się kwestia sterowników. Po prostu ich nie ma – tzn istnieje dość duża baza przygotowanych przez Microsoft 64 bitowych sterowników, jednak każdy kto choć raz instalował Windows wie, że w takowej bazie zawsze czegoś zabraknie. W takim przypadku należy liczyć na refleks producenta sprzętu.
O ile jednak można mieć nadzieję, na nowe 64 bitowe sterowniki dla nowych i markowych podzespołów, to w stosunku do sprzętu starszego lub takiego, za produkcję którego nie odpowiadają najwięksi producenci, można mieć poważne obawy. Należy przypomnieć, że posiadacze mniej markowych lub starszych podzespołów już w przypadku Windowsa XP musieli używać sterowników dla Windows 2000 lub starszych – teraz nie będzie takiej możliwości.


Microsoft przyzwyczaił nas do tego, że każdy z jego nowych produktów natychmiast jest okrzykiwany rewolucyjnym lub co najmniej bardzo interesującym – nawet gdyby różnica w stosunku do wersji poprzedniej sprowadzała się jedynie do nowych ikon to i tak wszędzie przeczytamy o tym, że te ikony są najlepsze. XP x64 nie stanowi wyjątku. Pomimo problemów, które opisano powyżej i pomimo braku oprogramowania firm trzecich w wersji 64 bitowej, zarówno prasa branżowa jak i serwisy webowe zachwycają się tym, że nowe Windows pozwolą wydobyć z procesorów ich całą moc. Najważniejszym zaś atutem nowych Windows czynią wielkość pamięci obsługiwanej przez edycję 64 bitową w stosunku do starej 32 bitowej. O ile jeszcze rozumiem zachwyt redaktorów tym, że edycja 64 bitowa obsługuje 128 GB pamięci, a stara jedynie 4 GB (bądź co bądź w niektórych zastosowaniach jest to istotne) to wykazywanie wyższości nowego nad starym poprzez porównywanie np.: maksymalnego obsługiwanego rozmiaru pliku stronicowania (16 TB w XP : 512 TB w XP x64), uważam za lekką przesadę i chciałbym tylko zapytać – który komputer obsłuży plik stronicowania większy niż 16 TB ?

Nie dajmy się zwariować !

Nowy Windows umożliwi nam obsługę 64 bitowych aplikacji, jednak tak naprawdę powinno to być istotne jedynie dla osób, które zawodowo pracują z aplikacjami typu CAD/CAM bądź programami do renderowania czy obliczeń. Wówczas można się spodziewać przyrostu wydajności komputera i dodatkowo, w niektórych, ukierunkowanych na to zastosowaniach, zwiększenia dokładności obliczeń.
Dla aplikacji pracujących w trybie zgodności z 32 bitami, jak pokazują różnego rodzaju testy,  należy się zaś spodziewać minimalnego spadku wydajności, co przy mocy dzisiejszych procesorów i tak nie powinno stanowić odczuwalnego problemu.

Należy pamiętać o tym, że praca z aplikacjami typu CAD czy 3D Studio nie sprowadza się jedynie do pracy na 64 bitowych rejestrach. Oczywiście są w nich wyspecjalizowane procedury, które pozwalają na zwiększenie wydajności i dokładności obliczeń dzięki wykorzystaniu 64 bitów, jednak należy się liczyć z tym, że są to jedynie fragmenty kodu całych programów wykonywalne jedynie w pewnym momencie ich pracy.
Większość programów używanych przez przeciętnego użytkownika tak naprawdę mogłaby się obejść bez 64 bitów, gdyż procesory 64 bitowe nie były projektowane do takich zastosowań jak przeglądanie www czy oglądanie filmów i nie tutaj leży klucz do ich mocy. Nie należy się więc spodziewać ogromnego przyrostu wydajności podczas codziennej pracy z Windows XP x64 w stosunku do zwykłego XP..


Poza grupą specjalistów dla których posiadanie 64 bitowego systemu jest istotne, istnieje również społeczność graczy komputerowych. Gry pod XP x64 będą z pewnością aplikacjami, które wykorzystają moc drzemiącą w 64 bitowych jednostkach i przy takich zastosowaniach z pewnością można się zastanawiać nad nowym Windowsem. Zwłaszcza, że nowe gry wymagają najnowszych podzespołów, do których raczej nie powinno być problemów ze sterownikami. Wzrost wydajności i jakości gier projektowanych pod 64 bity z pewnością przemawia za zakupem Windowsa XP x64. Wszystkim innym użytkownikom – tym nie nastawionym na eksterminację obcych w koloniach marsjańskich tylko na codzienną, wygodną i bezstresową pracę z komputerem - proponuję  zaoszczędzenie sobie kłopotów i pieniędzy i przyjrzenie się jednej z 64 bitowych dystrybucji Linuxa, a jeżeli nie mają odwagi zmierzyć się z pingwinem radzę poczekać na Windows Vista.

Windows XP x64 sprawia wrażenie systemu niedokończonego i składanego w pośpiechu. Jego jedynym celem wydaje się być przetrzymanie użytkowników do premiery Visty i tymczasowe zapchanie luki w rodzinie systemów operacyjnych, która powstała po premierze 64 bitowych procesorów, i nad którą Microsoft chwilowo nie miał władzy.

Krzysztof Cała ( krzysztof.cala@plusnet.pl )

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Procek 64 a 32 bit. Doswiadczenia wlasne. [5]
  Owsianka
  2006-01-01 10:23:43
  Osobiscie porownalem prozesor Athlon 2200+ z procem 3200 64-bitowym. Oba te procesory sa porownywalne zegarowo. Tak naprawde nie ma przyrostu wydajnosci i mowa tu o takich zastosowaniach ka kompresja audio, czy wideo. W stosunku do czasu rzeczywistego np kompresja AAC z x12 realtime wskoczyla na 14 realtime. Podobnie w kompresji wideo tylko o pare minut krocej. Kto chce ni niech kupuje proce 64, ale i tak przeplaci :)
 • czy mozna zainstalowac 32 bitowa wersje na 64 bitowym procku?? [0]
  Dario
  2005-12-30 12:43:59
  Mam 64 bitowego semprona i mam dylemat bo nie wiem czy moge zainstalowac starszą 32 bitową wersję win xp proffesionala?? jak ktos wie niech da znac na dario_ja@op.pl dzieki.
 • czy warto kupić xp x64 czy lepiej noemalny 32 ?? [0]
  sałata
  2005-11-29 18:48:44
  czy warto jest kupując sprzęt pod platforme 64 kupować także xp x64 czy lepiej wersje 32 jak jest róznica??
 • Tux is better than you ;))) [6]
  sad user of winXP x64 ;)
  2005-11-28 00:29:23
  mam win xp x64 i ubuntu 5.10 amd64. Z tych systemów zdecydowanie lepszy jest ubuntu. Windowsa używam tylko do gier ;) Co do samego WinXP x64 to faktycznie są problemy z instalacją programów, a już nie mówie o sterownikach. Moim zdaniem nie ma sensu zmieniać starego OS 32 bit na WinXp x64, jak już to na jakiegoś linuxa pod platformę 64-bitową
Zobacz także
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Część napisów na komputerze wyświetla się w innym języku? Rozwiązanie problemu to zmiana regionu systemu

Twój system Windows wyświetla niektóre informacje np. po niemiecku natomiast resztę po polsku? Zwykła zmiana języka nie pomaga? Oto dlaczego!

Polecamy
Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Ostatnio dodane
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.