Internet - Technologie

W sieci, ale bezpiecznie

2020-10-23 11:46:44

Wraz z wzrastającą cyfryzacją właściwie w każdym aspekcie życia warto zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Często o tym zapominamy, a problem dostrzegamy dopiero, gdy haker włamie się na nasze konto pocztowe, fb lub inne. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku zasad, by siebie ustrzec przed atakiem, a hakerowi skutecznie utrudnić życie.

Bezpieczne przesyłki InPost

Sposoby ataków w sieci

Wyobraźnia cyberprzestępców nie zna granic.

Wśród najpopularniejszych sposobów ataków znajduje się phishing i spoofing. Phishing polega na podszywaniu się pod konkretną instytucję, by wyłudzić poufne informacje (hasło, login, dane osobowe). Częstą formą jest wysyłanie wiadomości sms z linkiem do fałszywej strony, po zalogowaniu do której następuje przejęcie przez hakera danych. Strona oczywiście początkowo nie budzi zastrzeżeń, gdyż jest niemal doskonałą kopią oryginału.

Spoofing natomiast także polega na podszywaniu się, tylko pod konkretny podmiot (np. element oprogramowania lub inny użytkownik). Cel także jest podobny: wyłudzenie wrażliwych danych (np. dostęp do rachunku bankowego). To stosunkowo prosta metoda oszustwa dla osoby z podstawową wiedzą informatyczną. By nie stać się tutaj łatwym łupem, warto m.in. sprawdzać linki, w które się klika, nie przesyłać prywatnych danych mailem.

Wśród sposobów ataków w sieci są także i te, które prowadzą do uzyskania i przejęcia dostępu do systemu operacyjnego twojego komputera (malware, ransomware). Tego typu szkodliwe oprogramowanie najczęściej jest przesyłane pocztą elektroniczną, a może prowadzić nawet do zablokowania dostępu do systemu. Koszty odblokowania dostępu często sięgają tysięcy dolarów.

Ogólne zasady bezpieczeństwa w sieci

Podstawą bezpieczeństwa powinien być program antywirusowy. To niezbędna konieczność, która ochroni komputer przed wirusami.

Ostrożność należy zachować przy otwieraniu załączników, szczególnie, jeśli już sam adres mailowy wzbudza podejrzenia. Taki załącznik może zawierać złośliwe wirusy, które po otwarciu zainfekują system operacyjny komputera. Jeśli sam wysyłasz załączniki o dużym stopniu prywatności, zadbaj, by były zabezpieczone dodatkowym hasłem. Hasła dostępu do takich plików nigdy nie  podawaj w tej samej wiadomości!

By uniknąć nieprzyjemnej sytuacji włamania się na konto pocztowe, warto używać różnych haseł do poczty i innych serwisów. W przypadku złamania jednego hasła haker zyskuje dostęp do twoich wszystkich serwisów, a ty masz poważny problem. Zatem różnorodność to podstawa przy wyborze haseł do serwisów w sieci. Zadbaj, by hasło było trudne do złamania – niech zawiera minimum 9 znaków, małe i wielkie litery, znak specjalny, cyfry. By uniemożliwić hakerowi dostęp do twojego konta, musisz hasło regularnie zmieniać.

Nade wszystko natomiast powinna obowiązywać nadrzędna zasada: ograniczonego zaufania w sieci. Bo ataki w sieci zdarzały się i będą zdarzać się nadal.

Bezpieczne przesyłki InPost

W trosce o klientów InPost stosuje przejrzystą politykę bezpieczeństwa.

Nigdy nie wysyła sms-ów z informacją o dopłatach ani płatnych smsów, by pobrać informacje o paczce. W mailach nigdy nie wysyła powiadomień z załącznikami ani prośbami o wysłanie płatnego sms-a. Jeśli korzystasz z aplikacji InPost, pobierz ją tylko z legalnego i autoryzowanego źródła. Pamiętaj także o zainstalowaniu aktualizacji! Aplikacja (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.inpost.inmobile&gl=PL) to taki XXI-wieczny kurier, który podaje wszystkie informacje na temat twojej paczki. Korzystanie z aplikacji jest niezwykle proste i wygodne.

Jeśli jednak zdarzy się, że dostałeś jakąś podejrzaną wiadomość, nie reaguj na nią, tylko od razu skontaktuj się z centralą InPostu.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com


Słowa kluczowe: przesyłki InPost, paczki, zamówienia, w sieci, online, dostawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
linki sponsorowane
Linki sponsorowane - czy warto w nie zainwestować? Warszawa

Sprawdź, co daje inwestycja w linki sponsorowane.

Koszt internetu z satelit SpaceX
Internet Starlink w Polsce - cena i parametry usługi

Kosmiczna usługa za kosmiczne pieniądze.

ŚwiatłowÃłd Orange - dla Warszawy
Internet światłowodowy w Warszawie - specjalna oferta Orange Warszawa

Orange Światłowód to rozwiązanie, które zapewnia szybki i stabilny dostęp do sieci.

Polecamy
Nie posłuchasz już muzyki na Twitchu. Masowe bany dla streamerów

Wprowadzono nowy regulamin dotyczący wykorzystywania muzyki podczas transmisji. Efekt? Setki banów.

Ogromny bitcoinowy scam na Twitterze. Platforma zablokowała tysiące kont

Niektórzy mówią o największym ataku hakerskim w historii social mediów.

Polecamy
Ostatnio dodane
linki sponsorowane
Linki sponsorowane - czy warto w nie zainwestować? Warszawa

Sprawdź, co daje inwestycja w linki sponsorowane.

Koszt internetu z satelit SpaceX
Internet Starlink w Polsce - cena i parametry usługi

Kosmiczna usługa za kosmiczne pieniądze.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.