Po godzinach - Technologie

Urządzenie, które zmieniło oblicze matematyki

2010-01-05 12:28:10

 Obliczanie wydatków, naliczanie oprocentowania kredytu, dodawanie podatku czy marży to działania, które niejednokrotnie wykonujemy każdego dnia przy pomocy sprzętu, który 40 lat temu zrewolucjonizował oblicze matematyki - kalkulatora. Choć jego podstawowe zastosowanie nie zmieniło się od wielu lat to ilość skomplikowanych funkcji ewoluowała dzięki technologicznej rewolucji XX w.

Historia powstania kalkulatora sięga czasów II wojny światowej, kiedy w 1941 roku Konrad Zuse ukończył w Niemczech prace nad maszyną nazwaną, Z3, która wykonywała obliczenia na liczbach binarnych zapisanych w reprezentacji, nazywanej dzisiaj zmiennopozycyjną, sterowane programem zewnętrznym podawanym za pomocą perforowanej taśmy filmowej. Maszyna Z3 została całkowicie zniszczona w czasie bombardowania w 1945 roku. Następny model maszyny Zusego, Z4 przetrwał i działał do końca lat pięćdziesiątych. Maszyny Zusego były kalkulatorami przekaźnikowymi. W tym czasie znane już były prace Claude Shannona dotyczące działań binarnych (logicznych ) za pomocą układów elektronicznych zgodnie z regułami Boole'a.

W roku 1942 zespół specjalistów pod kierunkiem J.W. Mauchly'ego i J.P. Eckerta zaprojektował i zbudował maszynę ENIAC ( ang. Electronic Numerical Integrator And Computer). Pierwsze obliczania maszyna ta wykonała w listopadzie 1945 roku. Maszyna ENIAC jest uznawana powszechnie za pierwszy kalkulator elektroniczny, chociaż w 1976 roku okazało się, że wcześniej zaczęły pracować w Wielkiej Brytanii maszyny Coloss I i II. Maszyna ENIAC była monstrualną konstrukcją złożoną z 50 szaf o wysokości 3 metrów zawierających około 20 tysięcy lamp.

W 1948 Curta Herzstarka w obozie Buchenwald zaprojektował mały poręczny mechaniczny kalkulator.  Naukowcy udało się przetrwać obóz i po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do Lichtensteinu, aby dokończyć tam swoje dzieło. Kalkulatory Curta przez długi czas były najlepszymi kalkulatorami, do czasu, gdy zastąpiono je nowszymi, elektronicznymi. W porównaniu z innymi maszynami liczącymi miały kieszonkowe rozmiary i liczyły z dużą dokładnością, oferując przy tym prostą i szybką obsługę na wielu działaniach. Kalkulator produkowano w dwóch wersjach: typ I który powstał w nakładzie 80000 egzemplarzy i typ II wyprodukowany w ilości 60000 sztuk. Produkcję kalkulatorów Curta zakończono w 1970 roku.

Kolejnym urządzeniem skonstruowanym do radzenia sobie ze skomplikowanymi obliczeniami  był arytmometr. Ręczna maszyna kalkulacyjna, przeznaczona do wykonywania 4-6 działań arytmetycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie, pierwiastkowanie). Ze względu na sposób wprowadzania danych wyróżnia się arytmometry dźwigniowe i klawiszowe, zaś z uwagi na zastosowany napęd lub układ przy wykonywaniu działań - mechaniczne, elektromechaniczne i elektroniczne. Arytmometry wykorzystywane były przy pracach rachunkowych w biurach oraz do obliczeń w pracach projektowych.

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo bogaty wybór kalkulatorów zarówno prostych kieszonkowych, biurowe z funkcjami naliczania podatków „Tax", graficzne z możliwością rzeczywistego zapisu działań jak również zawansowane technologicznie naukowe. Te ostatnie w niewielkich obudowach mogą kryć imponującą ilość funkcji, nawet 400 tak jak kalkulator Vector CS-102II z dwuliniowym wyświetlaczem. Może on wykonywać obliczenia działań statystycznych jak również całki, równania, pochodne, macierze czy operacje wektorowe w różnych systemach liczbowych.

Choć od powstania protoplasty kalkulatora minęło już ponad 60 lat nadal jest on jednym z najbardziej cenionych wynalazków elektronicznych i nie wiele z nas może wyobrazić sobie życia bez tego niewielkiego urządzenia.

ip

Słowa kluczowe: kalkulator historia arytmometr tax vector
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

przelew bankowy w weekend
Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend? Łódź

Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Polecamy
Przerażająca wizja ziemi okupowanej przez roboty ze sztuczną inteligencją

Maszyna ze sztuczną inteligencją chce zniszczyć ludzkość? Sprawdź, co powiedział pierwszy na świecie robot z obywatelstwem Arabii Saudyjskiej!

Czym są Vocaloidy? Oto najpopularniejsze wirtualne gwiazdy!

Poznaj świat syntezatorów śpiewu, które zainspirowały wielu twórców to stworzenia wielu niezwykłych dzieł.

Polecamy
Ostatnio dodane
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP