Po godzinach - Technologie

Uniwersalny notebook - mrzonka czy rzeczywistość?

2016-03-09 13:12:08

Notebook już dawno przestał być wyznacznikiem biznesowego prestiżu, a stał się przedmiotem, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie we współczesnym świecie. Ten przenośny komputer może jednak służyć do czegoś więcej niż tylko do pracy, odbierania e-maili i dzielenia się ze znajomymi zdjęciami na Instagramie oraz wiadomościami na Facebooku. Zobaczmy jak laptop może zmienić się w domowe centrum  rozrywki.

Zobacz nowoczesne notebooki>>

Współczesne, domowe centrum rozrywki to przede wszystkim bardzo duży, coraz częściej zakrzywiony, ekran telewizora LCD pracujący w rozdzielczości Full HD lub 4K, system głośników 5.1, oraz jednostka wykonawcza odpowiadająca za wyświetlanie filmów i obsługę gier. Może to być konsola do gier lub miniaturowy pecet. Oba ostatnie elementy z powodzeniem zastąpić można notebookiem.

Dzięki temu zyskujemy nie tylko mobilność, ale również możliwość surfowania po Internecie czy wygodnego oglądania na dużym telewizorze filmów i teledysków z sieci, które standardowo są już zamieszczane w rozdzielczości Full HD, a także wygodnej pracy biurowej z kanapy na dużym ekranie. Ponadto po podłączeniu do notebooka systemu dźwięku 5.1 zyskujemy również możliwość poczucia się niczym w prawdziwej sali koncertowej.   
 
Zanim jednak postanowimy zamienić naszego notebooka na prawdziwe, domowe centrum rozrywki należy zaznaczyć, że nie każdy komputer przenośny spełni stawiane przed nim w tym celu wymagania. Dlatego wybierając odpowiedniego notebooka należy postawić przede wszystkim na jego wydajność. Wówczas grając w najnowsze, wymagające gry, montując filmy na YouToube czy edytując zdjęcia, a nawet realizując wymagające służbowe zadania, będziemy mieli pewność, że nasz uniwersalny laptop podoła tego typu zadaniom. Mało tego, odpowiednio wysoka wydajność bez problemu pozwoli również zanurzyć się nam w świecie wirtualnej rozrywki. Taki komputer umożliw bowiem współpracę z wirtualnymi goglami takimi jak Oculus Rift czy HTC Vive.

Procesor i karta graficzna

Wybierając procesor warto zainwestować w układy Intel Core i5 lub lepiej i7 szóstej generacji. Jeśli chodzi o układ graficzny, to od razu zrezygnujmy z modeli notebooków dysponujących jedynie zintegrowaną z procesorem grafiką. Wydajność tego układu jest bowiem zbyt mała jak na potrzeby współczesnych najbardziej zaawansowanych gier, choćby najnowszego tytułu Tom Clancy’s The Division. Dobrym wyborem będą notebookowi karty graficzne bazujące na układach Nvidia GeForce GTX z serii 9xx. Najszybsze modele to obecnie układy GeForce GTX 980M oraz GeForce GTX 980 do laptopów.

Praca z kilkoma monitorami

Notebookowe karty graficzne pozwalają też na pracę wielomonitorową. Zwykły laptop pozwala zazwyczaj na podłączenie jednego zewnętrznego monitora, notebook z dodatkowym układem graficznym umożliwia podpięcie nawet trzech monitorów. Dzięki temu, odpowiednio ustawiając wyświetlacze możemy się poczuć jak w kabinie bolidu Formuły 1 lub kokpicie statku kosmicznego czy samolotu.

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu notebooka nie przekracza zazwyczaj rozdzielczości Full HD. Jeżeli chcemy grać w na dużym ekranie odbiornika TV o rozdzielczości 4K wówczas niezbędny staje się układ graficzny taki jak np. mobilny GeForce GTX. Dzięki niemu możliwa staje się rozgrywka w tak dużej rozdzielczości ze wszystkimi detalami jakie udostępnia gra. Co więcej, jeżeli notebook wyposażony został w złącze DisplayPort 1.3 można też będzie zagrać w przyszłości w rozdzielczości 8K.

Wirtualna rzeczywistość (VR)

Nowoczesne karty graficzne montowane w notebookach mają też wystarczająca wydajność do tego, aby pozwolić nam zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality). Dzięki temu bez problemu skorzystać będzie można z takich gogli VR jak np. Oculus Rift bądź HTC Vive. Należy jednak pamiętać że wirtualna rzeczywistość wymaga od laptopa bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Decydując się na tego typu sprzęt z przeznaczeniem do gier wirtualnej rzeczywistości warto zwrócić uwagę na to czy wybrany przez nas model Laptopa oznaczony on został logiem GeForce GTX VR-Ready. Wówczas możemy mieć pewność, że spełni on postawione przed nim wyśrubowane wymagania dla wirtualnej rzeczywistości. Tego typu sprzęt produkuje już m.in. firma MSI, Asus czy Hyperbook.

Obróbka grafiki i wideo


Jeżeli zależy nam, aby nasz notebook mógł szybko obrabiać zdjęcia i radził sobie sprawnie z montażem filmów wideo, warto zakupić model nie tylko z wydajną karta graficzną, wspomagająca dekodowanie obrazu oraz posiadającą funkcje przyspieszające jego obróbkę (np. technologia CUDA w układach GeForce GTX), ale również wyposażony w dużą ilość pamięci RAM. Do tego typu celów minimalna pojemność to 8 GB. Jeszcze lepiej gdy będzie on dysponował pojemnością 16 GB.

W obróbce wideo ważny jest też szybki i pojemny dysk twardy. Niestety, bardzo szybkie elektroniczne dyski twarde SSD montowane w notebooka mają zwykle od 128 do 256 GB. Jest to zbyt mała pojemność do zastosowań związanych z obróbką wideo. Jeżeli nasz budżet nie pozwala na kupno większym, ale dość drogim dyskiem SSD (rzędu 512-1024 GB) zdecydujmy się na zwykły dysk twardy o pojemności 1 TB.       

Więcej na temat wydajnych notebooków przeczytacie tutaj>>

ip
fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: notebook 2016, kupno laptopa, nowy nootebook, notebook wybór

Nowoczesne notebooki (4)

Nowoczesne notebooki  - Zdjęcie nr 1
Nowoczesne notebooki  - Zdjęcie nr 2
Nowoczesne notebooki  - Zdjęcie nr 3
Nowoczesne notebooki  - Zdjęcie nr 4
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Blogerka
Laptop i to wszystko - 4 atrakcyjne zawody, dające dużo wolności

Oto 4 atrakcyjne zawody, które zapewniają dużą wolność, niezależność i satysfakcję.

Czy sztuczna inteligencja to realne zagrożenie?

Miliarder ostrzega przed ignorowaniem problemu.

Uniwersalny notebook - mrzonka czy rzeczywistość?
Uniwersalny notebook - mrzonka czy rzeczywistość?

Notebook już dawno przestał być wyznacznikiem biznesowego prestiżu, a stał się przedmiotem, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Polecamy
Gry wideo poprawiają wzrok?
Gry wideo poprawiają wzrok?

Naukowcy z Univeristy of Rochester opublikowali raport z badań, które przeprowadzili, z którego można się dowiedzieć, że gry wideo poprawiają wzrok nawet o 20 procent.

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Ostatnio dodane
Blogerka
Laptop i to wszystko - 4 atrakcyjne zawody, dające dużo wolności

Oto 4 atrakcyjne zawody, które zapewniają dużą wolność, niezależność i satysfakcję.

Czy sztuczna inteligencja to realne zagrożenie?

Miliarder ostrzega przed ignorowaniem problemu.