Pomocna dłoń - Technologie

Transfer domeny: co każdy wiedzieć powinien?

2010-12-01 10:19:52

Na polskim rynku działa wielu rejestratorów domen, których oferty różnicuje nie tylko cena, ale również poziom świadczonych usług. Poszukując najkorzystniejszych rozwiązań, Abonenci decydują się czasem na przeniesienie usługi od dotychczasowego usługodawcy do innej firmy. Zmiana registrara może być także podyktowana chęcią sprzedaży posiadanego adresu WWW na Giełdzie Domen rejestratora np. w serwisie nazwa.pl. Operacja ta nazywana jest transferem domeny.

Wynikiem transferu jest zawsze zmiana jedynie rejestratora – bez zmian pozostają dane Abonenta usługi. Jest to ważna uwaga, gdyż transfer jest często mylony z cesją, czyli zmianą Abonenta domeny. Przebieg tej operacji uzależniony jest zarówno od procedur konkretnych rejestratorów, jak i rodzaju transferowanej domeny. Ogólne zasady zależą jednak od regulaminu głównego operatora domeny. W przypadku domeny polskiej jest to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. NASK określa nie tylko zasady transferu domeny, ale również terminy, w których taka operacja nie jest możliwa (jest to określona liczba dni, która musi upłynąć od daty rejestracji bądź odnowienia domeny, a także czas pozostały do jej wygaśnięcia).

Każdy transfer domeny musi być potwierdzony wpisaniem odpowiedniego kodu w celach bezpieczeństwa. Jest to związane z tym, że wartość wypromowanej domeny często zdecydowanie przekracza koszt jej rejestracji. Służą temu tzw. kody autoryzacyjne. Dla domen polskich jest to kod Authinfo, a dla globalnych AuthCode. Ich pozyskanie umożliwia inicjację procesu zmiany usługodawcy. Powyższe hasło wydaje registrar na życzenie Abonenta domeny. Prośba ta powinna zostać spełniona natychmiast i bez dodatkowych roszczeń finansowych. Aby wykluczyć możliwość uzyskania kodu przez osoby nieuprawnione, niektórzy rejestratorzy wymagają pisemnego potwierdzenia chęci transferu. Konieczne jest wtedy wysłanie wniosku sygnowanego odręcznym podpisem Abonenta lub pieczęcią firmy (jeżeli domena jest zarejestrowana na podmiot gospodarczy).

Przed przystąpieniem do wszystkich czynności związanych z wytransferowaniem domeny, należy sprawdzić aktualność podanego adresu korespondencyjnego, gdyż kod wysyłany jest listem poleconym. Należy również sprawdzić zgodność posiadanego adresu e-mail z widniejącym w bazie WhoIs, gdyż na ten adres wysyłana jest wiadomość potwierdzająca transfer. Znajduje się w niej link, który należy kliknąć w ciągu pięciu dni, aby sfinalizować operację. Dopiero po tej czynności domena trafia do nowego usługodawcy. Jeżeli Abonent tego nie dokona, np. gdy wiadomość zostanie wysłana na błędny lub nieaktualny adres, operacja zostaje anulowana.

Katarzyna Sekunda - Piszczek
NetArt

Słowa kluczowe: transfer domeny cesja domeny rejestrator
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

serwery dedykowane
Efektywne i bezpieczne serwery dedykowane dla Twojej firmy

Wiele firm prowadzi aktywną działalność na rynku usług internetowych - podstawą sukcesu w przypadku takiej działalności jest możliwość bezproblemowego korzystania z usług hostingowych.

Polecamy
Hosting: jak czytać statystyki?
Hosting: jak czytać statystyki?

Z punktu widzenia użytkownika, najważniejszym aspektem oprogramowania serwera powinna być możliwość wglądu do jego statystyk.

Chroń przenośną pamięć
Chroń przenośną pamięć

Jest to bezpłatna aplikacja mająca na celu blokowanie złośliwych kodów, które rozprzestrzeniają się za pomocą przenośnych dysków, m.in. pendrive'ów, płyt CD/DVD czy odtwarzaczy MP3.

Polecamy
Ostatnio dodane
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.