Pomocna dłoń - Technologie

Sześć szczegółow, które psują stronę www

2011-04-21 10:03:38

Firmowa witryna internetowa ma służyć przedsiębiorstwu do pozyskiwania Klientów. Jednak nieprzemyślana, niedopracowana lub zaniedbana strona może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jakie elementy mogą popsuć stronę WWW?

Brak estetyki. Niedopasowanie elementów, takich jak kolorystyka i czcionki, potrafi skutecznie odciągnąć uwagę Internauty od zamieszczonych na stronie informacji. Należy unikać sytuacji, gdy czcionka niewystarczająco wyróżnia się na wybranym tle. Błędem jest także stosowanie rażących kolorów, które męczą wzrok czytelnika. Lepszym wyborem są stonowane kolory i popularne kroje czcionek.

Nieaktualność treści. Nieobowiązujące cenniki, opisy nieoferowanych już produktów i usług, a przede wszystkim nieaktualne dane kontaktowe wpływają negatywnie na postrzeganie przedsiębiorstwa, a także utrudniają skorzystanie z jego oferty. Rozwiązaniem jest stosowanie systemu zarządzania treścią tzw. CMS. Umożliwia on samodzielne modyfikowanie zawartości witryny, również tym użytkownikom, którzy nie znają języków programowania (HTML, PHP). Narzędzie takie (np. Active.CMS w serwisie nazwa.pl) powinno być udostępnione za darmo wraz z usługą Strony WWW.

Brak informacji. Gorsze od znalezienia nieaktualnych informacji jest nieznalezienie ich w ogóle. Strona WWW, która nie zawiera pakietu podstawowych wiadomości o firmie i jej ofercie, jest bezużyteczna dla Internauty. Dlatego należy pamiętać o zamieszczeniu w serwisie: danych kontaktowych, opisów oferty, a także profilu przedsiębiorstwa, co pozwali potencjalnemu Klientowi lepiej poznać firmę.

Błędy w treściach. Nim informacje zostaną opublikowane na stronie należy je dokładnie sprawdzić pod kątem możliwej obecności błędów w pisowni i gramatyce. Takie pomyłki zaniżają ocenę merytoryczną serwisu, a firma może zostać odebrana jako mało profesjonalna. Niejasne opisy mogą również utrudniać zrozumienie ich przez odwiedzających. Dlatego warto kilkukrotnie sprawdzić poprawność serwisu.

Nieczytelny układ serwisu. Dla Internauty ważne jest, aby szybko dotarł do poszukiwanych informacji. Ułatwić mu to powinien przejrzysty układ menu oraz wyodrębnienie najważniejszych grup informacji w ramach osobnych zakładek (np. O firmie, Aktualności, Oferta, Galeria, Kontakt). Warto pamiętać o metodzie „trzech kliknięć”. Zgodnie z nią, do każdego elementu w serwisie, użytkownik powinien się dostać wykonując nie więcej niż 3 kliknięcia myszą.

Brak płynności.
Długi czas ładowania się strony lub zawartych w niej elementów (animacji, grafik) utrudnia korzystanie z serwisu. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego hostingu. Aby uniknąć trudności w późniejszym czasie, należy od razu wybrać usługę wysokiej jakości, czyli taką, która wyróżnia się wysokimi parametrami (m.in.: powierzchnia dyskowa, transfer, czas użycia systemu). Warto również skorzystać z możliwości darmowego testowania usługi np. w serwisie nazwa.pl.

Natalia Niebielska

NetArt


Słowa kluczowe: projektowanie stron www błędy szczegóły
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hama - ładowarka indukcyjna
Hama podpowiada, jakich ładowarek użyć, by nigdy nie zabrakło nam energii

Warto zadbać o to, żeby pod ręką zawsze mieć kilka praktycznych ładowarek.

telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Polecamy
Jak ustawić kilka stron startowych w Firefoxie
Jak ustawić kilka stron startowych w Firefoxie

W przeglądarce Firefox można ustawić sobie kilka stron startowych, dzięki czemu po uruchomieniu przeglądarki od razu otworzą się nasze ulubione strony.

Czy mój komputer został zainfekowany?
Czy mój komputer został zainfekowany?

Czy twój komputer do ciebie mówi? Nie możesz korzystać z internetu? Straciłeś pliki? To może być wirus…

Ostatnio dodane
Hama - ładowarka indukcyjna
Hama podpowiada, jakich ładowarek użyć, by nigdy nie zabrakło nam energii

Warto zadbać o to, żeby pod ręką zawsze mieć kilka praktycznych ładowarek.

telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?