Po godzinach - Technologie

Spotkanie matki ze zmarłą córką, dzięki technologii VR

2020-02-11 11:04:05

Strata bliskiej osoby to zawsze duży cios. Niektórym ludziom ciężko jest się z nią pogodzić, a możliwość spotkania się ze zmarłymi, to przywilej, który znajduje się poza naszym zasięgiem… aż do teraz, ponieważ w Korei Południowej posłużono się technologią VR, by umożliwić pewnej kobiecie spotkanie ze zmarłą córką. Przynajmniej symboliczne.

Screen z dokumentu na YouTube o spotkaniu Jang Ji-sung i Nayeon w wierualnej rzeczywistości

Historia Jang Ji-sung i Nayeon

Wszystko zaczęło się w 2016 r. kiedy to białaczka odebrała Jang Ji-sung jej 7-letnią córkę - Nayeon. Kilka lat później, 6 lutego 2020 r. południowokoreańska telewizja wyemitowała dokument przedstawiający efekty pracy specjalistów od technologii VR, którzy umożliwili matce spotkanie z jej zmarłą córką, za sprawą przygotowanej specjalnie dla niej "gry".

Spotkanie ze zmarłą córką w VR

Program przygotowany, by umożliwić spotkanie Jang Ji-sung i "Nayeon" wykorzystuje nie tylko gogle VR, ale też i rękawice, umożliwiające odwzorowanie zaciskania się dłoni, co umożliwiło programistom zwiększenie zakresu aktywności, które kobieta może podjąć z awatarem swojej zmarłej córki.

Jang Ji-sung i Nayeon mogą trzymać się za ręce, zaś sama kobieta, gdy tylko "gra" zostaje włączona, a jej oczom ukazuje się wirtualne wcielenie jej zmarłej córki, zaczyna płakać i stara się ją chwycić. Całość interakcji została też zręcznie poprowadzona przez nagrane dla awatara Nayeon dialogi (ich tłumaczenie na j. angielski możemy znaleźć w komentarzach pod filmem). Głos dziewczynki został odtworzony dzięki uczeniu maszynowemu, na podstawie minutowego nagrania prawdziwej Nayeon.

Przygotowanie "gry" miało zająć zespołowi 8 miesięcy. Środowisko, w którym odbywa się spotkanie to prawdziwy park, który odwiedziły matka z córką, zaś model Nayeon i jego animacje zostały nagrane z pomocą technologii motion capture, z udziałem dziecięcej aktorki.

Nagranie “spotkania” Jang Ji-sung i Nayeon

Materiał został przygotowany przez Munhwa Broadcasting Corporation, południowokoreańską stację telewizyjną. Dokument nazywa się "Spotkałam cię" (ang. I Met You). Możemy na nim zobaczyć nagranie, na którym to co widzi Jang Ji-sung w VR jest połączone z rzeczywistością.

W wydarzeniu uczestniczyła też reszta rodziny - mąż i pozostałe dzieci Jang Ji-sung, którzy jednak przyglądają się całości z boku.

KSK

fot. screen youtube.com/MBCdocumentary

źródła: futurism.com; koreaboo.com

Słowa kluczowe: Awatar, VR, Wirtualna Rzeczywistość, Korea Południowa, Pożegnanie, Zmarli, Jang Ji-sung, Nayeon
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Polecamy
Sztuczna inteligencja zmienia ludzi w postaci z anime

Potencjał sieci neuronowych wciąż zadziwia, podobnie jak i sposoby, w jaki jest ona przez niektórych wykorzystywana.

Przerażająca wizja ziemi okupowanej przez roboty ze sztuczną inteligencją

Maszyna ze sztuczną inteligencją chce zniszczyć ludzkość? Sprawdź, co powiedział pierwszy na świecie robot z obywatelstwem Arabii Saudyjskiej!

Ostatnio dodane
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.