Po godzinach - Technologie

Seks roboty na receptę? To może być przyszłość!

2019-06-21 12:12:43

4 czerwca 2019 r. w bostońskim NonProfit Center, odbyło się Applied Evolutionary Psychology Society’s Mental Health Symposium 2019. Poruszone na nim kwestie dotyczyły głównie tego, jakich informacji na temat codziennych praktyk dbania o zdrowie psychiczne, mogą dostarczyć nam nauki związane z behawiorystyką i ewolucją. Jedna z ciekawszych prezentacji należała do Marianne Brandon, która opowiedziała o możliwych skutkach wprowadzenia do użycia seks robotów.

Profile kobiety i mężczyzny na ciemnym tle

Przyszłość seks terapii

Marianne Brandon jest psychologiem klinicznym i terapeutką seksualną. Podczas swojego wystąpienia poruszyła szereg zagadnień związanych z pojawieniem się robotów zdolnych do symulacji interakcji seksualnej z człowiekiem.

Według ekspertki, prace nad takimi urządzeniami trwają, a ich efekty mogą pojawić się na rynku w ciągu kolejnej dekady. Co więcej mają to być maszyny niezwykle skomplikowane. Nowoczesne seks roboty mają być w stanie nie tylko być zaangażowane w jakąkolwiek możliwą interakcję seksualną, ale nawet posiadać swój charakter, osobowość, możliwą do zmiany przez użytkownika.

Specjalistka przewiduje, że takie maszyny mogą zrewolucjonizować terapię dla osób ze zdiagnozowanymi seksualnymi dysfunkcjami. Co więcej, jest też szansa, że dostęp do takiej formy pomocy, może być w przyszłości zapewniony przez ubezpieczenie zdrowotne.

Problemy z seks robotami

O ile w pomocy dla osób jej potrzebujących nie ma nic złego, o tyle w szerszej perspektywie, seks roboty mogą okazać bardzo szkodliwe.

Jednym z problemów, na jaki wskazuje Brandon, jest nierównomierny podział korzyści przy wykorzystywaniu takich urządzeń. Nie jest tajemnicą, że np. przemysł pornografii jest ukierunkowany głównie w stronę mężczyzn. Specjalistka przewiduje, że podobna sytuacja będzie miała w przypadku seks robotów i pomoc dla kobiet może zejść na drugi plan.

Kolejnym niebezpieczeństwem, jest potencjalnie ogromny wpływ na społeczeństwo. Roboty, które mają służyć jako partnerzy seksualni, są zaprojektowane jako coś idealnego. Może to sprawić, że dla wielu ludzi, związki z prawdziwymi osobami przestaną być atrakcyjne.

Co więcej, nawet już istniejące relacje mogą znaleźć się niebezpieczeństwie. W końcu po co walczyć o rozpadający się związek, skoro istnieje nie narzekająca, piękna i posłuszna alternatywa? Według ekspertki, taki stan rzeczy, może w dużym stopniu wpłynąć na liczbę małżeństw i narodzin dzieci.

Kwestia etyczna

Wszystko co związane z robotyką, prędzej czy później zaczyna nawiązywać do kwestii moralnych. W kontekście urządzeń mających służyć do uprawiania z nimi seku, już niejednokrotnie pojawiały sie głosy, mówiące o seks-niewolnictwie.

Ciężko jest sobie wyobrazić, by ktoś uznał, seks roboty powinny być myślące lub mieć uczucia. Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję to nieco inne zagadnienie. Nie zapomnijmy jednak, że uczenie maszynowe i sieci neuronowe wykorzystywane są coraz częściej, w tym też do coraz bardziej wiarygodnej imitacji zachowań człowieka. Czy nieprzemyślane wykorzystywanie technologii o takim potencjale może doprowadzić do jednego z największym moralnych problemów, z jakimi przyszło nam się kiedykolwiek mierzyć?

Jak widzimy, seks roboty to niezwykle ciekawe zagadnienie. Ich wprowadzenie niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści chociażby w kwestii terapii i leczenia, jednak bezmyślne udostępnianie takich urządzeń i niekontrolowane ich doskonalenie, może doprowadzić do naprawdę dużych problemów natury społecznej i etycznej.

KSK

fot. Pixabay.com

Źródła:

https://futurism.com/doctors-prescribe-sex-robots

http://aepsociety.org

Słowa kluczowe: Leczenie, Sex, Terapia, Androidy, Technologie przyszłości, Uczucia robotów, SI, AI
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Meble łazienkowe
Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Polecamy
Spotkanie matki ze zmarłą córką, dzięki technologii VR

Wirtualna rzeczywistość wykorzystana w kreatywny... i bardzo wzruszający sposób.

Microsoft ogłasza pomysł na wibrujący dywan

Zobacz, czym może być nowa mata od technologicznego giganta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Meble łazienkowe
Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP