Pomocna dłoń - Technologie

Samodzielne czyszczenie matryc aparatu

2019-05-27 13:40:44

Każdy użytkownik lustrzanki, albo bezlusterkowca stanie przed koniecznością wyczyszczenia matrycy swojego aparatu. Trzeba pamiętać, że jest to delikatny i niezwykle istotny element sprzętu, więc wykonując to samodzielnie należy być bardzo ostrożnym i uważnym.

czyszczenie matryc aparatu

Czy jest matryca aparatu?

Matryca jest niezwykle wrażliwym elementem aparatu fotograficznego, który należy do układu rejestrowania obrazu. W przypadku modeli oferujących wymienną optykę, można w prosty sposób dotrzeć niemal do samego sensora w urządzeniu. W trakcie użytkowaniu aparatu, prędzej czy później pojawią się zanieczyszczenia, które zabrudzą matrycę, która jest światłoczuła. Pyłki i kurz bardzo łatwo osiadają na rozgrzanej matrycy. Oznaką zanieczyszczeń tego elementu aparatu jest fakt, że przy domkniętych przysłonach, na zdjęciach pojawiają się ciemne plamki, czyli cienie pyłków osiadłych na matrycy, albo na filtrze dolnoprzepustowym.

Najprostsza metoda czyszczenia matrycy – wizyta u specjalisty

Najprostszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z matrycy, jest zaniesienie aparatu do profesjonalnego punktu serwisowego jak np.: https://serwis.proclub.pl. Jest to bardzo wygodne i zalecane przede wszystkim początkującym fotografom, którzy obawiają się samodzielnego czyszczenia części osprzętu. Cena usługi waha się w granicach 70-160 zł, w zależności od wielkości matrycy. Proces czyszczenia polega na zamknięciu aparatu w sterylnej komorze i odkurzeniu matrycy z pyłków.

Samodzielne czyszczenie matrycy

Drugim, skutecznym sposobem na oczyszczenie matrycy jest samodzielne usunięcie pyłków za pomocą gruszki z powietrzem. W pierwszej kolejności należy oczyścić komorę lustra. Podczas czyszczenia, bateria powinna być w pełni naładowana, by migawka nie zamknęła się zbyt szybko. Aparat ma być skierowany matrycą do dołu. Nie wolno używać do czyszczenia sprężonego powietrza z puszki. Nieumiejętne czyszczenie może uszkodzić sensor lub filtr w aparacie. Istnieje jeszcze trzeci sposób oczyszczania matrycy. Jest on jednak przeznaczony dla bardziej doświadczonych użytkowników. Proces polega na czyszczeniu matrycy na mokro, dlatego podczas procesu, trzeba zachować najwyższy poziom ostrożności.

W specjalistycznych sklepach fotograficznych można kupić zestawy do czyszczenia matryc na mokro. Zawierają one szpatułki (większą do samej matrycy i mniejszą do krawędzi) oraz izopropanol. Samo czyszczenie matrycy nie jest skomplikowane, ale wymaga niezwykłej uwagi i ostrożności, bo bardzo łatwo można ją uszkodzić. Z racji wysokiego ryzyka awarii sprzętu, w pierwszej kolejności zaleca się zaniesienie sprzętu do autoryzowanego punktu serwisowego. Ewentualnie można zdecydować się na czyszczenie gruszką. Proces oczyszczana na mokro jest wykorzystywany raczej w ostateczności. Decydując się na trzecią opcję należy postępować według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu preparatu.

Jak widać samodzielne czyszczenie matrycy wydaje się banalne. Nie mniej jednak na początku użytkowania aparatu fotograficznego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Tego typu osprzęt jest niezwykle czuły i delikatny, dlatego warto wydać niewielką kwotę i mieć pewność, że usługa zostanie wykonana fachowo. 

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: jak czyścić, poradnik, wskazówki, lustrzanka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Telefon
5 najciekawszych aplikacji do edycji zdjęć

Jak wybrać odpowiednią aplikację do edytowania fotografii?

Autoryzowany serwis Apple w Warszawie
Autoryzowany serwis Apple w Warszawie Warszawa

Każdy musi liczyć się z tym, że jego sprzęt ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji konieczna stanie się naprawa, a tą warto zlecić serwisom autoryzowanym.

Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Polecamy
analogowa ekologia
Drukowanie czyli... analogowa ekologia

Świadome działania na rzecz ekologii nie są domeną wyłącznie państw czy wielkich korporacji. Wymagają jedynie kierowaniem się podstawowymi zasadami.

iClinica
Serwis urządzeń Apple na studencką kieszeń? Poznajcie iClinica

iClinica to pogwarancyjny serwis Apple, w którym specjaliści fachowo i kompleksowo zajmują się uszkodzonymi sprzętami z jabłkiem w logotypie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Telefon
5 najciekawszych aplikacji do edycji zdjęć

Jak wybrać odpowiednią aplikację do edytowania fotografii?

Autoryzowany serwis Apple w Warszawie
Autoryzowany serwis Apple w Warszawie Warszawa

Każdy musi liczyć się z tym, że jego sprzęt ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji konieczna stanie się naprawa, a tą warto zlecić serwisom autoryzowanym.

Konkurs Ziaja
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.