Pomocna dłoń - Technologie

Samodzielne czyszczenie matryc aparatu

2019-05-27 13:40:44

Każdy użytkownik lustrzanki, albo bezlusterkowca stanie przed koniecznością wyczyszczenia matrycy swojego aparatu. Trzeba pamiętać, że jest to delikatny i niezwykle istotny element sprzętu, więc wykonując to samodzielnie należy być bardzo ostrożnym i uważnym.

czyszczenie matryc aparatu

Czy jest matryca aparatu?

Matryca jest niezwykle wrażliwym elementem aparatu fotograficznego, który należy do układu rejestrowania obrazu. W przypadku modeli oferujących wymienną optykę, można w prosty sposób dotrzeć niemal do samego sensora w urządzeniu. W trakcie użytkowaniu aparatu, prędzej czy później pojawią się zanieczyszczenia, które zabrudzą matrycę, która jest światłoczuła. Pyłki i kurz bardzo łatwo osiadają na rozgrzanej matrycy. Oznaką zanieczyszczeń tego elementu aparatu jest fakt, że przy domkniętych przysłonach, na zdjęciach pojawiają się ciemne plamki, czyli cienie pyłków osiadłych na matrycy, albo na filtrze dolnoprzepustowym.

Najprostsza metoda czyszczenia matrycy – wizyta u specjalisty

Najprostszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z matrycy, jest zaniesienie aparatu do profesjonalnego punktu serwisowego jak np.: https://serwis.proclub.pl. Jest to bardzo wygodne i zalecane przede wszystkim początkującym fotografom, którzy obawiają się samodzielnego czyszczenia części osprzętu. Cena usługi waha się w granicach 70-160 zł, w zależności od wielkości matrycy. Proces czyszczenia polega na zamknięciu aparatu w sterylnej komorze i odkurzeniu matrycy z pyłków.

Samodzielne czyszczenie matrycy

Drugim, skutecznym sposobem na oczyszczenie matrycy jest samodzielne usunięcie pyłków za pomocą gruszki z powietrzem. W pierwszej kolejności należy oczyścić komorę lustra. Podczas czyszczenia, bateria powinna być w pełni naładowana, by migawka nie zamknęła się zbyt szybko. Aparat ma być skierowany matrycą do dołu. Nie wolno używać do czyszczenia sprężonego powietrza z puszki. Nieumiejętne czyszczenie może uszkodzić sensor lub filtr w aparacie. Istnieje jeszcze trzeci sposób oczyszczania matrycy. Jest on jednak przeznaczony dla bardziej doświadczonych użytkowników. Proces polega na czyszczeniu matrycy na mokro, dlatego podczas procesu, trzeba zachować najwyższy poziom ostrożności.

W specjalistycznych sklepach fotograficznych można kupić zestawy do czyszczenia matryc na mokro. Zawierają one szpatułki (większą do samej matrycy i mniejszą do krawędzi) oraz izopropanol. Samo czyszczenie matrycy nie jest skomplikowane, ale wymaga niezwykłej uwagi i ostrożności, bo bardzo łatwo można ją uszkodzić. Z racji wysokiego ryzyka awarii sprzętu, w pierwszej kolejności zaleca się zaniesienie sprzętu do autoryzowanego punktu serwisowego. Ewentualnie można zdecydować się na czyszczenie gruszką. Proces oczyszczana na mokro jest wykorzystywany raczej w ostateczności. Decydując się na trzecią opcję należy postępować według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu preparatu.

Jak widać samodzielne czyszczenie matrycy wydaje się banalne. Nie mniej jednak na początku użytkowania aparatu fotograficznego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Tego typu osprzęt jest niezwykle czuły i delikatny, dlatego warto wydać niewielką kwotę i mieć pewność, że usługa zostanie wykonana fachowo. 

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: jak czyścić, poradnik, wskazówki, lustrzanka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
czyszczenie matryc aparatu
Samodzielne czyszczenie matryc aparatu

Trzeba pamiętać, że jest to delikatny i niezwykle istotny element sprzętu, więc wykonując to samodzielnie należy być bardzo ostrożnym i uważnym.

Hama - ładowarka indukcyjna
Hama podpowiada, jakich ładowarek użyć, by nigdy nie zabrakło nam energii

Warto zadbać o to, żeby pod ręką zawsze mieć kilka praktycznych ładowarek.

telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Polecamy
Adres e-mail we własnej domenie
Adres e-mail we własnej domenie

Rejestrując domenę firmy często nie wykorzystują możliwości, jakie stwarza zbudowanie adresu e-mail w oparciu o nią. Rozwiązanie to doceni każde przedsiębiorstwo, któremu zależny na wizerunku poważnego partnera.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

Ostatnio dodane
czyszczenie matryc aparatu
Samodzielne czyszczenie matryc aparatu

Trzeba pamiętać, że jest to delikatny i niezwykle istotny element sprzętu, więc wykonując to samodzielnie należy być bardzo ostrożnym i uważnym.

Hama - ładowarka indukcyjna
Hama podpowiada, jakich ładowarek użyć, by nigdy nie zabrakło nam energii

Warto zadbać o to, żeby pod ręką zawsze mieć kilka praktycznych ładowarek.

Konkurs Ziaja