Po godzinach - Technologie

RPG w sieci

2005-11-08 00:00:00

RPG w sieci

 Sieć to miejsce spotkań wielu ludzi. Spotykają się tu młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. Sieć stała się terenem gdzie każdy jest równy, nie ma większych i mniejszych, starszych i młodszych. Każdy ma prawo do swoich zainteresowań i swoich poglądów. Trudno więc się dziwić, że bardzo szybko w tej oazie wolności zadomowili się RPGowcy budując własne światy, w których oddawali się swojemu hobby. 

foto by mkd

Jednym ze sposobów grania po sieci jest PBEM (Play By E-Mail). W ten sposób najczęściej prowadzone są rozgrywki strategiczne, gdzie każdy z graczy dowodzi jakimś państwem, które rozbudowuje, prowadzi wojny itp. Zakłada się raz na jaki czas mija tura gry i MG przyjmuje w tym czasie od graczy deklaracje rozwoju państwa, rozkazy dla wojsk, rozpatruje prowadzone wojny itp. Poza turami można prowadzić rozmowy dyplomatyczne z innymi, nawiązywać sojusze itp. Oczywiście można też grać w tradycyjne RPG gdzie nasi bohaterowie będą przeżywać różne przygody. Wtedy MG tradycyjnie opisuje nam co i jak, a my jemu co robimy. Rozwleka to nam sesję w czasie jednak daje też nowe możliwości rozbudowy sesji. Na pewno niczego nie zapomnimy bo mamy archiwum. Dlatego też możemy swobodnie grzebać we własnych „wspomnieniach”.

Inną formą powyższych rozgrywek jest PBF (Play By Forum). Rozgrywka odbywa się na forum publicznym. W tym przypadku posty umieszczane są po uprzednim przeczytaniu ich prze MG. Częściej w ten sposób prowadzone są rozgrywki standardowe. Jak można się łatwo domyślić MG ma małą ingerencję w twórczość graczy tak więc takie granie przypomina raczej pisanie wspólnej historii niż standardową rozgrywkę. Dużo takich „grup dyskusyjno-graniowych” można znaleźć na www.yahoogroups.com Przewagą forumowych RPGów, tak jak i PBEM jest to, że zupełnie nic nas nie ogranicza czasowo. Posta możemy wypieścić tak, że sama rozgrywka będzie także dziełem literackim.

Oczywiście można grać używając różnych komunikatorów, czy też chatów. Ma to przewagę nad normalną sesją o tyle, że spokojnie możemy kierować prywatne wiadomości do poszczególnych graczy. A nawet prowadzić tą sesje indywidualnie dla każdej postaci, a na kanale głównym dawać opisy dla wszystkich i rozmowy głośne. Jednak w porównaniu z poprzednimi ta wersja rozgrywki ma ten problem, że posiada kilka ograniczeń. Po pierwsze ograniczeni jesteśmy czasem. Sesja nie może trwać wiecznie, a gracze ani MG nie wyrobią długo. Poza tym ktoś coś musi gdzieś zrobić, gdzieś wyjść itp. Po drugie jesteśmy ograniczeni możliwościami motorycznymi rąk. Nie każdy pisze tak samo szybko, a już na pewno MG nie da rady pisać prywatnych opisów do 6 graczy w takim tempie żeby całość nie kulała. Taki sposób grania dobry jest na, krótkie szybkie sesyjki.

Grać w RPGi można także za pomocą MUDów, ale o tym następnym razem.

Karol Martin (valdez@tlen.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Mudy beda [0]
  Valdez
  2005-11-16 18:38:52
  Bedzie o mudach, ale bede musial ostro pogrzebac. Dajcie mi troche czasu, moze przez weekend powstanie. Jak narazie nastepny bedzie o czyms z zupelnie innej beczki:P
 • MUDy [0]
  Chudy
  2005-11-16 12:26:53
  Zobaczylem tytul to myslalem ze o mudach a tu czekac trza :P Dajcie jak naj szybciej o mudach z linkami bo mi sie juz arka przejadla:P
 • ;-) [0]
  wojo
  2005-11-13 19:59:38
  sorx Valdez, poniosło mnie, bo uważam kasowanie niepochlebnych postów za najgorszą lipę. Ale jak mówisz, ze przypadek - jest ok. świeczka świeci przykładem :D
 • spokojnie! [0]
  Valdez
  2005-11-11 14:23:52
  Wojo, spokojnie, bez inwektyw. Nie pamietam zeby sie Twoj komentarz pojawil, moze przeoczylem. A malpa na swieczce sie znalazla na moja interwencje jak zobaczylem ta swieczke. Myslalem ze dadza cos innego, a oni dorzucili malpe. Coz, nstepnym razem nie zapomne dorzucac do artykulow obrazkow wiec nie panikuj.
 • świeczka [0]
  zefirek
  2005-11-09 10:13:14
  no faktycznie ta świeczka malo mroczna jak na sesje hehe ale dobra do klimatow swiatecznych jak to powiedzial wojo ;) wiecej inwencji kochani, a na pewno uda wam sie stworzyc cos porywającego :)
 • dlacenzora.pl [0]
  wojo
  2005-11-08 22:50:06
  co wy sobie myslicie, pier... cenzorzy? napisalem, że foto jest jak z choinki, to walneliście na świeczke małpe i zdjeliście komentarz. Myślicie, że teraz foto jest ok? Teraz to jest dopiero polewka :D
 • swieca v. 2.0 [0]
  bobik
  2005-11-08 22:45:25
  yeah :D ale wciaz nie wiem o co chodzi z ta swieca :D
Zobacz także
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Polecamy
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Jeden z pierwszych filmów w historii do obejrzenia w 4k i 60 fps

Sztuczna inteligencja dała kolejny popis swoich możliwości.

Ostatnio dodane
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...