Oprogramowanie - Technologie

Robakom STOP! - KAV

2006-01-21 00:00:00

Robakom stop! – bezpieczeństwa nigdy za wiele, czyli test KAV.

www.kaspersky.pl

W dobie wciąż rozrastającej się pajęczyny coraz częściej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zagrożenia czyhające na nas w sieci. Dostępność do informacji, możliwość ściągania plików jest dla nas wielką korzyścią, ale także sporym ryzykiem. Poruszając się w internecie i nie znając zasad bezpiecznego korzystania z niego jesteśmy potencjalnymi ofiarami, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Jak uniknąć zainfekowania komputera? – odpowiedź jest prosta, nie ma 100% zabezpieczenia się przez wirusami. Codziennie powstaje jakiś wirus, nie możemy być pewni, że w danym momencie posiadamy aktualną bazę wirusów. Dzieje się tak, dlatego że dopiero po ujawnieniu się robaka firmy antywirusowe dodają go do swoich baz wirusów. Wirusy to ogólna nazwa zagrożeń, na które jesteśmy narażeni. Aby przybliżyć konsekwencje zagrożeń przeprowadźmy małą analizę tych zagrożeń: 

·        Wirus – to kod, napisany w taki sposób, że umożliwia jego samo replikację. Zadaniem wirusa jest rozprzestrzenianie się na inne komputery poprzez podłączanie się do różnych programów. Taki kod w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia sprzętu, oprogramowania bądź też informacji. Przed takimi złośliwymi programami należy się należycie zabezpieczyć instalując odpowiednie oprogramowanie typu ściana ogniowa (ang. firewall), antywirus. 

·        Koń trojański – jest to pozornie dobry program, który powoduje znaczące zniszczenia w komputerze.

·        Program szpiegujący spyware - za pomocą takiego programu, intruz może śledzić nasze działania np: gdy logujemy się do konta bankowego intruzowi zostaje wysłane login i hasło. 

·        Robak - jest to pewien rodzaj wirusa, który posiada możliwości rozprzestrzeniania się w sieci bez udziału użytkownika. Często taki program może mieć nieco zmodyfikowaną formę. Często skutkami działania robaka jest obciążenie pracy procesora, zmniejszenie przepustowości sieci. Często konsekwencją takiego działania szkodnika jest chwilowe bądź długotrwałe zablokowanie pracy systemu. 

Znając już definicję zagrożeń wiemy, jakie szkody powodują wirusy, które znajdą się w naszym komputerze. Istnieje kilka dróg, którymi najczęściej są rozsyłane szkodliwe programy. Najważniejsze z nich to: 

·        wymiana plików i zasobów sieciowych, popularne p2p

·        przeglądanie witryn, zawierających podejrzane programy

·        odbieranie podejrzanej poczty, głównie chodzi tu o załączniki zawierające

      podejrzane przesyłki

·        ściąganie podejrzanych plików z nieznanych miejsc w sieci 

Skoro już wiemy, że w sieci czyha na nas wiele zagrożeń, należy się zastanowić czy istnieje sposób, aby przynajmniej w niewielkim stopniu uchronić się przed atakiem. Aby czuć się bezpiecznie, możemy wykonać następujące kroki:

·        dobrym pomysłem byłoby zainstalowanie firewalla- pewnego rodzaju filtra pakietów, który analizuje przesyłkę pod kątem zainfekowania

·        nie należy instalować, uruchamiać oprogramowania nieznanego pochodzenia, przed uruchomieniem jakiegokolwiek programu najlepiej sprawdzić jego pochodzenie, często jako załączniki są rozsyłane podejrzane programy o ciekawie brzmiących nazwach, które wręcz zachęcają nas do kliknięcia, unikajmy takich przesyłek·        tak często jak to możliwe aktualizuj system oraz zainstalowane programy, wiele programów posiada dziury umożliwiające przejęcie kontroli nad komputerem, instalowanie łatek jest jak najbardziej wskazane

·        jeśli logujesz się przez www i podajesz login i hasło, staraj się robić to na swoim komputerze, na obcym komputerze nie masz pewności, że logowanie było bezpiec 

Mam nadzieję, że dosyć rozwinąłem temat bezpieczeństwa w sieci, dla osób chcących bardziej poznać tajniki bezpieczeństwa zapraszam do czytania bardziej zaawansowanych publikacji na ten temat.

 

Wybieramy program antywirusowy 

Często przy wyborze odpowiedniego oprogramowania powstaje szereg pytań – jaki program mam wybrać by spełniał moje oczekiwania?, który program w jak najlepszy sposób zabezpieczy mój system?. Te pytania są zasadnicze przy wyborze aplikacji antywirusowej. Istnieje wiele programów mniej czy więcej chroniącej nasz system, ja mam przyjemność zaprezentować wam program, który moim zdaniem radzi sobie z większością postawionych mu zadań. Program ten to Kaspersky Anti-Virus Personal.

Program oferuje nam zestaw opcji do skanowania komputera. Wybierając opcję „skanuj obiekty” możemy wybrać, które dyski chcemy przeskanować. Możemy również wybrać inne obiekty, które zostaną sprawdzone pod katem zainfekowania.

Korzystając z KAVa otrzymujemy możliwość ciągłego aktualizowania bazy wirusów. Raporty pozwalają nam przeglądać wyniki poszczególnych skanowań. Ochrona w czasie rzeczywistym daje nam poczucie bezpieczeństwa oraz opcje, dzięki którym możemy zablokować lub odblokować poszczególne funkcje.

Szeroki wachlarz opcji skanowania na żądanie pozwala dostosować nam KAVa do swoich potrzeb. Jeśli mielibyśmy jakiekolwiek pytania, możemy się kontaktować z działem obsługi klienta. Dział pomocy oferuje zestaw informacji jak skonfigurować program i jak uchronić swój system przed wirusami. Jeśli z naszego komputera korzysta więcej niż jedna osoba możemy zablokować dostęp do programu za pomocą loginu i hasła. Jeśli nie chcemy by dany plik (aplikacja) był skanowany, możemy go dodać do wykluczonych z ochrony antywirusowej. Biorąc pod uwagę obecną listę istniejących wirusów, należy poważnie się zastanowić nad wyborem odpowiedniego programu. Moim zdaniem program antywirusowy, który miałem okazję testować jest w pełni wystarczalnym produktem do zastosowań indywidualnych. Szerokie możliwości konfiguracji dają nam produkt z wyższej półki. Myślę, że za cenę, która nie jest zbyt wygórowana dostaniemy w pełni adekwatne bezpieczeństwo, które pozwoli nam na beztroską pracę. Więcej informacji znajdziecie na: http://www.kav.pl/ oraz na http://www.kaspersky.pl/index.html 

 

Jarosław Fijołek (jarosław.fijolek@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Część napisów na komputerze wyświetla się w innym języku? Rozwiązanie problemu to zmiana regionu systemu

Twój system Windows wyświetla niektóre informacje np. po niemiecku natomiast resztę po polsku? Zwykła zmiana języka nie pomaga? Oto dlaczego!

Polecamy
Mobile Trends Awards - Empik
Aplikacja Empiku z dwoma nagrodami Mobile Trends Awards

Rozdano "Oscary branży mobilnej" w Polsce.

Część napisów na komputerze wyświetla się w innym języku? Rozwiązanie problemu to zmiana regionu systemu

Twój system Windows wyświetla niektóre informacje np. po niemiecku natomiast resztę po polsku? Zwykła zmiana języka nie pomaga? Oto dlaczego!

Polecamy
Ostatnio dodane
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Konkurs Ziaja
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.